RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Хто готовий дати бій наркоторгівлі та платити за це мільйони? Журналісти "Грошей" провели розслідування

Анонімного мецената, який оголосив війну наркотикам, спробували знайти розслідувачі з "Грошей"

Анонімного мецената, який оголосив війну наркотикам, спробували знайти розслідувачі з "Грошей"  Фото:

”Піймай баригу – отримай гроші”. Десятки, якщо не сотні таких бордів можна побачити у Києві та деяких інших містах України. З них невідомо хто, але обіцяє щедро платити до 120 тисяч гривень за ділків, які розповсюджують наркоту, та мільйони за нарколабораторію, що діє. Гроші шалені і ось знавці вже готуються до полювання. Програма "Гроші" взялася розслідувати джерела акції "Піймай баригу". Про те, хто цей меценат читайте у матеріалі "Апострофа".

Валентин Немиря, наркозалежний, проходить реабілітацію

"Це дуже великі гроші, якби це мені таке пропонували, я б здав. І лабораторію здав би, і баригу здав би"

Хто ж обіцяє мільйони за бариг та лабораторії? І головне – чи це не обман?
Сотні тисяч киян, які щодня бачать рекламу зухвалої акції, зокрема біля будівлі Нацполіції Києва, можуть подумати, що це урядова програма. Тим більше, що поліцейські до креативу та використання сучасних технологій справді здатні, наприклад, кілька років тому запустили в телеграмі спеціальний чат-бот. Drughunters-ukraine. Сюди слід повідомляти про наркозакладки. Але грошей Нацполіція тут не обіцяє, з винагород хіба що анонімність. І як ми з'ясуємо далі, державний чат-бот Drughunters - ukraine ніяк не пов'язаний з акцією "Піймай баригу".


Першим у мережі повідомив про акцію скандальний блогер, одесит Стас Домбровський, це на його ютуб канал веде QR посилання з бігбордів.

"Після анонсу мій директ був завалений інформацією про адреси, прізвища, тому зрозуміло, що люди готові брати участь. Нас підтримали десятки відомих людей, авторитети в Україні, бійці з передової, діячі культури, наша ідея чіпляє навіть тих, хто безпосередньо ніколи не стикався" з цією проблемою", - розповідає блогер Стас.

Він, виявляється, про проблему наркотиків в Україні знає дуже багато, причому з власного гіркого досвіду.

"Я помер від наркотиків, я був актірован, позбавлення волі, у мене двадцять років стаж вживання важких препаратів, і дев'ять років і дев'ять місяців у мене чистий час. Я займаюся реабілітацією, я консультант з хімічної залежності. І постійно, кожен день роблю щось для того, щоб не повернутись туди, з чого я вийшов" – каже блогер.

Тож боротьба з наркотиками для нього це не просто хайп та піар. Домбровський записує для свого ютуб каналу інтерв'ю, зокрема з представниками кримінального світу. Тож сподіваємося, він не тільки володіє інсайдами, але, як то кажуть, "відповідає за базар".

Отже, скільки у країні нарколабораторії?

"У кожному місті, де є сто, двісті тисяч проживає людей, до трьохсот, це п'ять-шість лабораторій. На таке маленьке місто, як Чернівці, вісім. На Троєщині їх десь двадцять. Це те, що я з власного досвіду знаю, десь двадцять-двадцять п'ять, тому що я досі спілкуюся з тими людьми, з наркозалежними. В Одесі, Поскот, це посьолок Котовського, це десь п'ятнадцять, щоби ви розуміли, у нас було ціле селище Палермо, яке торгувало наркотою, і воно є, тільки торгують вже синтетичними наркотиками і не напряму, як раніше через вікно віддавали, а через інтернет", - каже Домбровський.

А скільки нарколабораторії приносять кешу чорним ділкам? Стас Домбровський запевняє, що це величезний обсяг неконтрольованих грошей, щонайменше три-чотири мільярди євро на місяць тільки в одного масового баригу, який має мережу. Шокуючі цифри, в які одразу важко повірити, і сумні факти про стан боротьби з наркотиками в Україні добре відомі також Дмитру Костякову, який професійно займається реабілітацією наркозалежних.

"Ви навіть не уявляєте собі, наскільки багато магазинів, дуже багато, їх тисячі і вони з'являються щодня. Є спеціальні боти, вони одразу показують, де ви знаходитесь і які магазини тут працюють і де можна в радіусі кілометра знайти закладку, якщо заплатиш гроші", - каже Дмитро і запевняє, боротися з цим справді потрібно всіма доступними методами, у тому числі й мотивуючи українців за гроші здавати бариг.

"Я вважаю, що це ефективно, наш народ уже втомився від того, що відбувається. По-перше, це цікаво, це якась пригода і якась дія, а в нас народ дієвий, бо йде війна, в наш час, я вважаю, що дуже дієво", - каже Дмитро Костяков.

Також вважає і наркозалежний із більш ніж десятирічним досвідом Валентин, який зараз проходить реабілітацію:

"Коли я в активному був вживанні, то, звичайно, я не хотів би здавати свого постачальника. Але на даний момент я тверезий, я розумію - це смерть, яку продають нашим друзям, моїм дітям. Якби я знав, де барига, я б повідомив правоохоронним органам. Може, це не по-пацански, але це позиція розсудливого чоловіка".

Загалом нелегальне поширення наркотиків в Україні серйозною проблемою вважають 75 відсотків громадян. Такими є дані дослідження, проведеного на початку квітня Українською соціологічною платформою. Окремо людей питали і про ідею здавати бариг за кеш. Результати такі: 17,5% взяли б участь у затриманні нелегальних торговців, 12,3% взяли б участь у фінансуванні, донатили б у фонд, 40,8% поширювали б інформацію про цю ініціативу, 61,8% загалом підтримали морально. І ці результати наочно свідчать – наркотикам слід дати бій.

Але, зрештою, давайте дізнаємося, хто в цей гучно анонсований бій поведе український народ. Запитуємо прямо в одесита Домбровського, хто придумав це, і хто платить.

Стас Домбровський, блогер: "Я не розкриваю поки що ім'я головного мецената, ви дізнаєтеся про це з найближчого його інтерв'ю. Зачекайте, подробиці того, як працює схема, деталі акції, теж все розповість".

Незважаючи на таємничість, що інтригує зараз, раніше той же Домбровський в інтерв'ю ЗМІ повідомляв, що винагороду платитиме меценат і бізнесмен Єгор Левченко, який зараз проживає в Мексиці. Хто він? Офіційних даних у нас поки що немає. А ось на різних маловідомих сайтах дещо є. З одного боку, як пишуть, є Єгор Левченко, який нібито звинувачується у наркоторгівлі, мовляв, керував наркоугрупуванням в Україні. З іншого боку, пишуть Єгор Левченко – бізнесмен, меценат, який допомагає простим українцям та військовим, за що отримував нагороди та грамоти від них, і від військових, навіть від розвідки та відомих медиків. Що з цього правда, це та сама людина, - блогер обіцяє багато цікавих відповідей в інтерв'ю з організатором акції. Але вже зараз запевняє, що акція не має жодного політичного забарвлення, тим більше немає жодного відношення, як пишуть у деяких коментарях, до перерозподілу бізнесу.

Тримає інтригу і відомий столичний адвокат Андрій Кузьменко, який захищав і захищає в судах багатьох топ-чиновників, а тепер, виявляється, залучений і до акції "Піймай баригу". Але й він прямо не каже, хто є меценатом цієї акції.

"Це громадянин України і незабаром широке інтерв'ю з цією особою, яка розповість усі подробиці щодо акції, і як ця ідея прийшла взагалі. Тому я прошу дочекатися, це буквально кілька днів і буде відомо хто це обличчя", - каже Кузьменко.

Адвокат запевняє, що допомога автора акції Україні вимірюється вже сотнями мільйонів гривень і таких відзнак та грамот насправді вже багато, але питання, де ж ця людина? І чи справді у неї проблеми із законом?

"Зараз у зв'язку з деякими питаннями він перебуває за межами держави, проте це є питання часу. Є деякі питання як у будь-якого бізнесмена, проте на сьогоднішній день ці питання вирішуються в законодавчому руслі, тому я думаю, що суди в Україні поставлять крапку щодо цього", — каже адвокат.

Як би там не було, на перебіг самої акції, каже адвокат, це не впливатиме, більше того, він звертає увагу на те, що всі дії відбуваються виключно згідно із законодавством України та виключно у плідній співпраці з правоохоронними органами України.

Тож чекати залишилося недовго, організатори обіцяють старт всеукраїнської акції "Піймай баригу – отримай кеш" вже першого травня. Запевняють, працюватимуть виключно за законом і головне – справді платитимуть великі великі гроші з метою очищення України від наркоманії.

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки

Новини партнерів