RU  UA  EN

Пʼятниця, 27 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Коли Україна зможе отримати вакцину від COVID-19

Getty images

Вакцина від коронавірусу зараз є найбільш очікуваним фармпрепаратом в світі. Новий імунний засіб стане не просто черговим лікарським препаратом, а цінним ресурсом, і країни, які перші ним оволодіють, отримають можливість не тільки багатомільярдних доходів, але і зможуть диктувати навіть політичний порядок в світі, адже за новою «нафтою» вже шикується черга. На сьогоднішній день низка держав активно веде розробку і клінічні випробування прототипів вакцин, і дехто вже має в цій справі значні успіхи. А що ж Україна? Чи зуміємо ми отримати вакцину одними з перших? Як це буде? Чи є підстави сподіватися на власні розробки і вітчизняних вчених? На ці запитання шукав відповіді журналіст «Апострофа» Артур Гор.

Розробки

На початку липня у Всесвітній організації охорони здоров'я повідомили, що зараз в світі проводиться тестування на людях 17 потенційних вакцин від коронавірусу. Свої напрацювання є у США, Китаю, Індії, Росії, Німеччини, однак найперспективнішою функціонери ВООЗ вважають англійську вакцину, яку розробили в Оксфордському університеті спільно з фармкомпанією AstraZeneca. Саме ця вакцина під кодовою назвою AZD1222 проходить третій етап клінічних випробувань. Поки єдина в світі.

Що це означає? На першому етапі випробувань препарат дають обмеженій кількості здорових людей (добровольців), щоб з'ясувати, чи не шкодить він здоров'ю. Якщо цей етап успішно пройдено, вчені розпочинають другий етап тестування, коли препарат дають уже людям з вадами здоров'я. За даними ВООЗ, другий етап випробувань зараз проходить п'ять різних типів вакцин проти COVID-19. На третьому етапі вакцину тестують на якомога більшій кількості людей, і вже не тільки на безпеку, але і на ефективність. І поки до цього етапу дійшла тільки англійська вакцина.

При найоптимістичніших розкладах, за умови успішного проходження третього етапу клінічних випробувань, англійська вакцина може бути готова до кінця 2020 року, проте уряд Великобританії вже замовив 90 мільйонів доз майбутньої вакцини.

Про успішну роботу над своєю вакциною проти коронавируса поспішили рапортувати і в Росії. Щоправда, там ще препарати проходять клінічні випробування на добровольцях з числа військових, але російські чиновники запевняють, що вже до осені вакцина буде готова. Навіть швидше, ніж у англійців!

Що зможемо купити

Очевидно, що як тільки ефективна вакцина від коронавірусу все ж з'явиться, вона стане одним з найбажаніших товарів.

Уже зараз уряди європейських країн роблять масштабні попередні замовлення майбутньої вакцини у AstraZeneca. Наприклад, Італія, Німеччина, Франція і Нідерланди вже замовили 400 млн доз вакцини, Великобританія ще 90 мільйонів доз, а США розмістило початкове замовлення на 100 мільйонів доз вакцин німецької компанії BioNTech і американської Pfizer.

До речі, в штатах планують вакцинувати своїх громадян безкоштовно.

«І мені не зрозуміло, чому Україна не планує вакцинувати безкоштовно, - коментує ситуацію "Апострофу" імунолог Андрій Волянський. - Наприклад, групи ризику: 6 мільйонів людей 65+, 800 тисяч медиків, можливо, силовиків і педагогів, людей з хронічними захворюваннями. Чому зі спецфонду не зарезервували гроші на вакцину».

Але вже бог з нею з безкоштовною вакциною. Чи є шанси в України отримати її в принципі?

Ще в середині червня президент Володимир Зеленський доручив МОЗ та МЗС провести переговори щодо попереднього замовлення вакцини. Днями президент повторив своє доручення, мовляв «Україна повинна бути серед перших країн, які матимуть можливість закупити вакцину». На це міністр охорони здоров'я Максим Степанов відповів, що про вимогу президента, звичайно ж, не забув і «проводить консультації», «тримає контакт» і «вивчає ситуацію».

Щоправда, чиновники МОЗ все ж звернулися до колег з Італії, Німеччини, Франції та Нідерландів, які замовили 400 мільйонів доз, з проханням поділитися майбутнім препаратом, звысно, не безкоштовно. Однак в ситуації підвищеного попиту, коли самим потрібно, навряд чи ЄС суттєво допоможе Україні.

«Ми отримаємо вакцину в останній момент, - запевняє «Апостроф» керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю, епідеміолог Андрій Александрін. - Якщо вакцину і буде вироблено, і вона надійде на ринок, наприклад, в кінці наступного року, то передзамовлення потрібно робити заздалегідь за два роки. Наприклад, щоб у вересні 2020 року отримати вакцину проти грипу, Україна повинна її замовити у вересні 2019 року. Тому Україна буде однією з останніх країн, які отримають вакцину. У мене є знайомі медики, які живуть в країнах Західної Європи і США. Безпосередньо через страхові компанії вони вже для себе і своїх сімей стали в чергу на вакцину. Навіть ті компанії, які виробляють упаковку для вакцин, вони зараз почали заготовляти і забивати всі свої склади упаковкою для вакцин, тому що очікується, що, коли винайдуть вакцину, буде величезний попит навіть на упаковку».

У реальність отримання вакцин Україною «в числі перших країн» не вірить і імунолог Андрій Волянський.

«Зрозуміло, що зараз існує величезний попит. Можливо, 3-4 мільярди доз. Тому компанії і поспішають. Але в 2021 році вже почнеться звичайна ринкова боротьба за споживача. Тому в 2020 році перспектива України отримати вакцину досить туманна, а ось в 2021 - цілком реальна», - каже Волянський.

Але все ж, за словами експертів, для України залишається вікно можливостей для щодо швидкого отримання вакцини.

Генеричні препарати. Якщо дуже спрощено, то це так звані копії препаратів, які мають таку саму діючу речовину, як і оригінал, але коштують дешевше і більш доступні. Дешевизна і доступність обумовлені тим, що генерики, як правило, проходять менше етапів досліджень.

«Завжди є бренди і завжди є генерики. Якщо вакцина перейде в генеричне виробництво, наприклад, до індусів, то, можливо, вона до нас і прийде», - додає Александрін.

Гуманітарна допомога. Ну тут все просто, якщо «вивчення ситуації» міністром Степановим приведе до того, що європейські країни нам допоможуть, то Україна цілком зможе претендувати на отримання вакцин. Інша справа, що кількості доз, в рамках гуманітраки, ймовірно, вистачить, щоб прищепити тільки самих чиновників МОЗ.

Залишається ще варіант конкурувати ціною. Так, президент США Дональд Трамп днями заявив, що штати готові продавати свої вакцини. Але, по-перше, для цього потрібні гроші, щоб перебити пропозиції, наприклад, Польщі чи Туреччини. А, по-друге:

«Думаю, що і ціною в перший час ми не зможемо конкурувати жодним чином, адже виробники вакцин в першу чергу забезпечуватимуть ті країни, в яких вони знаходяться», - пояснив «Апострофу» епідеміолог Олексій Галімський.

Купити російську вакцину, якщо вона все ж з'явиться в РФ і на це буде політична воля українського уряду, також не вийде.

«Попереду нас буде російський ринок. Навряд чи, будь-яка компанія в Росії протягом 3-4 місяців зможе закрити навіть російський попит», - додав Галімський.

А взагалі, може виявитися і так, що вакцина від коронавірусу українців не дуже то буде і потрібна, адже за словами Степанова вірус мутує, а, отже, препарат стане неефективним.

Своя вакцина

Ще в квітні президент Володимир Зеленський пообіцяв українським вченим мільйон доларів, якщо вони розроблять вакцину від коронавірусу. Втім, нічого, крім гіркого сміху, такі заяви гаранта викликати не можуть.

«Розробка вакцини має передбачати наукові дослідження і випробування. Для цього повинен бути науково-виробничий комплекс. На жаль, у нас їх не залишилося. На початку 90-х були спроби створити такий комплекс на базі інституту епідеміології Громашевського, але все це провалилося, в першу чергу, через відсутність фінансування, - пояснює Галімський. - Фармацевтичні не співпрацюють з науковими інститутами, оскільки випробування вакцин - наукомістке дослідження, яке потребує великих інвестицій в науку. У свою чергу існуючі наукові інститути позбавлені будь-яких виробничих потужностей. По-друге, для перших етапів випробувань вакцини потрібна лабораторія високого рівня захисту, в якій можливо працювати зі збудниками особливо небезпечних карантинних інфекцій. За західними стандартами, це лабораторія 4 рівня, але у нас в країні її просто немає».

Читайте також

Різдвяний стіл для української родини: скільки коштує приготувати 12 святкових страв

Різдвяний стіл з 12 традиційних страв цього року в Україні коштуватиме понад 1500 гривень

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита