RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство
Погляд

Кремль вирішив розіграти "карту Савченко" на Донбасі: що стоїть за гучними заявами нардепа і ватажка ДНР

Владислав Сурков не проти організувати зустріч між Надією Савченко і ватажком ДНР

Владислав Сурков не проти організувати зустріч між Надією Савченко і ватажком ДНР Олександр Захарченко (праворуч) розглядає Надію Савченко не як ворога, а як потенційного переговірника Фото: EPA/UPG

Ватажки незаконних ДНР і ЛНР досить по-різному відреагували на заяву народного депутата України від "Батьківщини" Надії Савченко про намір провести з ними переговори. Олександр Захарченко, який раніше погрожував Савченко вбивством, несподівано змінив риторику і заявив, що "така зустріч відкриває нові можливості". Ігор Плотницький, втім, відреагував досить скептично. Що стоїть за зміною тональності заяв Захарченко, і як Кремль планує використовувати "фактор Савченко" на Донбасі, – думка для "Апострофа" старшого аналітика МЦПД Анатолія Октисюка.


З моменту початку війни на сході України Кремль не визнає себе стороною конфлікту і докладає максимум зусиль для того, щоб посадити за стіл переговорів українське керівництво і ватажків незаконних "республік".

Для Москви важливо не тільки послабити санкційний тиск Заходу, але і далі позиціонувати себе в ролі міжнародного арбітра, який відіграє провідну роль у геополітичній грі на пострадянському просторі.

Російські дипломати і агенти впливу на всіх можливих майданчиках доносять інформацію про те, що українська криза – це "результат державного перевороту, який трансформувався в громадянську війну". Тому в Кремлі вважають, що домовлятися про параметри врегулювання конфлікту на Донбасі потрібно українській владі і ватажкам ОРДЛО.

Вже два роки офіційна київська влада не йде на прямі переговори з бойовиками, щоб не сприяти суб'єктним оформленням та легітимації ДНР/ЛНР.

Представники партії війни, як, наприклад, секретар РНБО України Олександр Турчинов, і зовсім відкидають будь-яку комунікацію з бойовиками, кажучи про те, що з терористами не може бути ніякого діалогу. Тому всі політичні питання вирішуються в рамках так званого "нормандського формату", де Росія де-факто грає роль сторони конфлікту, хоча всіляко це заперечує.

Однак інформаційне поле в Україні змінилося після того, як на свободу вийшла Надія Савченко, яка відразу ж почала просувати меседжі для української аудиторії, співзвучні з кремлівськими. Наприклад, про необхідність ведення прямих переговорів з представниками ДНР/ЛНР і поетапне зняття санкцій з РФ.

Після обміну Савченко на російських ГРУшників багато російських експертів і аналітиків, з тих, що працюють на Кремль, так само як і ліберали, прогнозували, що, перебуваючи в Києві, вона буде виконувати для Росії роль "корисного ідіота". Судячи з усього, багато в чому так і вийшло.

Одним з останніх гучних заяв Савченко стали її слова про намір зустрітися з ватажками незаконних республік і навіть натяк на те, що така зустріч могла відбутися.

При цьому реакція на ці заяви, яка негайно послідувала з окупованих Донецька і Луганська, була різною.

Так, 16 липня ватажок ДНР Олександр Захарченко заявив про те, що дії і риторика народного депутата від фракції "Батьківщина" Надії Савченко "відкриває нові можливості". "Якщо влада України і президент збираються знищити Донбас війною та економічною блокадою, то Савченко відкритим текстом заявляє, що хоче домовлятися з нами", - підкреслив Захарченко.

Однак ще в травні Захарченко погрожував "шльопнути" Савченко при першій же можливості.

У свою чергу ватажок ЛНР Ігор Плотницький саркастично коментував заяву Савченко про таємну зустріч. "Мені зрозуміло прагнення початківця-політика і депутата Надії Савченко привернути увагу до своєї діяльності за допомогою сенсаційних заяв", - зазначив він.

Отже, судячи по зміні ставлення Захарченко до слів української льотчиці та народного депутата, з допомогою Савченко Кремль вирішив відпрацювати працездатність меседжів примирення. Причому не тільки в підконтрольному української влади просторі, але і провівши замір суспільної думки на окупованій бойовиками території Донецької області.

Те, що ватажок ДНР вже Савченко розглядає не як ворога, а як потенційного парламентера, є результатом профілактичної бесіди, яка, за чутками, була проведена помічником президента РФ Володимира Путіна Владиславом Сурковим в кінці червня (при цьому підключення до можливих переговорів Плотницького поки відкладається через його конфлікт з Сурковим).

Якщо виявиться, що прихильників сценарію "примирення через Савченко" виявиться достатня кількість, як в Україні (враховуючи перше місце Надії за рівнем довіри серед українців, її риторика буде все більш затребувана), так і на окупованому Донбасі, де чекають рішення економічних проблем і припинення війни, у Москві можуть зробити ставку на можливі переговори Савченко-Захарченко як на один з можливих (якщо не головних) способів врегулювання конфлікту на Донбасі на російських умовах. Після таких переговорів може відбутися активізація тиску Росії щодо закону про вибори на Донбасі, конституційних змін і ін. Чи так це насправді - покаже найближчий час.

Читайте також