RU  UA  EN

Субота, 23 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Політика

Хтось з оточення Трампа може змінити свою думку втретє… Чим "загрожує" Україні команда нового президента США

Дональд Трамп Фото: facebook.com/DonaldTrump

Новообраний президент США Дональд Трамп вже почав підбирати людей для своєї команди. “Апостроф” проаналізував їх бекграунд та висловлювання, щоб пролити світло на те, якою буде політика Трампа щодо України.

Перехідна команда Дональда Трампа почала підбір кандидатів в його другу адміністрацію, яка почне роботу 20 січня наступного року. Першим ключовим кадровим рішенням стало призначення керівниці його передвиборчої кампанії Сьюзі Вайлз главою апарату Білого дому. 67-річна Вайлз стала першою жінкою, яка буде призначена на таку посаду. Як пишуть у ЗМІ, Вайлз допомогла провести обидві попередні кампанії Трампа, рідко сперечалася з ним і зберігала прихильність навіть після штурму Капітолію 6 січня 2021-го, коли багато хто із соратників відвернувся від нього.

Новим радником з нацбезпеки США замість Джейка Саллівана може стати конгресмен від Флориди Майкл Волтц. Він ветеран американської армії та перший "зелений берет" (служба у Силах спецоперацій США), якого обрали до Конгресу. Волтц виділяється агресивною позицією щодо Китаю. У 2021 році він закликав до повного бойкоту Зимових Олімпійських ігор 2022 року в Пекіні через те, що, на його думку, КПК здійснює геноцид щодо уйгурського населення. Також він критикував адміністрацію Байдена за виведення військ з Афганістану в 2021 р. Як пише Reuters, у своїй книзі, опублікованій на початку цього року під назвою “Жорстокі істини: думай і керуй як зелений берет”, Волц виклав стратегію з п’яти частин для запобігання війні з Китаєм. Зокрема, потрібно: швидше озброїти Тайвань, заспокоїти союзників у Тихому океані та модернізувати літаки і кораблі. Щодо України погляди Волтца зазнали змін. Після вторгнення Росії в Україну у 2022 році він закликав адміністрацію Байдена надати Києву більше зброї, щоб допомогти відкинути російські сили. Але минулого місяця Волтц закликав до переоцінки цілей США в Україні: чи це в інтересах Америки?

За даними TheNYT, Трамп планує назначити держсекретарем сенатора із Флориди Марко Рубіо. Нібито йому Трамп завдячує підтримкою латиноамериканського електорату. Утім, його призначення оцінюють неоднозначно. “Рубіо колись мав президентські амбіції. Ви ж розумієте, що таке зробити людину з президентськими амбіціями, яка брала участь у праймеріз, головою Державного департаменту? Потрібно це Трампу? Велике питання”, - каже “Апострофу” експерт-міжнародник Антон Кучухідзе. Рубіо також спочатку був рішучим прихильником допомоги Києву, але в квітні проголосував проти пакету допомоги Україні, Тайваню та Ізраїлю на 95 мільярдів доларів, посилаючись на відсутність у законопроекті положень про безпеку кордону. Утім, ця кандидатура не остаточна.

Заступником керівника апарату Білого дому з політичних питань, ймовірно, буде Стівен Міллер. Він був старшим радником Трампа та провідним спічрайтером у першій адміністрації. Міллер був прихильником обмежувальної політики щодо іммігрантів. Минулого тижня в інтерв’ю Fox News Міллер висловив бажання почати масову депортацію нелегалів якомога швидше.

На посаду міністра оборони Трамп номінує американського телеведучого, письменника й офіцера Національної гвардії Піта Хегсета. Хегсет має довгий досвід військової служби, він служив в Афганістані та Іраку. Як пише CNN, Хегсет критикував спроби допустити жінок до бойових завдань, а також скептично ставиться до НАТО. Він шельмував союзників по НАТО за їх слабкість і казав, що Китай знаходиться на межі домінування над своїми сусідами. Ведучий Fox News у лютому 2022-го зауважив, що “те, що відбувається в Україні, є важливим, але воно блідне в порівнянні зі злочинністю, яку я бачу на своїх вулицях”.

Директором ЦРУ стане Джон Раткліфф, колишній республіканець із Палати представників від Техасу та ексдиректор Національної розвідки в попередній Адміністрації Трампа. Також Стівена Віткоффа розглядають на роль Спеціального посланця з питань Близького Сходу. Віткофф - американський інвестор у нерухомість, орендодавець і засновник Witkoff Group.

На посаду міністра державної безпеки Трамп планує призначити Крісті Ноєм, губернаторку Південної Дакоти. Цікаво, що Ноєм живе в сільській місцевості, займається фермерством і володіє ранчо. Ноєм була проти надання зброї Україні для протидії російській агресії. “Головною зовнішньою загрозою для Сполучених Штатів є комуністичний Китай. Наша опозиція Росії посилила цю загрозу з кількох причин. По-перше, це підштовхує Росію до альянсу з Китаєм, тобто Росія незабаром може використати великий арсенал зброї Китаю. По-друге, ми послаблюємо нашу власну армію, надсилаючи зброю корумпованій країні. І по-третє, ми відводимо очі від м’яча та дозволяємо Китаю вкладати послуги в свій банк. Це має бути боротьба Європи, а не нашої. Ми не повинні витрачати долари платників податків на ризик ядерної війни”, - казала вона.

На посаді постійного представника США при ООН, ймовірно, побачимо конгресвумен із Нью-Йорка Еліз Стефанік. У разі офіційного висунення кандидатури, вона потребуватиме схвалення Сенату. Вибір цієї кандидатури вказує на готовність Трампа до антагонізму з ООН. Зокрема, Стефанік закликала адміністрацію Байдена переглянути фінансування ООН та критикувала Організацію за позицію щодо Ізраїлю. “Замість того, щоб жалюгідно атакувати легітимність держави Ізраїль, ООН повинна вимагати від ХАМАС звільнити кожного заручника та почати виконувати Резолюцію 1701 Ради Безпеки ООН, щоб зупинити нескінченні терористичні атаки Хезболли, які підтримує Іран. Оскільки цього тижня в Нью-Йорку відбудеться Генеральна Асамблея ООН, адміністрація Байдена-Гарріса повинна викрити крайній антисемітизм і моральну розбещеність ООН і однозначно підтримати право Ізраїлю захищатися як від жорстоких терористів, так і від упереджених міжнародних організацій”, - заявляла вона.

Також Трамп анонсував створення Департаменту з питань урядової ефективності, який займеться аудитом федерального уряду. Його очолюватимуть винахідник та мільярдер Ілон Маск та підприємець Вівек Рамасвамі.

Близький схід - у пріоритеті: як треба читати призначення Трампа

Питання допомоги буде вирішуватися в першу чергу тими людьми, які займатимуться зовнішньою політикою. Мова про радника з питань нацбезпеки Волтца, можливо, Рубіо буде держсекретарем, хоча це під питанням, а також це Міноборони. Цікаво, хто з генералів залишиться - це достатньо серйозне питання, якщо говорити про військову допомогу”, - коментує “Апострофу” названі кандидатури політолог Віталій Бала.

Зважаючи на риторику цих людей, перше, що спадає на думку: Україні особливої підтримки від команди 47-го президента США не чекати. “Нічого хорошого з моєї точки зору від призначень таких людей. Наскільки буде погано - зрозуміємо після 20-го січня. Рубіо і Волтц спочатку були прихильниками підтримки України. Але Рубіо потім голосував проти допомоги в 61 млрд долл. в квітні, - продовжує Бала. - Аргумент номер один було питання корупції в Україні”.

Проте не все так однозначно. “Коли від когось з’являється інформація, що цю особу рухатимуть на таку от посаду, а він колись заявляв, що він не готовий безстроково підтримувати Україну, це лише політична риторика. Стратегічний інтерес США - безпека в Європі. А сьогодні її забезпечує український солдат”, - підкреслив Кучухідзе.

Загалом прогноз впливу на Україну потрібно базувати на діях тих таки республіканців, наголошує політолог. “Коли ми аналізуємо майбутню політику Трампа, вона буде міксом його побажань і реалізацією постулатів Республіканської партії… Ми всі прекрасно розуміємо, що більше 180 млрд долл., які Конгрес виділив Україні, - за це голосували республіканці. В Нижній палаті в них була більшість. Тому заяви Трампа під час виборчого процесу, кндидати, яких він намагається просунути, до вступу на посаду, це лише політична риторика. А з точки зору реальної політики очевидно, що республіканці підтримували політику попередньої адміністрації, хоча й виторговували для себе якісь речі”, - зауважив він.

Важливо розуміти, що Трамп, швидше за все, досі не має плану, як завершити війну в Україні. “Люди, які номіновані, прийматимуть участь у розробці плану дій Трампа щодо війни. Хоч він казав, що це (російсько-українські війна) одне з головних питань, але все рівно першочергове питання для нього - це Близький схід - вже названа людина, хто буде послом США в Ізраїлі (телеведучий Fox News Майк Гакабі - ред.) і спецпредставник - його друг. Плюс Стефанік і Рубіо супер підтримують Ізраїль. Тобто в першу чергу вони займатимуться питаннями Близького сходу, їх буде простіше вирішити… А Трампу потрібна швидка перемога”, - переконаний Бала.

Відповідь на ключове питання для українців - на яких умовах завершиться війна, залежить і від Кіра Стармера, прем’єра Британії, і Емманюеля Макрона, президента Франції, і Урсули фон дер Ляєн, президентки Єврокомісії. “Питання Європи - в який спосіб будуть домовлятися, - міркує співрозмовник видання. - Бо FT написало, що Трампа нібито зацікавили два пункти в плані перемоги Зеленського - українські війська в Європі і природні копалини. Тобто простір для маневрів хоч невеликий, але є”.

Утім, багато залежатиме і від реакції російського диктатора Володимира Путіна на мирні інтенції Трампа. Можливо, незговірливістю він сам собі викопає могилу, розлютивши більш рішучого переговірника, ніж був Джо Байден. Тоді не виключено, що хтось із оточення господаря Білого дому змінить свою думку втретє.

Читайте також

Новини партнерів