Вже з 1 жовтня в Україні розпочинається процес постановки на військовий облік військовозобов'язаних жінок. У зв'язку з цим у соцмережах з'являється маса неперевіреної інформації панічного забарвлення, мовляв, велика мобілізація торкнеться жінок, їх заберуть від дітей і відправлять на війну. Що насправді каже законодавство України про жіночу мобілізацію та службу у збройних силах - з'ясовував "Апостроф".
Хто має стати на облік
Ще минулого року український парламент вніс зміни до закону "Про військовий обов'язок та військову службу". Нардепи зобов'язали жінок, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, ставати на військовий облік військовозобов'язаних.
Важлива умова: жінки повинні бути придатними до несення служби за віком (від 18 до 60 років) та станом здоров'я.
Перелік професій та спеціальностей, володіючи якими жінки мають ставати на облік, окремим наказом №313 від 11 жовтня 2021 року визначило Міноборони. Це, наприклад, кухарі, перекладачі, ветеринари, лікарі, медсестри, психологи, робітники хімічної промисловості, систем комунікації. Щоправда, не зовсім очікувано у цьому списку з'явилися працівники видавничої справи та поліграфії.
Які зобов'язання накладає облік
Прибувати на виклик військкоматів на збірні пункти та призовні ділянки, проходити медичні комісії. Також не можна змінювати місце фактичного проживання з моменту оголошення мобілізації, без дозволу військового комісара. Якщо військовозобов'язана тимчасово перебуває за кордоном, то має стати на консульський облік за місцем проживання у дипломатичних представництвах України.
Що буде, якщо не ставати на облік
Адміністративна відповідальність за статтею 210 Кодексу України про адміністративні порушення. Це штраф у розмірі від 510 до 850 гривень. У разі повторного порушення протягом року штраф різко зросте від 850 до 1700 гривень.
Існує і кримінальна відповідальність за статтею 337 "Ухилення від військового обліку". Так, ухилення від обліку після попередження, зробленого керівником територіального центру комплектування може загрожувати штрафом від 5100 до 8500 гривень або виправними роботами строком на 1 рік.
Крім того, на суму від 5100 до 8500 гривень штрафуватимуть і підприємства, де працюють жінки, яким потрібно ставати на облік, але які цього не зроблять. Утім, у владі обіцяють, що до кінця 2022 року нікого штрафувати не будуть, оскільки це перехідний період.
У яких випадках призивають жінок
Відповідно до пункту 12 статті 1 закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", у мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві лише у добровільному порядку за контрактом.
Однак у воєнний час, відповідно до тієї самої статті закону, жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу або залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Відповідно, закон не забороняє закликати на службу жінок. Але лише тих, хто перебуває на військовому обліку, а такий облік запрацює лише з 1 жовтня.
Які є винятки
При цьому законами передбачено чимало ситуацій, за яких жінка може отримати відстрочку від призову з мобілізації.
Так, згідно із законом "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", не підлягають призову на військову службу під час мобілізації:
- жінки, які самостійно виховують дитину (зокрема з інвалідністю) віком до 18 років;
- на утриманні яких перебуває троє та більше дітей до 18 років;
- ті, що доглядають хворого чоловіка або батьків (своїх або чоловіка);
- які мають чоловіка з інвалідністю І або ІІ групи або одного з батьків (своїх чи чоловіка) з інвалідністю;
- здобувають професійно-технічну та вищу освіту, аспіранти, докторанти денної форми навчання, а також педагоги шкіл, училищ, вузів.
У свою чергу, закон "Про військовий обов'язок та військову службу" передбачає низку випадків, за яких жінка може бути звільнена з військової служби навіть у період дії військового стану:
- у зв'язку з вихованням дитини з інвалідністю;
- у зв'язку з вагітністю (з цієї причини жінки звільняються і від військових зборів);
- у разі декретної відпустки, якщо дитині ще не виповнилося 3 роки.
Але! Усі ці винятки не означають, що не потрібно ставати на облік військовозобов'язаних. Наприклад, вагітну жінку з відповідною спеціальністю, звісно, нікуди не призовуть, але стати на облік їй необхідно.
Що з мобілізацією жінок зараз
Як стверджують у Міноборони, зараз жінки потрапляють до армії лише добровільно, адже потреби у їхній мобілізації немає. Та й обліку поки що немає.
Проте не можна виключати у майбутньому, що мобілізація повністю обійде жінок стороною.
"Жінки, які перебувають на військовому обліку за відповідними військово-обліковими спеціальностями, можуть бути призвані у військові частини на військову службу, - підсумувала заступник міністра оборони Ганна Маляр. – В окремих випадках жінки можуть бути мобілізовані за найбільш дефіцитними для ЗСУ та іншими складовими сил оборони військовим спеціальностям, таким як: медичні, зв'язку, обчислювальної техніки, радіоелектроніки, водії автотракторних (гусеничних) засобів, водолази, механіки та монтажники авіаційних машин, картографії, топогеодезії, фотограмметрії, аерофотослужби, поліграфії, кінорадіомеханіки, харчової промисловості, фінансово-економічної діяльності".