RU  UA  EN

Четвер, 2 січня
  • НБУ:USD 41.80
  • НБУ:EUR 43.40
НБУ:USD  41.80
Політика

«Поповнення опозиції у вигнанні». Чи є капітуляцією останні кроки президентки Грузії

Саломе Зурабішвілі Фото: facebook.com/salome.zourabichvili

Можна констатувати - протест у Грузії заглух. У неділю, 29 грудня, новий президент Грузії, обраний «Грузинською мрією», прийняв присягу і приступив до виконання обов'язків. Тепер вже колишня президентка країни Саломе Зурабішвілі виїхала з резиденції, хоча перед цим обіцяла своїм прихильникам там залишатись, бо вважає нового президента нелегітимним. Якихось масових протестів у Тбілісі у зв’язку з цим не відбулось. Також Зурабішвілі закликала громадян та опозиційні політичні сили бути готовими до позачергових парламентських виборів. Що стоїть за цими словами колишньої президентки, яке у неї майбутнє та чи зможе вона організувати протест – у матеріалі «Апострофа».

Поповнила «гуртожиток»

«Я йду звідси і забираю із собою легітимність. Нічого не зміниться, буду я в резиденції чи ні. Ця президентська резиденція була символом, поки тут перебувала президентка, яка була легітимною. Я залишаюся єдиним легітимним президентом Грузії», - сказала Зурабішвілі у зверненні до своїх прихильників, залишаючи резиденцію зранку 29 грудня.

Саме в цей час в парламенті країни проходила скромна інавгурація нового президента Михаїла Кавелешвілі.

Зурабішвілі назвала цю інавгурацію «пародією» і пообіцяла, що продовжуватиме боротьбу за призначення нових парламентських виборів.

Цей вчинок колишньої президентки виглядав дивно, оскільки раніше вона заявляла своїм прихильникам, що з президентської резиденції виїжджати не буде. Але чомусь передумала.

Залишивши резиденцію, Саломе Зурабішвілі вирушила до храму Светіцховелі, де помолилася у присутності своїх прихильників. У грузинських соцмережах стали писати, що Зурабішвілі влаштувала собі другу інавгурацію.

Також раніше Зурабішвілі пообіцяла 29 грудня оприлюднити свій план дій на період «після інавгурації призначеного владою президента Михаїла Кавелашвілі». Але 29 грудня ніякого плану озвучено не було. Пані Саломе сказала лише, що після залишення своєї посади має намір проводити зустрічі з представниками бізнесу, держслужбовцями, протестувальниками, а також їздити за кордон і «повертатися назад».

«Я бачу припущення, що я стану Тихановською… Я цього не хочу», - заявила Зурабішвілі в інтерв'ю польському телеканалу TVP World, відповідаючи на запитання про своє майбутнє.

Між тим, не виправдалась і ця обіцянка. Схоже, що пані Зурабішвілі все ж таки стає Тихановською.

«Поповнення у гуртожитку опозиції у вигнанні», - коротко охарактеризував дії Саломе Зурабішвілі нардеп Олег Дунда.

Зауважимо, що «гуртожиток» цей виключно жіночій. У ньому вже перебувають лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська, вдова російського опозиціонера Олексія Навального Юлія і ось тепер там «оселилась» Саломе Зурабішвілі.

«Президентка Грузії залишила резиденцію і тим самим дала зрозуміти, що проросійська партія «Грузинська мрія» забезпечила собі владу на найближчі роки», - сказав у коментарі політтехнолог Віталій Бала.

Проєкти по консервації

На думку Олега Дунди, усі три «опозиціонерки» є проєктом Москви.

«Зурабішвілі, Тихановська і Навальна будуть прекрасно співіснувати. Кожна з них займає свій сегмент, - пояснює «Апострофу» нардеп. - Тихановська зараз фактично є таким собі консервантом для білоруської опозиції. В неї завдання контролювати її, щоб опозиція трималась біля неї і не мала можливості підвищувати активність своїх дій. Це дуже успішний кейс для Москви».

«Відповідно, Саломе Зурабішвілі, з урахуванням успішності кейсу Тихановської, виписана така ж сама роль – контролювати грузинську опозицію, не даючи змоги підняти градус протистояння, - продовжує Дунда. - Вона багато обіцяла і нічого з цього не виконала. Вона тримає опозицію в стані очікування».

Що стосується майбутнього пані президентки, то тепер вона, як зазначив нардеп, буде гастролювати по Європі з виступами і лекціями, в яких буде тримати опозиційні настрої в тому ж очікуванні.

«А що стосується Навальної, то про неї взагалі нема що говорити», - підкреслив Олег Дунда.

Нардеп стверджує, що усі ці проєкти контролюються з Москви: «Чоловік Тихановської від початку був проєктом Москви, і Тихановська від початку розказувала кремлівські наративи. А Зурабішвілі від початку контролювалась Іванішвілі, який теж пов'язаний з Москвою, і всі свої дії вона узгоджує з Іванішвілі».

Для чого Заходу ці жінки?

І от тут виникає питання: для чого Заходу ще одна опозиціонерка, яка не буде впливати на процеси у Грузії?

Як пояснює Олег Дунда, у Заходу немає розуміння і бачення, навіщо їм взагалі цей регіон, що вони хочуть.

«У даному випадку оці опозиціонери нібито і є як інструмент, а як його використовувати, вони не знають. Їм дуже важко вдалося перетравлювання включення в Євросоюз Східної Європи, а що вже говорити про Грузію, яка знаходиться бозна де у ворожому оточенні. Проблема Євросоюзу — відсутність політичного бачення. Ну, не втручались би тоді в процеси взагалі», - резюмував нардеп.

Читайте також

Новини партнерів