RU  UA  EN

Понеділок, 12 травня
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 46.00
НБУ:USD  41.05
Політика

"Від Зеленського навіть Трамп в шоці". Чи приїде Путін в Стамбул — варіанти сценаріїв

Володимир Путін Фото: facebook.com/MIDRussia

У Росії завершилось святкування 9 Травня і знову закрутились події навколо теми припинення війни в Україні. 10 травня візит до Києва здійснили лідери "Коаліції охочих" президент Франції Емманюель Макрон, прем'єр міністри Польщі та Великої Британії Дональд Туск та Кір Стармер, а також канцлер ФРН Фрідріх Мерц. Вони зробили спільну заяву, закликавши Путіна до 30-денного припинення вогню. Після цього вночі 11 травня Путін зробив заяву, де, зокрема, запропонував Україні поновити переговори в Стамбулі з 15 травня 2025 року, фактично відмовившись від запропонованого перемир'я з 12 травня. Після цього російські пропагандисти почали вихваляти свого вождя, як він геніально "переграв" Захід та "клацнув Зеленського по носі". Але їхня ейфорія тривала недовго. Увечері того ж дня Володимир Зеленський заявив, що очікує припинення вогню з 12 травня та особисто чекатиме російського диктатора Володимира Путіна у четвер, 15 травня, у Стамбулі для перемовин. Голоси російських пропагандистів різко затихли. "Апостроф" вирішив опитати експертів — чим може відповість Путін. Чи погодиться російський диктатор приїхати в Стамбул для зустрічі із Зеленським? Чого очікувати від перемовин, якщо вони відбудуться? Та що може відбутись взагалі до 15 травня?

Олександр Мережко, нардеп, голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, доктор юридичних наук:

- Ситуація складається цікава. Тут спостерігається навіть цікава послідовність дій. Спочатку заява-ультиматум Путіну від "коаліції охочих". Якщо порівнювати з шаховою термінологію, то це - шах. Дуже правильний крок, який підтримав Трамп.

Потім нічна провокаційна заява Путіна, яка ігнорує заяву "коаліції охочих" і пропонує перемовини в Стамбулі. Потім, що цікаво, Трамп через свою соцмережу робить заяву яка, по суті, підтримує Путіна. Я думаю, що перед цим він поспілкувався з Віткоффом, і той його переконав, що треба натиснути на Зеленського. Трамп тисне, пропонуючи переговори "негайно".

І от тут Зеленський блискавично зробив геніальний хід. Я навіть такого не очікував. Президент України запросив Путіна у Стамбул особисто.

І от зараз ми підходимо до кульмінації цього дійства. Зеленський показав, що Путін блефує. Тепер Путін не може запропонувати якусь делегацію. А сам він приїхати боїться. Я думаю, що він би приїхав, якби на нього натиснув Трамп. Але, на мою думку, Трамп цього робити не буде.

Своєю заявою Зеленський зробив креативний хід. Від нього, я думаю, навіть Трамп в шоці.

Зараз росіяни думають, що робити. Їхні пропагандисти вже розкручують тему, що, по-перше, Зеленський начебто нелегітимний, а тому немає сенсу вести з ним перемовини. І, по-друге, посилаються на указ Зеленського, який забороняє перемовини з Путіним.

Що тут можна сказати? Нелегітимність, ну ок. Так Путін сам запропонував перемовини. Зеленський погодився. А стосовно указу, так Зеленський його видав, щоб інші, типу Бойка, не їздили до Путіна на перемовини. Самого Зеленського цей указ не стосується, бо перемовини входять до його повноважень.

Зараз увесь світ чекає, що буде 15 травня.

Якщо Путін приїде в Стамбул, то він на тлі Зеленського буде виглядати блякло – старий диктатор і молодий лідер країни, яка бореться.

Що буде — передбачити важко. Якщо Путін не приїде, то Зеленський може провести в Стамбулі брифінг і звернутись до Трампа. Є інформація, що 15 травня в Стамбулі буде держсекретар Марко Рубіо.

Шанси, що Путін поїде в Стамбул — 50 на 50.

Станіслав Желіховський, кандидат політичних наук, експерт-міжнародник

- Ситуація цікава. Що буде далі спрогнозувати на 100% неможливо. Путін своїм нічним зверненням відреагував на ультиматум "коаліції охочих". Але російський диктатор і не думав зустрічатись с Зеленським. Мета Путіна – щоб Зеленський відмовився. Він сподівався, що оскільки є указ Зеленського, який забороняє вести перемовини з Путіним, то Зеленський скаже, що із злочинцем зустрічатись не хоче. І тоді Путін звернеться до Трампа і звинуватить Україну в недоговороздатності. Але Зеленський зробив незвичайний і, як на мене, креативний хід.

Путін зараз опинився в непростій ситуації. Він по-пацанськи "забив стрілку" і тепер повинен на неї з'явитись, а якщо не з'явиться, то він буде виглядати слабаком. І от тут виникають питання для нього. А що скаже його глубінний народ? А що скаже Китай? А що скажуть його так звані союзники-соагресори? А якщо Путін приїде до Стамбулу, то має погоджуватись на якісь поступки.

Їхати в Туреччину Путін боїться, бо він розуміє, що його сприймають у світі як злочинця. Хоча Туреччина і не ратифікувала Римський статут, але все ж таки Туреччина — країна НАТО, а Ердоган прихильно ставиться до України, визнає нашу територіальну цілісність.

Тому я не думаю, що Путін приїде. Росіяни зараз думають, як зіскочити з голки. І от тут я прогнозую два сценарії.

Перший. У Росії в ці дні станеться якась диверсія, чи теракт з жертвами, в якому Путін звинуватить Україну і не поїде до Стамбулу, бо типу лідер повинен буди з народом у важкий час і з терористами спілкуватись не можна. Він це буде пояснювати Трампу.

Другий сценарій. Росія у ці дні зробить масовану атаку на Україну, не дарма вони погрожують "Орєшніком", і таким чином змусить Зеленського не поїхати. Але цей сценарій для Путіна може не спрацювати, бо навіть після атаки Росії по Україні Зеленський в Стамбул може поїхати.

Я схиляюсь, що Путін зупиниться на першому сценарії. Такий досвід в нього є.

На жаль, ми знаємо підступність ворога.

Тобто, висловлюючись термінологією Трампа, Путін намагався грати крапленими картами, але бачить, що нічого не виходить і зараз хоче перекинути гральний стіл. У те, що Путін приїде в Стамбул, я не вірю.

Євген Магда, політолог, директор Інституту світової політики

- Ми зараз спостерігаємо різновекторну активізацію зусиль до припинення війни в Україні. Я думаю, що нас чекає імітація дуже бурхливої діяльності. Можна схвально оцінити візити "коаліції охочих" до Києва і комунікацію з Трампом, але треба визнати, що позиція Путіна, який використовує елементи рефлексійного управління Трампом, є більш виграшною і це не секрет. Там краще керують процесом, і тому заклик Путіна про так звані прямі переговори в Стамбулі на основі тих домовленостей, що були у 2022 році, Трамп почув і здійснив політичний тиск на Зеленского, забувши про все, що говорив з представниками "коаліції охочих" день тому.

Я не думаю, що Путін приїде до Стамбула, це абсолютно не в його стилі. Але те, що процес пошуку варіантів припинення війни буде тривати – очевидний і, думаю, що українській владі треба змінити комунікаційну модель і почати говорити зі своїми громадянами про те, наскільки складним буде завершення російсько-української війни. Хоча йдеться не про завершення, а в кращому випадку про призупинення.

Читайте також

Новини партнерів