RU  UA  EN

Субота, 2 листопада
  • НБУ:USD 40.95
  • НБУ:EUR 44.25
НБУ:USD  40.95
Політика

Пастка, в яку заганяють Україну: навіщо Кремль влаштував ігри з заручниками на Донбасі

Блокування спостерігачів ОБСЄ є частиною підступного плану Кремля

Блокування спостерігачів ОБСЄ є частиною підступного плану Кремля Фото: УНІАН

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні припинила свою роботу в Донецькій області з міркувань безпеки. Про це повідомив глава місії Яшар Халіт Чевік. Приводом до такого рішення стали пікети в окупованому Донецьку під стінами готелю, де базуються спостерігачі ОБСЄ: близько 200 проросійських демонстрантів заблокували вихід з готелю. Чого домагається Кремль такими діями, навіщо виживає спостерігачів з окупованих територій і чому це відбувається саме зараз - з'ясовував "Апостроф".

Не бойовик, а "офіцер"

В атаку на ОБСЄ Росія пішла ще навесні, коли продовжила мандат місії на російських прикордонних пунктах пропуску "Гуково" і "Донецьк" всього на 2 місяці замість стандартних 4-х. Тоді в українському МЗС назвали таку позицію Москви неконструктивною, зазначивши, що, створюючи перешкоди в роботі місії, "Росія прагне продовжувати безперешкодне постачання зброї, військового обладнання, боєприпасів, регулярних військ і найманців на окуповані території України".

Зокрема, через пункти пропуску "Гуково" і "Донецьк" Кремль щедро постачає "нескорений народ Донбасу" своєю особливою гуманітаркою: гречкою з патронами.

На початку осені Кремль пішов ще далі: взагалі відмовився продовжувати мандат місії на прикордонних пунктах пропуску. Своє рішення російські дипломати мотивували тим, що присутність місії на кордоні була "жестом доброї волі з боку Росії з метою спонукати Київ піти мирним шляхом розв'язання кризи на сході України". Але Київ, в інтерпретації Москви, не оцінив цей "широкий" жест, а значить РФ нічого нікому не винна.

Незважаючи на відхід з кордону, СММ ОБСЄ продовжувала свою роботу на окупованих територіях Донбасу. Але якщо подивитися осінні звіти ОБСЄ, то можна побачити, що бойовики все частіше стали обмежувати свободу пересування спостерігачів. Так бувало і раніше, однак з початку вересня таких випадків стало більше.

Апогей свавілля припав на 15 жовтня. За повідомленнями сепаратистських ЗМІ, близько 300 проросійських демонстрантів влаштували наметовий пікет під готелем Park Inn, де знаходиться офіс СММ ОБСЄ, а в окупованій Горлівці бойовики заблокували передову патрульну базу місії в одному з місцевих готелів.

"Власник готелю повідомив співробітникам місії, що СММ не дозволять залишати приміщення готелю, посилаючись на "накази від "мера Горлівки". Він також сказав, що всі виходи були заблоковані членами збройних формувань", - йдеться в звіті ОБСЄ.

Формальним приводом до пікетів стало затримання силами СБУ в районі населеного пункту Золоте громадянина Росії Андрія Косяка, який під приводом розмінування вів розвідку позицій ЗСУ. Бойовики ж запевняють, що Косяк є "офіцером" і входить до складу Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК). Головна претензія окупантів до ОБСЄ полягає в тому, що місія не включила в свій звіт інцидент із затриманням Косяка. На пікеті в Донецьку демонстранти навіть розгорнули плакати з написами: "Свободу Андрію!", "ОБСЄ, виконуйте свій мандат!"

І тепер, поки Косяк не буде звільнений, бойовики заявляють, що і далі будуть створювати перешкоди для роботи СММ ОБСЄ. Але цілком очевидно, що спостерігачі не мали і не мають ніяких повноважень впливати на рішення українських правоохоронців. Взагалі! В такому випадку…

До чого все це

За словами екс-заступника міністра з питань окупованих територій Георгія Туки, мета всієї активності Кремля навколо СММ ОБСЄ - "видавити" спостерігачів з Донбасу.

"Росія прагне скористатися будь-яким приводом для того, щоб видавити присутність ОБСЄ і, таким чином, чинити додатковий тиск на наших європейських партнерів для того, щоб ми пішли на якісь поступки. Тут мова не стільки про саму місію, скільки про взаємини між РФ і країнами Європи та США, так як вони теж входять в ОБСЄ", - пояснив "Апострофу" Тука.

Але ж місія ОБСЄ на Донбасі працювала з 2014 року. Чому ж Москва "взялася" за неї саме зараз?

"Західним країнам потрібні гарантії, що якщо почнеться велике загострення в Тайвані, то Росія не почне великої ескалації в Україні. Навколо цього йдуть торги, але Росія показує, що вона може влаштувати велику війну і гібридну кризу в Європі. Тому і влаштовуються такі провокації", - додає "Апострофу" заввідділом Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

Втім, представник України у Тристоронній контактній групі (ТКГ) Сергій Гармаш вважає, що завдання Кремля - не "видавити" ОБСЄ з окупованих територій, а лише показати хто головний.

"Росія на них тисне. Після зміни влітку команди ОБСЄ в ТКГ, нова команда більш об'єктивна і це, звичайно, не подобається Росії. У Кремлі намагаються приборкати місію, щоб вона була більш лояльна", - пояснив "Апострофу" Гармаш.

Працівники ОБСЄ Фото: Getty images

Однак на думку аналітика Українського інституту майбутнього Ігара Тишкевича, активні атаки на ОБСЄ - новий куплет у старій пісні РФ під назвою "Нас там немає".

"РФ активно просуває тезу про те, що Україні потрібно розмовляти безпосередньо з бойовиками ЛНР і ДНР, як сторонами конфлікту. Зараз активно йде розмова про відновлення консультацій в Нормандські форматі і в рамках тристоронньої контактної групи. Але насамперед мова йде про Нормандський формат. Тема піднімалася з Вікторією Нуланд в Москві, на консультаціях Путіна з лідерами Німеччини та Франції. У найближчі півроку або на рівні міністрів закордонних справ, або на рівні глав держав зустріч в Нормандському форматі повинна відбутися. І тут ми бачимо класичну тактику Росії: піднімати ставки перед кожним раундом переговорів", - зазначає Тишкевич, коментуючи ситуацію "Апострофу".

І в цьому контексті "збудження" Кремля на затримання "офіцера СЦКК", як запевняють бойовики, виглядає вже не випадковим.

"СЦКК був україно-російським. Росіяни з нього вийшли (в 2017 році, - "Апостроф") і зараз там легітимна сторона лише українська. СЦКК створювався як додатковий інструмент за участю ОБСЄ. Росія створює додаткову точку конфлікту: навколо СЦКК, який переходить на ОБСЄ. Відповідно, на наступній зустрічі стоятиме питання не стільки врегулювання конфлікту, скільки нормальна робота офісу ОБСЄ на території ОРДЛО. І російська сторона буде ставити умови: давайте ви домовитеся з бойовиками про новий СЦКК або якийсь інший формат взаємодії", - пояснив Тишкевич.

І тут Кремль намагається продавити Україну, щоб Київ безпосередньо домовлявся з бойовиками.

"Щоб бойовики стали суб'єктом переговорів хоча б в одному питанні. А враховуючи, що ОБСЄ зацікавлена в продовженні своєї місії, може виявитися так, що буде позиція України і солідарна позиція всіх інших сторін, щоб Україна пішла на поступки. Це про те, щоб продавити легалізацію ОРДЛО будь-якими шляхами. Адже СЦКК - це легітимний формат, який визнається міжнародними організаціями. Як тільки ми погодимося на його переформатування за участю бойовиків, то наступним етапом Росія вкаже: ось, Україна у питаннях врегулювання конфлікту непогано працює з бойовиками в СЦКК, і до чого тут Росія? Це пастка, в яку Україну наполегливо заганяють", - підсумував Ігар Тишкевич.

Читайте також

Запоріжжя залишилося без облради: що відбувається і до чого тут колаборанти

Верховна Рада не розпустила Запорізьку облраду, але відібрала у неї всі повноваження

Якщо не прийде український закон на деокуповану територію, то прийде суд Лінча - екс голова Луганської ВЦА

Сергій Гайдай розповів страшні деталі про життя українців в окупації на Луганщині та вплив виборів Путіна на регіон

Новини партнерів