Медична система України знову показує свою неготовність до пандемії коронавірусу. Через це червоними будуть не лише західні області, де зараз справжня коронавірусна катастрофа, але й багато інших регіонів країни - і це лише справа часу. Про це в ефірі Апостроф Live на Апостроф TV розповіла волонтерка Леся Литвинова, що очолює благодійний фонд "Свої", який займається наданням кисневих концентраторів для хворих на коронавірус людей.
- Ми бачимо, що коронавірус іде Україною та світом хвилями. Як ми можемо відслідкувати ці хвилі? Ви займаєтеся наданням кисневих концентраторів для людей. Зараз в Україні збільшився попит на них чи ми десь між хвилями?
- Ми не між хвилями, а всередині хвилі. Не можна сказати, що в мене збільшився попит на кисневі концентратори - він у нас завжди зависокий. Але є різниця між тими, хто просить концентратори. Між хвилями у нас здебільшого просять їх ті, кого виписують, бо вони якийсь час пролікувалися в лікарні та далі їм треба доліковуватися вдома.
Зараз у нас набагато більше просять кисневі концентратори ті, хто не може потрапити до лікарні, бо немає місць. Коломия, Калуш, Івано-Франківськ, подекуди вже Київська область, Житомир, Вінниця, Хмельницький. Ми бачимо, як іде хвиля, за кількістю людей, які не можуть потрапити до лікарень.
- Зараз ми можемо говорити, що в областях червоної зони ситуація суттєво відрізняється від, наприклад, Дніпропетровської області?
- Там ситуація критична. Вона така ж критична дуже скоро буде не тільки там, бо система не готова. На систему чекає справжній колапс і це лише справа часу.
- Ми не змогли підготуватися як треба між цими хвилями?
- Я готувалася між хвилями. Я докуповувала кисневі концентратори і проробляла алгоритми дії. Тому давайте про "ми" не будемо казати.
- Я маю на увазі не волонтерів, а ті установи, які повинні робити це в першу чергу. Безпосередньо МОЗ.
- Так, МОЗ недоготувався. МОЗ щось собі таки робив, але недостатньо. МОЗ зараз побачить надзвичайно велику проблему, коли кількість людей, яких треба буде виписувати з лікарень кисневозалежними, сягне тієї кількості, що вони не знатимуть, що з ними робити. Не можна кожному дати мій номер телефону та сказати, що там вам дадуть кисень. Ні, я не зможу.
В Україні небагато фондів, які надають респіраторну підтримку. Це ми, це "Корпорація монстрів" в Одесі, це "Крила надії" у Львові, це "Ініціатива Е+" також у Києві. І є кілька взагалі маленьких фондів, у яких у наявності є до десятка концентраторів. А кількість тих, кому вони знадобляться, якась неймовірна.
- Зараз активно розвивають систему мобільних шпиталів – один уже з’явився на Франківщині. На вашу думку, це не пізно?
- Все, що буде працювати, - потрібно. Все, що буде стояти і робити вигляд, що воно там є - не потрібно. Все, що буде організовано так, що воно може працювати безпечно - все потрібно. Але якщо робиться, аби робити…