RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.00
НБУ:USD  41.00
Політика

Ілон Маск як головний переговірник по Україні та РФ? Думки експертів

Ілон Маск Фото: x.com/elonmusk

Як стало відомо, у першій телефонній розмові обраного президента США Дональда Трампа з президентом України Володимиром Зеленським брав участь бізнесмен Ілон Маск, який був одним із спонсорів виборчої кампанії Трампа. Колишній посол України в США Валерій Чалий зробив з цього висновок, що Трамп таким чином намагається надати та забезпечити мандат Ілону Маску на посередництво у перемовинах України з Росією. Чи може бути Ілон Маск основним переговірником від США, що це означає для України та хто в такому разі має бути переговірником з Маском від України, розбирався «Апостроф».

«Сердечна» розмова з Маском

Минулого тижня одне з американських ЗМІ повідомило, що близький до новообраного президента США Дональда Трампа бізнесмен Ілон Маск був підключений до телефонної розмови між і Трампом і президентом України Володимиром Зеленським.

Розмова, як повідомили журналісти, відбулася наступного дня після президентських виборів. Вона була "позитивна та сердечна". Жодні політичні питання не обговорювалися.

Пізніше джерелам британського видання Financial Times в офісі президента Зеленського підтвердили, що Маск брав участь у його розмові з президентом Трампом.

Під час розмови Зеленський, за даними видання, подякував Маску за допомогу у забезпеченні зв’язку через Starlink, який використовують українські захисники.

Ілон Маск зі свого боку заявив, що продовжуватиме підтримувати Україну, постачаючи супутники Starlink.

Виходячи з цих повідомлень, український дипломат, колишній посол України в США Валерій Чалий зробив висновок, що Трамп може призначити Маска головним переговірником від США між Україною і Росією.

«Трамп намагається надати та забезпечити мандат Ілону Маску на посередництво у перемовинах керівника України з російським очільником, - написав у Facebook Чалий. - Також дає Ілону Маску можливістьвідбити” $75 млн, які він витратив на кампанію Дональда Трампа за рахунок українських і російських активів (інтерес Ілона Маскаі там, і там, відомий)».

На думку дипломата, для України це ані добре, ані погано.

Чи може бути Маск переговірником

«Не знаю, в кого народилася ідея, що Маск може бути головним переговірником від США у питаннях російсько-української війни. Я скептично ставлюся до цього», - каже в розмові з «Апострофом» політолог-міжнародник Володимир Воля.

«По-перше, я впевнений, що головний переговірник повинен мати досвід дипломатичної роботи для того, щоб здійснювати подібну діяльність, або мати якісь зв'язки і вплив в Україні і в Росії. І навіть в Росії більше, - продовжує експерт. - І зважаючи на те, що Маск навряд чи піде на державну службу, то його ймовірність як головного переговірника значно зменшується.

За словами Володимира Волі, статус головного переговірника дуже важливий і на цю посаду призначаються люди державою, відповідають перед державою і виконують певні інструкції, які дає державна влада.

«Маск діє сам по собі, він бізнесмен. Я думаю, що Маск все-таки залишатиметься бізнесменом і якщо навіть припустити, що він раптом вирішить зайнятися дипломатією, то такий період, на мій погляд, буде дуже не тривалим», - зазначив експерт.

Директор Інституту світової політики, політолог Євген Магда теж не вважає що Трамп зробить бізнесмена Маска переговірником.

«Я думаю, що ми приділяємо надто багато уваги тому, хто і як вів розмови з Дональдом Трампом в його нинішньому стані. Трамп — людина досить ексцентрична, і тут можуть бути різні речі. Ну, був Ілон Маск при розмові с Зеленським. Що він хотів сказати? Про свої Старлінки? Чи підтвердив, що Україна буде їх використовувати? Чи він мав якісь інші цілі? Я не думаю, що Маск суперпереговірник з боку Трампа», - каже пан Євген в коментарі «Апострофу».

Народний депутат України Олег Дунда («Слуга народу») з політологами не згодний і не виключає, що Маск може стати головним переговірником від США по війні в Україні.

«Те, що Трамп може призначити Ілона Маска переговірником по російсько-українській війні, — абсолютно ймовірно, враховуючи прихильність Трампа до людей, які, на його думку, можуть бути ефективними. У цьому його відмінність від Байдена», - каже «Апострофу» нардеп.

Справа не в Ілоні

А от в ефективність Маска як переговірника опитані «Апострофом» експерти не вірять.

«Я не виключаю, що Маск може неофіційно радити Трампу і його команді, що і як робити в питаннях війни, але тут Маск навряд чи буде цікавим Трампу. Я скоріше схиляюсь до Марка Рубіо, бо це людина компетентна, яка займала посаду в конгресовому комітеті. Схоже, що Трам на зовнішньополітичні посади буде призначати людей з певним фаховим досвідом», - каже Володимир Воля.

«Я не думаю, що Маск для нас якась загроза. Я думаю, що це ситуація, в якій ми маємо шукати максимальний успіх для кожного з нас і розуміти, що США — наш традиційний стратегічний партнер. Але ми зобов’язані працювати над тим, щоб зміцнювати Україну зсередини, а вже потім шукати якісь подальші підходи до діалогу із США. Але спиратися при цьому ми повинні на зміцнення української позиції», - вважає Євген Магда.

Нардеп Олег Дунда про кандидатів у головні переговірники від США з приводу війни дотримується більш радикальної думки.

«Які наразі між Україною і Росією є точки дотику? Їх нема. Якщо Маск думає, що Путіну потрібна якась наша територія, то він помиляється. Питання тільки в тому, скільки часу Маску або Трампу потрібно, щоб це зрозуміти. Розумієте, вирішення питання російсько-української війни не залежить від людини. Тут якісь компроміси не можливі. Тут перемога або наша, або Москви. Все. Тому важливо, коли США це зрозуміють. Чим скоріше це буде, тим краще для нас, ми понесемо менші втрати», - вважає Олег Дунда.

Читайте також

Новини партнерів