RU  UA  EN

Неділя, 12 січня
  • НБУ:USD 42.38
  • НБУ:EUR 43.55
НБУ:USD  42.38
Політика

Є один-єдиний варіант гарантій безпеки для України. Інтерв’ю з Володимиром Огризком

Володимир Огризко Фото: facebook.com/ogrysko

Україні потрібні гарантії безпеки від західних країн і ними може стати запрошення до НАТО, певен президент України Володимир Зеленський.Проте чи реально це? Якщо питання вступу в НАТО буде відкладене, що тоді може стати реальною гарантією від нової агресії Росії? При цьому, як усе це зафіксувати, щоб не повторилася історія із Будапештським меморандумом, за яким Україна відмовилася від ядерного арсеналу і не отримала обіцяної парасольки безпеки взамін? Про це “Апостроф” поговорив із українським дипломатом, міністром закордонних справ України (2007-2009) Володимиром Огризком.

- Іноземні ЗМІ пишуть про суперечку довкола мобілізаційного віку, що нібито призвела до напруги у відносинах між Зеленським і чинним президентом США Джо Байденом. Які можуть бути наслідки для України?

- Знаєте, я б виходив з реалій, які на землі, а не в хмарах. Якщо наш президент Зеленський каже, що нам не вистачає озброєнь, то питання, а що нам потрібно більше: озброєння для людей, які є, чи нові військовослужбовці, які не матимуть озброєння і які не зрозуміло чим будуть воювати? Яка логіка? Якщо в тебе є можливість озброїти тих, хто вже призваний в армію, то, будь ласка, зроби це, а не набирай ще когось, кого не зможеш озброїти, бо поки що цього не відбувається.

За два місяці підготувати бійця практично неможливо. Це має бути дуже серйозна підготовка, до того ж багатомісячна – якщо говорити про наміри не просто відправляти людей на смерть. Тому позиція призивати молодих дещо спекулятивна, не відповідає нашим потребам. Давайте потрібну кількість зброї, давайте її швидко, не затримуйте її відправлення і отримання в Україні – тоді ми покажемо, що можемо відповідним чином її використовувати. В іншому випадку, по-моєму, це просто спосіб піти від відповідальності за непоставки того, про що давно говорять.

- Як оцінюєте результати зустрічей Зеленського з обраним президентом США Дональдом Трампом?

- Думаю, чим більше буде цих зустрічей, тим краще. Насправді йдеться про те, що ми повинні зараз на цьому етапі, поки Трамп ще формує свою позицію, максимально його наситити нашим баченням того, що потрібно робити. Бо в нього воно є, але воно специфічне.

- Так, і вже ми бачимо певні зміни: якщо раніше говорив, що зупинить війну за 24 години, тепер додає “якщо зможе”...

- Звичайно. Тому що він розуміє реалії. Одна справа - передвиборча кампанія, треба кидатися красивими гаслами і за рахунок цього підтягувати собі виборців. Інша справа - коли починаєш так би мовити працювати з реаліями і розуміти що до чого. Думаю, так просто не вийде. Всі красиві розмови залишаться в минулому, а Трамп почне десь формулювати свою позицію свідоміше. Через це дуже важливо, щоб його зараз максимально наситили тією інформацією, яка нам потрібна, щоб його план був фактично нашим планом.

- Зеленський неодноразово говорив про гарантії безпеки. Як зробити, щоб не було повтору історії з Будапештським меморандумом?

- На мою думку, є один-єдиний варіант, який може дати нам шанс на ці гарантії безпеки - це реальні безпекові договори зі США, Великою Британією та Францією. Там, де буде написано не Assurances і ми будемо довго спекулювати на цю тему, а де буде написано, що в разі російської атаки на Україну, США, Велика Британія і Франція в той самий день починають воєнні дії проти Росії. І все. Тобто так, як написано в статті 5 вашингтонського договору. Напад на одну - напад на нас. Власне те, що ми повинні нарешті пояснити нашим західним партнерам.

Дивіться: зараз кажуть: давайте розмістимо французькі чи якісь інші війська на умовній лінії розмежування. Розмістили. Зараз у Франції президент Макрон, а через якийсь час - Марін Ле Пен (ультраправа проросійська політична діячка - ред.). Вона скаже: “Які війська, про що ви говорите? Я забираю їх негайно!”. І де ваші гарантії? Гарантії в повітрі. Росія на наступний день нападає. От і вся історія. Ми ж уже, вибачте, наїлися всіх цих гарантій. Тому вони мають бути залізобетонними. Якщо це не працює, тоді ядерна зброя. Іншого варіанту в нас не залишається.

- Як ви оцінюєте рішення нашої влади ввести санкції проти влади Грузії? Як гадаєте, чи зможе Зеленський добитися звільнення з-за грат Міхеіла Саакашвілі?

- Щодо Саакашвілі за нинішніх обставин - ніяк. А те, що ми повинні бути разом з демократичним світом - це очевидно. Тому якщо ті, що сьогодні керують Грузією, демонструють зневагу до демократичних цінностей, ми повинні на це реагувати.

Читайте також

Новини партнерів