RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Політика

Компроме­туючі зв'язку: чому "тінь Медведчука" все сильніше падає на Порошенка

У екс-глави держави через кума Путіна в Україні можуть виникнути проблеми

У екс-глави держави через кума Путіна в Україні можуть виникнути проблеми Петро Порошенко та Віктор Медведчук Фото: Апостроф / Колаж

П'ятий президент Петро Порошенко продовжує відбиватися від можливих зв'язків з лідером політради ОПЗЖ і кумом президента РФ Віктором Медведчуком, якого в четвер, 13 травня, взяли під домашній арешт, надівши на нього електронний браслет. Команда Петра Порошенка, намагаючись підтримати його образ "головного патріота України", змушена погрожувати судами і гучними заявами. Як саме юристи і піарники планують зберегти репутацію Петра Порошенка і чи можливо це зробити в принципі, читайте в матеріалі "Апострофа".

"Справа Медведчука"

Політичні скандали навколо Віктора Медведчука, які рикошетом боляче б'ють по Петру Порошенку, далекі від завершення. Це стало зрозуміло після того, як главі політради ОПЗЖ офіційно повідомили про підозру в державній зраді.

Місяцем раніше аналогічні кримінальні справи були заведені проти учасників руху "Український вибір", яким керує пан Медведчук.

"Віктору Медведчуку забезпечують максимально негативне позиціонування. Його методично схиляють до виїзду з країни. Спочатку вдарили по політичному ресурсу, вибивши з рук телеканали, які є дорогою олігархічною іграшкою. Потім наступили на бізнес-активи. Тепер в хід пішли кримінальні справи за державну зраду. на жаль, для самого Віктора Медведчука, тут факти і обставини складаються проти нього", - зазначав у розмові з "Апострофом" керівник аналітичного центру "Третій сектор "Андрій Золотарьов, коментуючи справи проти "Українського вибору".

Пройшов місяць і вже сам фігурант заявив, що йому "зверху" неодноразово натякали на небажаність його перебування в країні.

"Залишати країну не збираюся, ні сьогодні, ні завтра. Я такого задоволення не доставлю в першу чергу тим, хто дуже хоче, щоб я це зробив. Можу сказати більше, протягом останніх декількох місяців мені пропонують, навіть високі посадові особи передають, що мені краще залишити (Україну - "Апостроф"), десь відпочити або відвідати. Відповів їм і відповідаю вам: ніхто цього не дочекається", - заявив Віктора Медведчук журналістам біля будівлі Офісу генпрокурора.

Справа не тільки в тому, що Медведчук серйозно налаштувався "воювати" в суді, щиро вважаючи звинувачення сфабрикованими. У нього, як відзначають спостерігачі, просто немає іншого виходу.

"Віктор Медведчук найцікавіший своєму куму, перебуваючи саме в Україні. Звичайно, у нього була можливість виїхати в Крим або в Москву. Там його в будь-якому випадку приймуть. Володимир Путін не відмовляється навіть від тих, хто провалив завдання, але для Медведчука це буде поганий варіант. У такому випадку він втратить вагу і політичну значимість, а слідом і преференції в бізнесі з боку росіян", - сказав "Апострофу" політичний аналітик Олексій Кочетков.

Тіні недавнього минулого

Сам факт того, що пан Медведчук не прислухався до "порад" і не покинув Україну - погана новина для Петра Порошенка. В процесі слідства, а після і на судовому процесі, як зазначають експерти, обов'язково вилізе, з чиєї саме ініціативи пан Медведчук опинився в "мінському процесі".

Слідом закономірно виникнуть питання, з чиєї допомогою фірми, які пов'язують з Віктором Медведчуком отримали контроль над нафтопродуктопроводом, а також відкусили солідний шматок ринку скрапленого газу.

Якби пан Медведчук спішно виїхав з України, то технологи "Європейської солідарності" могли б розраховувати на те, що історія стихне сама по собі, а увага громадськості переключиться на скандали всередині самої влади.

"Петро Порошенко витягнув Віктора Медведчука як зручного переговірника в Кремлем. Під кінець його каденції СБУ дали команду зачистити матеріали, пов'язані з Медведчуком, але деякі копії залишилися. Деякі матеріали спливають досі, змушуючи п'ятого президента нервувати", - говорить Олексій Кочетков.

Одним з таких епізодів можна назвати публікацію запису можливої бесіди Віктора Медведчука і тодішнього кремлівського "куратора" бойовиків в ОРДЛО Владислава Суркова, в якій мова, зокрема, йшла про постачання електрики в окупований Крим.

Атака на Гордона

Для піарників Петра Порошенка, санкції і кримінальна справа проти Віктора Медведчука - джерело постійного головного болю. Спочатку вони намагалися проштовхнути в маси версію, що справи проти кремлівського кума почали готувати ще під час каденції "п'ятого", а за Володимира Зеленського їм лише формально дали хід.

Все це ґрунтувалося на словах Петра Порошенка, який за кілька місяців до завершення президентського терміну на словах доручив СБУ "проаналізувати доцільність перебування" Віктора Медведчука в ТКГ. В яку, нагадаємо, він призначив кума Путіна сам. Ніяких юридичних наслідків слова Петра Порошенка не мали.

Зате дії послідували за часів Володимира Зеленського. Недавні слідчі дії супроводжувалися натяками Банковій на те, що пан Медведчук так "розперезався", маючи політичний "дах" від різних влад.

Щоб відбитися від підозр і позитивно пропіарити Петра Порошенка, його юристи вирішили подати в суд на журналіста Дмитра Гордона. Їх не влаштувало, що пан Гордон в ефірі одного із загальнонаціональних телеканалів заявив, що Петро Порошенко нібито "вступив в злочинну змову з Путіним і наказав в рамках цієї злочинної оборудки української армії залишити Маріуполь".

"Чому позовом погрожують саме Дмитру Гордону? Тут діє не тільки юридична, а й політична логіка. Він - розкручений медійний персонаж, навколо якого можна організувати хайп, привернути увагу. За допомогою атаки на нього (юристи і політтехнологи Порошенка - "Апостроф") хочуть показати всім навколо, що не можна критикувати п'ятого президента, інакше виникнуть проблеми", - пояснив Володимир Фесенко.

Що загрожує Порошенку?

Злі язики говорили, що Петро Олексійович так злякався продовження історії з санкціями проти пана Медведчука, що сам у себе купив канал "Прямий". Така реакція виглядала дивною, в тому числі, в силу того, що колишні вельми численні розслідування ДБР не завдали значної шкоди Петру Порошенку. До того ж при Дональді Трампі західні дипломати непрозоро натякали, що "п'ятого" краще не чіпати.

Адміністрація Джо Байдена від такого підходу, судячи з усього, не відмовилася. Навіть з урахуванням того, що у нинішнього господаря Білого дому можуть бути особисті претензії до Петра Олексійовича. У тому числі і з приводу злощасних "плівок Деркача", в ході яких Байден розмовляв з Порошенком про долю генпрокурора Віктора Шокіна.

"П'ятий президент - носій вкрай чутливої політичної інформації. В тому числі, як виник "мінський процес", як американці рекомендували "не провокувати" Кремль, чому з самого початку не було поставок зброї тощо. Важливий момент: американці не хочуть, щоб Порошенка атакували саме за "політику". За корупцію, несплату податків чи кримінал - хоч греблю гати. Але тут є сумніви, що влада в цьому плані до нього добереться. Команді Володимира Зеленського слід було розкопувати можливі зв'язки (і не тільки політичні) Порошенка і Медведчука відразу після перемоги в 2019 році, але цінний час і можливості були втрачені", - говорить Олексій Кочетков.

Петро Порошенко, незалежно від того, чим завершиться справа проти Віктора Медведчука і тяжба з Дмитром Гордоном, продовжить нести репутаційні втрати. Незважаючи на всі старання його політтехнологів і юристів, у п'ятого президента занадто високий антирейтинг. І кожна нова історія з Медведчуком, що стосується його антиукраїнської діяльності за потуранні Порошенка, буде з відскоку забивати "палю" недовіри до колишнього президента.

Читайте також

Новий старий Кабмін та перестановки в ОП: хто, куди, навіщо

Внаслідок переформатування уряду в Україні деякі звільнені міністри перейдуть на іншу роботу у владі

Умєрову дадуть нову посаду? Кого можуть призначити міністром оборони замість нього

Рустем Умєров перейде на посаду віце-прем'єра з питань ВПК, на посаді міністра оборони його замінить Олександр Камишін

Новини партнерів