RU  UA  EN

Пʼятниця, 27 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.55
Політика

"Трамп копіює Путіна". Що означають агресивні заяви лідера США щодо Канади, Гренландії і Панами

Дональд Трамп Фото: facebook.com/DonaldTrump

Обраний президент США Дональд Трамп знову потрапив у топи новин своїми гучними заявами. У своєму різдвяному зверненні у соцмережі Truth Social він пригрозив повернути американський контроль над Панамським каналом, зробити Канаду 51-м штатом та купити у Данії острів Гренландію. Ці заяви викликали занепокоєння у згаданих країн. Що стоїть за скандальними заявами Трампа та чи готовий він до таких дій — у матеріалі «Апострофа»

«Ми повернулися»

"Щасливого Різдва всім, у тому числі прекрасним солдатам Китаю, які з любов’ю, але поза законом керують Панамським каналом, де ми втратили 38 тисяч людей під час його будівництва 110 років тому", - написав Трамп.

Потім він в тексті вчергове назвав прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо "губернатором" Канади і зазначив, що податки для жителів країни дуже високі, але "якби Канада стала нашим 51-м штатом, їхні податки було б скорочено більш ніж на 60%".

Новообраний президент США звернувся і до жителів Гренландії "яка потрібна США для цілей національної безпеки".

"Народ, який хоче, щоб США були там - і ми будемо!" - наголосив Трамп.

Свого батька підтримав Ерік Трамп, який розмістив на своїй сторінці у соціальній мережі X зображення, на якому Дональд Трамп "купує" на Amazon Канаду, Гренландію та Панамський канал. Картинку він підписав так:

"Ми повернулися!".

22 грудня Трамп заявив, що Панама нібито стягує надмірну плату за користування Панамським каналом.

Він вважає, якщо "принципи, як моральні, так і юридичні, цього великодушного жесту дарування не будуть дотримані, тоді ми будемо вимагати повернення Панамського каналу Сполученим Штатам в повному обсязі, швидко і без питань".

Варто згадати, що США побудували Панамський канал на початку 1900-х років, щоб допомогти комерційним і військовим кораблям подорожувати між їхніми узбережжями.

1999 року Штати передали водний шлях у власність Панами. 7 вересня 1977 року у Вашингтоні лідер Панами О. Торріхос та президент США Д. Картер підписали договір про передачу панамському уряду контролю над каналом з 2000 року.

В тому ж дописі Трамп також заявив про наміри контролю США над Гренландією: «Для цілей національної безпеки та свободи в усьому світі Сполучені Штати Америки вважають, що володіння та контроль над Гренландією є абсолютною необхідністю».

До речі, Трамп вже озвучував ідею купити Гренландію у своє перше президентство.

29 листопада Трамп у розмові з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо заявив, що якщо 25% торгові мита Вашингтона "вб’ють" канадську економіку, то країні варто стати 51-м штатом США.

10 грудня Трамп назвав у своїй соцмережі канадського прем'єра Трюдо "губернатором величного штату Канада".

Ідею про 51-й штат Канаду Трамп ще раз запропонував у дописі 18 грудня.

Країни напряглися

Здавалося б, що до слів новообраного президента Сполучених Штатів не можна ставитись серйозно, оскільки це схоже на переділ світу і може призвести до міжнародного конфлікту. Але Канада, Панама і Данія, якій належить острів Гренландія, сприйняли ці заяви Трампа цілком серйозно.

Президент Панами Хосе Рауль Муліно у відповідь зазначив, що "кожен квадратний метр Панамського каналу та прилеглої до нього території належать Панамі і буде належати Панамі".

«Канал не має прямого чи опосередкованого контролю з боку Китаю, Європейського Союзу, Сполучених Штатів або будь-якої іншої держави, - сказав Муліно. - Як панамець я відкидаю будь-які заяви, які спотворюють цю реальність».

У свою чергу прем’єр-міністр Гренландії Муте Егеде заявив, що Гренландію не можна придбати.

"Гренландія — наша. Ми не продаємося і ніколи не будемо продаватися. Ми не повинні програти нашу довгу боротьбу за свободу", - сказав він.

Після цього міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен оголосив, що країна збільшує витрати на оборону острова. Поульсен назвав це оголошення "іронічним", оскільки Трамп висловився, що володіння та контроль над Гренландією є "абсолютною необхідністю" для США.

На зави Трампа про Канаду відреагувала лідерка канадської Партії зелених Елізабет Мей.

«Я мушу сказати, що якщо ця історія з 51-м штатом була жартом, то це не смішно, і я вважаю, що переслідування цієї теми в соціальних мережах змушує мене все більше нервувати», — заявила вона.

«Ми повинні бути дуже-дуже обережними з обраним президентом, і ми повинні об'єднатися, я думаю, всі лідери опозиційних партій і прем'єр-міністри, всі елементи канадського політичного істеблішменту, такі як, ми, краще об'єднатися, щоб переконатися, що ми не створимо жодних тріщин, які дозволять Fox News або соціальним мережам Трампа експлуатувати нас і говорити про Канаду речі, які не відповідають дійсності», — додала лідерка Партії зелених.

Популізм і тролінг

Втім, до гучних висловлювань Дональда Трампа експерти ставляться критично і зазначають, що за ними нічого не стоїть.

«Трамп - любитель епатувати публіку гучними скандалами. Він обдарований і досвідчений шоумен, який активно й ефективно використовує ці свої здібності в політичній боротьбі, - каже в коментарі «Апострофу» історик, дипломат, колишній генеральний консул України у Владивостоку Олександр Данильченко. - Це самозакоханий і самовпевнений нарцис, егоцентрист, який не вміє і не бажає цього приховувати. Людина, для якої враження, яке вона, кохана, справляє на оточуючих, нерідко важливіше за практичний результат».

На думку експерта, Трамп займається популізмом. «Він безсоромно маніпулює громадською думкою, грає на слабкостях і забобонах відсталої частини своїх виборців».

Такої ж думки притримується і політолог, конфліктолог-міжнародник, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепелиця.

«Це просто популізм Трампа і серйозно ставитись до таких заяв не можна, - каже «Апострофу» експерт. - Такі заяви подобаються бідним прошаркам населення США, його виборцям».

«Це популістські заяви в надії прокотить-не прокатить. Трамп – нарцис, який хоче бути на перших шпальтах світових ЗМІ, - пояснює свою думку в розмові з «Апострофом» доктор політичних наук, професор-американіст Сергій Галака. - З приводу Канади – це чистий тролінг, а от, що стосується Гренландії, то там економічні інтереси. Там є великі запаси корисних копалин і нафти. Трамп же у свою першу каденцію вже пропонував Данії продати Гренландію».

Рівняння на Путіна

«У період виборчої кампанії Трамп заявляв, що хоче знову зробити Америку потужною, оскільки вона втратила вплив у світі, - продовжує Григорій Перепелиця. – Тож, такі заяви – це відверті агресивні претензії до інших держав. Трамп копіює Путіна».

За словами експерта, новообраний президент США хоче побудувати авторитарний режим, як у Путіна.

«Дивіться, Трамп вже підім’яв під себе усе: парламент, суд, прокурорів. Тепер він робить експансіоністські заяви, які викликають обурення і занепокоєння у деяких держав», - наголошує Перепелиця.

«Йому як главі найбільшої демократичної держави тим не менш, органічно чужі основні демократичні принципи. Він явно має симпатію і внутрішньо схильний до автократії», - зазначає Олександр Данильченко.

«Трамп неодноразово позитивно висловлювався про кремлівського диктатора, називав його «дуже кмітливим хлопцем», - додав Григорій Перепелиця.

Панамі треба бути пильною

Як стверджують експерти, Канаді та Данії боятись нічого.

«Економічно натиснути на Канаду Трамп, звичайно, спробує, але, якщо не вдасться досягнути результату, то він далі не піде», - вважає Сергій Галака.

«З Гренландією теж все зрозуміло. Данія член НАТО, як і США. На Гренландії розташована велика американська космічна база «Пайтуфік». Острів має стратегічне значення для США, оскільки лежить на найкоротшому шляху до Європи. Але воювати з Данією Трамп не буде», - пояснює Галака.

А от що стосується Панами, то тут, за словами експерта, можливо все.

«Нікарагуа будує через свою територію альтернативу Панамському каналу. Вірніше, будує цей канал китайська компанія. Він буде ширшим за Панамький і через нього зможуть проходити не тільки торговельні судна, в тому числі і китайські, а й військові китайські кораблі. І цей факт дуже нервує США», - каже Сергій Галака.

Звичайно, Трамп буде тиснути на уряд Панами і, на думку експерта, не відомо, чим тиск може закінчитись.

«Хоча Трамп і заявляє, що він хоче бути миротворцем і припинити усі військові конфлікти у світі, вірити в це не можна. Тому можливо все. І Панамі треба не розслаблятись», - резюмував експерт.

Читайте також

Новини партнерів