RU  UA  EN

Субота, 11 січня
  • НБУ:USD 42.38
  • НБУ:EUR 43.55
НБУ:USD  42.38
Політика

Росіяни це проковтнуть. Які є варіанти змусити Путіна змінити свої вимоги до України

Володимир Путін Фото: Дмитро Осипенко from Pixabay

Обраний президент США Дональд Трамп та глава української держави Володимир Зеленський нещодавно зустрілись у Парижі в Єлисейському палаці за участі президента Франції Еммануеля Макрона. Це перша закордонна поїздка Трампа після перемоги на виборах президента США. Як повідомляли іноземні видання, Трамп не хотів зустрічатись із Зеленським, проте Макрон нібито переконав його. Під час цієї зустрічі українська сторона виклала свою позицію щодо війни і бачення гарантій безпеки. У свою чергу Росія після цього вустами очільника свого зовнішньополітичного відомства повторила свої умови завершення війни. Ці умови, звісно, неприйнятні для України. Що змусить Кремль поступитись - у матеріалі «Апострофа».

Коментуючи трьохсторонню зустріч у Парижі, Дональд Трамп заявив, що президент України Володимир Зеленський готовий до «миру». «Він хоче укласти мир. Він хоче припинення вогню. Ми не обговорювали деталі. Він думає, що настав час, і Путін повинен думати, що настав час, тому що він програв - коли ви втрачаєте 700000 людей, настав час. Це не закінчиться, доки не настане мир», - зауважив він.

Володимир Зеленський наголосив своїм візаві: російського диктатора посадити за стіл переговорів можна тільки під тиском. «Примусити можна тільки, якщо Україна сильна. Сильна Україна перед будь-якою дипломатією – це сильна на полі бою. Це сильна армія, це пакети зброї тощо, це далекобійні системи, безумовно, і «атакамси», і «тауруси», і «сторм шедоу», і «скальпи». Все це нам дуже-дуже сильно потрібне. І так, виключно для ударів по військових цілях, ми це підкреслюємо», - повідомив Зеленський.

Пізніше глава української держави зазначив, що Київ готовий розглянути пропозицію Еммануеля Макрона про розміщення іноземних військ на території України до вступу в НАТО. «Якщо буде пауза, поки України немає в НАТО, і навіть якби в нас було запрошення, а ми не були б у НАТО, і буде пауза, то хто нам гарантує якусь безпеку? Ми можемо подумати й попрацювати над позицією Емманюеля. Він пропонував, щоб якась частина військ тієї чи іншої країни була присутня на території України, які б гарантували нам безпеку, поки Україна не в НАТО. Але ми повинні мати до цього чітке розуміння, коли Україна буде в ЄС і коли Україна буде в НАТО. Розуміючи наше майбутнє, це були б дуже дієві гарантії», - підкреслив Зеленський.

На яких умовах Росія готова закінчити війну

Ключ до завершення війни лежить у Кремлі. Про умови, на яких РФ нібито готова припинити вогонь, нагадав нещодавно міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров в інтервʼю Такеру Карлсону. Зокрема, це:

  • позаблоковість України;
  • відсутність військових баз, навчань за участі іноземних військ на теренах України;
  • відмова від Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей, навіть від тих територій, які ворог не окупував;
  • відсутність обмежень для російської мови, ЗМІ, культури, церкви.

Ігор Петренко, український політолог, доктор політичних наук переконаний: не треба серйозно ставитися до слів Лаврова. "Росія бачить, що йдуть певні дискусії серед партнерів України у питанні підтримки, - каже він «Апострофу». - Тож, вони окреслюють свої максимальні побажання. Але треба розуміти, що Путін ніколи чітко не визначав свої цілі війни в Україні. Звучали денацифікація, демілітаризація, але він для себе залишає люфт, залежно від ситуації, тиску, ресурсів, щоб сказати: я цього й хотів".

Для росіян це не буде шок-контент, вони покірно це проковтнуть. Київ точно не погодиться віддати Росії українську територію. «Так, ми можемо заморозити, припинити вогонь, - продовжує експерт. - Але точно це не буде визнання ні Криму, ні Донецької, Луганської, ні тих нових територій, які тимчасово перебувають під окупацією. Окремо Путін каже ще й віддайте ті території, які фактично вони не контролюють. Такої історії точно не буде».

Те, на які поступки піде Кремль, залежатиме від ситуації на фронті на старті перемовин. «Ситуація на полі бою – це основний, на мою думку, аргумент, - міркує політолог Віталій Бала. - Поки вони рухаються вперед, їм немає сенсу йти на якісь перемовини. Вони ж хочуть «зафіксувати реалії». Доки матимуть змогу просуватися, вони це робитимуть».

Російські війська за листопад 2024 окупували майже вп'ятеро більше територій нашої країни, ніж за весь 2023 рік. Так, за останній місяць осені ворог захопив 702,1 кв. км. територій. Справді, зараз ситуація на фронті не на нашу користь, проте важливо переломити її до інавгурації нового президента США Трампа, який спочатку обіцяв врегулювати конфлікт за 24 години, тепер - «якщо зможе». «20 січня Трамп має вступити на посаду, - коментує «Апострофу» Бала. - Навряд він одразу займеться цим – питання Сирії, Близького Сходу, так чи так буде номер один у порядку денному».

«Трамп запустить переговори і буде відповідно реагувати, - каже Петренко. – До цього Путін намагається вийти з максимально сильною позицією: кидає всі ресурси, щоб звільнити Курську область, не зменшує тиск в Донецькій області і на інших напрямках фронту. Він намагатиметься підтримувати темп як мінімум до кінця січня».

Тож, Україна як ніколи потребує рішучості й консолідації з боку країн-партнерів. «Неодноразово було заявлено Адміністрацією США і особисто [чинним президентом] Джо Байденом, і Макрон про це говорив, що треба, щоб Україна вийшла в найсильніші позиції на можливі перемовини. Вони це розуміють. Заявили [пакет допомоги] на 725 млн доларів, потім 988 млн. Це та допомога, яку б не міг зупинити Трамп, навіть якщо захоче. Крім американців, є й інші. Канцлер Німеччини Олаф Шольц, який неочікувано приїхав, заявив про 650 млн євро. Тому ця ситуація, скоріш за все, й відіграє певну роль», - переконаний Бала.

Слід також взяти до уваги, що ресурси Кремля закінчуються, вони мають проблеми з фінансами, мобілізацією, дається взнаки санкційний тиск. Тож, якщо зараз Україна отримає необхідне озброєння, будуть зняті заборони на її використання, ми зможемо переломити ситуацію на полі бою, а Росії таки доведеться підлаштувати риторику під нові реалії.

Читайте також

Новини партнерів