RU  UA  EN

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.60
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.60
Суспільство

Святкування Рош га-Шана в Умані не буде? Чого домагається мер міста Цебрій і як реагують хасиди

Хасид Фото: УНІАН

Святкування іудейського Нового року - Рош га-Шана - в Умані виявилося під загрозою зриву через карантинні обмеження.

Мер міста Олександр Цебрій побоюється приїзду великої кількості брацлавських хасидів, які щороку відвідують ці місця, щоб відзначити свято на могилі засновника їх течії рабі Нахмана. Багато з них приїдуть з Ізраїлю, який зараз перебуває у "червоній" зоні через поширення COVID-19.

При цьому для брацлавських хасидів немає альтернативи відвідування Умані. Вони представляють ультраортодоксальні течії іудаїзму, а відвідування могили рабі Нахмана на Рош га-Шана є найважливішою частиною їх традицій.

Журналіст "Апострофа" поговорила з мером Умані Олександром Цебрієм, який в ніч з 17 на 18 серпня ночував в Києві під Офісом президента. Він хоче домогтися зустрічі з президентом Володимиром Зеленським, щоб розповісти йому про ситуацію, що склалася.

Крім того, ми зв'язалися з Об'єднаною єврейською громадою України, щоб отримати відповіді на головні питання про приїзд хасидів в Україну.

Позиція мера Умані

– Кабмін прийняв рішення про обмеження на відвідування паломниками-хасидами Умані на період святкування Рош га-Шана цього року, це і була ваша вимога. Чому ви ще тут?

– Ми бачили, що друкували у ЗМІ, але ми не бачили цього документу, і це взагалі не є документом. Регламентувати порядок відвідування іноземцями міста Умань у час Рош га-Шана, можливо тільки через рішення державної комісії ТЕБ та НС.

Наразі діє рішення комісії від 11 серпня, згідно якого, від 5 тисяч паломників мають право приїхати на територію міста. Це рішення поки не скасовано та не відредаговано. Тому бачення Кабміну – це дуже добре, але я б хотів, щоб воно було сформульоване більш чітко, зрозуміле для спеціалістів, які будуть втілювати у життя це рішення, і воно має бути проведено лише рішенням державної комісії ТЕБ та НС.

– Можливо, варто було б під'їхати до Кабміну, та пояснити, чому їх рішення не вирішує проблеми? Чому ви чекаєте саме Володимира Зеленського?

– Якщо хтось з представників Кабміну зателефонує та запросить до розмови, або ж з Верховної Ради, чи від пана президента, будь-який орган, який реально вирішує це питання, будь ласка, я готовий підійти та донести свою позицію.

– А чи намагалися ви зв'язатися з кимось із представників цих органів?

– Ми писали листи до всіх інстанцій, але відповіді так і не отримали. Я приїхав та написав звернення до президента. Вчора був на засіданні державної комісії ТЕБ та НС, де були представники усіх міністерств. І коли губернатор Черкаської області тричі підняв питання, що він стурбований тією ситуацією, яка може виникнути через святкування Рош га-Шана, його перервали і заявили, що питання остаточно вирішене.

І так відповідають у Кабінеті міністрів. То до кого мені ще залишалося йти? Я приїхав до президента.

Олександр ЦебрійФото: Апостроф / Світлана Гудкова

– Ви казали, що готові блокувати місто, у разі масового приїзду прочан-хасидів, чи ви досі розглядаєте такий варіант?

– Я готовий до будь-яких заходів, які будуть відповідати чинному законодавству для того, щоб убезпечити жителів Умані та зберегти їхнє здоров'я. На початку спалаху коронавірусу ми вже вводили подібні заходи з блокування міста, і він був надзвичайно дієвим. Весь транзитний транспорт не проходив через наше місто, тим самим до нас додатково не потрапляли заражені COVID.

Це було б дієвим кроком і зараз, але я не хочу завдавати незручностей рішенням місцевої комісії ТЕБ та НС для тих самих прочан, тому що це повинно бути відрегульовано на рівні держави.

Людина заплатила кошти за тур, прилетіла в Україну, під'їхала до Умані, а тут її не пускають. Це буде не по-людські та незрозумілим ні для кого. Тому держава на сьогодні повинна виступити з заявою, як це зробили в Ізраїлі. У Міністерстві охорони здоров'я цієї країни заявили, що вони проти традиційного святкування Рош га-Шана, що вони не будуть відряджати до України своїх правоохоронців задля посилення безпеки, та звернулися до української влади з проханням заборонити святкування іудейського Нового року.

Мені здається, що з нашого боку має бути відповідна заява.

– Окрім того, що кожного року до Умані з'їжджаються десятки тисяч паломників, багато з них постійно проживають у місті і мають свої общини, як вони ставляться до заборони?

– В Умані на постійній основі проживають представники прочан, їхня основна діяльність – заробляти гроші на самих паломниках, які приїжджають на територію міста. У них такий бізнес. Я розумію так, що вони відстоюють свою підприємницьку діяльність, і вони хочуть заробити.

Я не проти, нехай заробляють, але не всупереч збереження здоров'я уманчан.

– Тобто місто від цього взагалі нічого не отримує?

– Якщо говорити мовою цифр, то у нас на території міста є готелі, більша частина з яких побудована у незаконний спосіб, і до бюджету кошти практично не сплачують. 90% цих готелів, чи навіть більше, це власність паломників-хасидів, які купили приватний будинок, зробили з нього готель, там проживають люди, але кошти до місцевого бюджету не надходять звідти. Таке у нас законодавство.

У минулому році, у період паломництва хасидів, місто отримало від діяльності саме уманчан 7 млн гривень, з них 2,5 млн гривень ми заплатили за вивіз сміття, яке утворювалося на святкуваннях.

Хасид в УманіФото: УНІАН

Раніше це робив фонд Рабі Нахмана, який останні три роки відмовляється нести фінансові навантаження, і нам доводиться витрачати кошти з місцевого бюджету на це, та на купу інших статей розходів.

Тому питання великої доходності від паломництва хасидів досить спірне. Та навіть яким би воно не було, мені дорожче життя та здоров'я уманчан.

– А яка зараз ситуація із захворюваністю в Умані?

– На сьогоднішній день у нас поки 11 осіб з підтвердженим діагнозом COVID-19, ще у двох є підозра.

– Скільки ви ще готові тут стояти? Будете продовжувати чекати на Зеленського?

– Я не вірю, що пан Зеленський може не почути стотисячне місто. Я не вірю, що може бути прийняте таке рішення, яке допустить приїзд людей з червоної зони з-за кордону, де є спалахи коронавірусу, на територію нашого міста. І я ні в якому разі не хочу образити почуття віруючих, але це небезпечно.

Я сподіваюся, що все ж знайдуть час до мене вийти, ми поспілкуємося, я поясню свою позицію, і думаю, що пан президент дасть відповідні вказівки. І ми отримаємо правильне та законне рішення ТЕБ та НС.

– Якщо ж вас не послухають, і рішення прийняте не буде, тоді будете блокувати місто? Чи є ще якісь варіанти?

– Ми будемо вдаватися до усіх законних заходів, які є в компетенції Уманської міськради, місцевої комісії ТЕБ та НС, та особисто моєї. Все можливо. Як я вже повідомляв уманчанам, я буду робити все можливе та неможливе для їхнього здоров'я та життя.

Позиція Об'єднаної єврейської громади України

- Як ви ставитеся до опору керівництва Умані щодо приїзду хасидів у місто в цьому році?

- Учора керівник Об'єднаної єврейської громади України Міхаель Ткач сказав, що з розумінням ставиться до дій мера Умані. Олександр Цебрій – це представник своєї громади. Можна зрозуміти побоювання громадськості з приводу приїзду численної кількості паломників з Ізраїлю, який знаходиться в "червоній" зоні.

Але заборони на приїзд – не було. У вчорашній заяві МВС йдеться про обмеження, а не про заборону. Це маніпуляція ЗМІ.

Крім того, нам відомо, що там вже присутня певна кількість паломників. Тобто технічно заборонити паломництво вже неможливо.

ХасидиФото: УНІАН

- Чи є ще в Україні міста, які могли б хоча б частково замінити Умань в плані релігійної значущості для хасидів?

- Справа в тому, що в Умань здійснюють паломництво тільки брацлавські хасиди, при цьому в Україні зародилося близько 50 течій хасидизму.

Для брацлавських хасидів в Україні немає альтернативи могили цадика Нахмана. У інших вчень хасидизму є інші місця для паломництва. Наприклад, у любавічеського хасидизму, який дуже поширений на території України, це місто Гадяч. Там знаходиться могила Алтер Ребе. Але для брацлавських хасидів альтернативи не існує.

- Є хоча б приблизне уявлення, скільки паломників в цьому році можна очікувати? У ЗМІ фігурувала цифра від 5000 до 10000 чоловік. Це близько до реального?

- Це цифра з повітря. Ніколи і ніхто їх не рахував. Навіть в Умані немає єдиного центру брацлавських хасидів. Там є кілька груп впливу, які між собою їх не підсумовують. Це все від балди.

- На скільки ця ситуація образлива і чи не вплине вона на ставлення до України серед хасидів?

- Ситуація стає образливою тільки тоді, коли починаються маніпуляції в ЗМІ з некоректною подачею інформації. Наприклад, коли преса почала писати про нібито існуючу заборону, якої немає.

Був ще момент, коли брацлавські хасиди почали звинувачувати мера в антисемітизмі, хоча нічого такого там не було. І Олександр Цебрій в листі Об'єднаній єврейській громаді України спростував антисемітизм і пояснив свої мотиви.

Ця проблема ніяк не вплине на відношення брацлавських хасидів до України, оскільки це взагалі не питання єврейської громади. Це питання двох держав – України та Ізраїлю. А ще збереження діалогу, життя та здоров'я, які є вищими цінностями.

Ми не виступаємо ні за, ні проти цього. Просто намагаємося відстоювати об'єктивну позицію, щоб нівелювати маніпуляції кожної зі сторін.

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки