RU  UA  EN

Четвер, 2 травня
  • НБУ:USD 39.30
  • НБУ:EUR 41.95
НБУ:USD  39.30
Суспільство

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Багато роботи для студентів та пенсіонерів: кому і скільки платять в Україні

Ейджизм забутий – на роботу охоче беруть навіть пенсіонерів

Ейджизм забутий – на роботу охоче беруть навіть пенсіонерів Для студентів багато сезонної роботи Фото: з відкритих джерел

В Україні спостерігається різке збільшення пропозицій на ринку праці. На сайтах розміщення вакансій кількість пропозицій зросла практично до довоєнних показників, і також спостерігається динаміка збільшення пропозицій для людей похилого віку. Докладно про головні зміни на вітчизняному ринку праці, і чому вони відбуваються – розповідає "Апостроф".

Сезонний тренд

У травні на сайті Work.ua було 90 тис. вакансій – це у п'ять разів більше, ніж рік тому, і лише на 7% менше, ніж у травні 2021 року. При цьому найбільший приріст пропозицій роботи у травні до квітня відбувся у таких сферах як "Будівництво, архітектура" (+21%), "Готельно-ресторанний бізнес, туризм" (+17%) та "Сфера обслуговування" (+15%). І, що цікаво, за місяць помітно зросла кількість пропозицій для пенсіонерів (+18%), людей з інвалідністю, ветеранів та студентів (+15%).

Читайте: Цікава зарплата та багато бонусів: водіям в Україні пропонують хорошу роботу

"За двома останніми пунктами немає нічого дивного. Динаміка приросту зрозуміла - це сезонні вакансії. Влітку завжди були і будуть актуальними вакансії у сфері вуличної торгівлі - морозиво, прохолодні напої, в літніх кафе, парках розваг. Звідси, власне, й відбувається збільшення кількості пропозицій для пенсіонерів і студентів: щоб продавати квас або працювати в парках розваг – особлива кваліфікація не потрібна. Велика кількість сезонних пропозицій завжди була на морських курортах. Але зараз, у зв'язку з недоступністю відпочинку біля моря, популярнішим став туризм у західних областях України", - розповідає "Апострофу" НR-експерт Тетяна Пашкіна.

В оголошеннях для продавців морозива, солодкої вати, квасу та інших літніх насолод зазначена зарплата 8-12 тис. грн на місяць (оплата може бути щоденною або позмінною). Для роботи на літніх майданчиках кафе та ресторанів шукають офіціантів та барменів. Зарплата – на рівні 12-15 тис. грн. плюс чайові. Робота на базах відпочинку (кухарі, офіціанти, адміністратори) – від 11 тис. грн, але з житлом та харчуванням.

"В принципі, всі ці сезонні пропозиції – на рівні середніх зарплат в Україні. За даними Національного банку України, вона становить 13 тис. грн, за даними сайтів для пошуків роботи – 15 тис. Але тут треба розуміти, що НБУ оперує лише "білими" зарплатами", - каже "Апострофу" директор кадрового агентства "Borsch рекрутинг" Сергій Марченко.

Читайте: Ставка плюс бонус: в Україні водіям запропонували роботу за $2700 на місяць

Щодо мінімальних та максимальних зарплат, які пропонують роботодавці, то найменше готові платити некваліфікованим працівникам – прибиральницям, посудомийкам (8-9 тис. грн). Найбільші зарплати, від 50 тис. грн – у сфері IT, менеджерів з продажу та таких фахівців, як медіабайєри. Це продавці ефірного часу на радіо та телебаченні, а також рекламних площ у друкованих ЗМІ та інтернет-виданнях.

"Вони, як і айтішники, часто працюють на західні компанії, тому і зарплати високі", - пояснює Тетяна Пашкіна.

Не час крутити носом

Слід зазначити, що сезонний сплеск робочих вакансій в Україні був завжди. І виникає запитання: чому зараз зростання пропозицій уп'ятеро більше, ніж рік тому? Мабуть справа не лише у сезонності.

"Ринок праці в Україні за рік пройшов кілька стадій. За перші два тижні повномасштабної війни кількість пропозицій впала у вісім разів. Але потім ринок став поступово відновлюватися. Змінилася логістика: Чорне море було закрите, і для вантажних перевезень до Європи і назад знадобилася маса водіїв-далекобійників (зараз їм пропонують щонайменше 40 тис. грн на місяць.) Різко зріс попит на будівельні спеціальності – треба відновлювати об'єкти інфраструктури, мости, житлові будинки. Процес йде, і якщо рік тому ринок упав у вісім разів, а тепер виріс у п'ять, то це говорить про те, що він ще зростатиме", – вважає Сергій Марченко.

Читайте: Робота в Європі: які популярні професії та скільки платять українцям

Причому вже зараз ринок праці потребує кваліфікованих фахівців. А роботодавці, якщо перебиратимуть і "крутитимуть носом", ризикують залишитися без нормальних співробітників.

"Зараз вже банального бухгалтера, яких завжди було повно, важко знайти. Минулого тижня закрили дві вакансії бухгалтерів, буквально потом і кров'ю. Тому що знайти бухгалтерів, готових працювати в офісі, виявилося дуже нетривіальним завданням: багато хто готовий працювати віддалено з-за кордону, - розповідає директор кадрового агентства. - Або ось історія з маркетологами. Подали клієнту шість кандидатів, четверо йому сподобалися і пройшли у другий раунд співбесіди. Але через два дні двоє з чотирьох кандидатів вже знайшли роботу. Зараз клієнт вибрав одну кандидатку, але вона взяла паузу, тому що їй запропонували роботу, і вона вибирає тепер найкращий варіант".

Кінець епохи ейджизму

На ринку праці, до речі, дуже потрібні меблярі та спеціалісти з ремонту. Киянин Сергій Шевчук розповів "Апострофу", що вирішив зробити у квартирі ремонт та оновити паркет до приїзду з Польщі дружини та дітей. Мінімальні розцінки паркетників – 400 грн за квадратний метр. Кімнату 20 "квадратів" майстер оновив за день, і це коштувало 8 тис. грн. Неважко підрахувати, що якщо паркетник виконуватиме замовлення хоча б раз на тиждень, то зможе заробити щонайменше 30 тис. грн на місяць. А ринок вакансій у сфері будівництва найрізноманітніший.

Читайте: Є п'ять вимог: в Україні няні готові платити до 2000 євро на місяць

За даними Державної служби зайнятості, наразі кількість зайнятого населення у сільському господарстві становить 2,7 млн осіб (на першому місці послуги – торгівля та ремонт – 3,6 млн осіб). І ось зараз в аграрному секторі дуже потрібні такі спеціальності, як трактористи, комбайнери. Адже багато хто з них пішов на фронт: механіки-водії танків, важкої броньової техніки вкрай потрібні українській армії.

"У нас призвали кількох людей з когорти трактористів, комбайнерів та водіїв, але ми вже знайшли їм заміну, вивчили через центр зайнятості двох трактористів на категорію комбайнера. Загалом у нас є універсальні хлопці, які працюють і на авто, і на тракторі, і на комбайні. Вони заробляють залежно від виконаного обсягу роботи, але при оранні або в ході жнив можуть отримувати 40 тис грн на місяць - це порівняно із зарплатою далекобійника. Але наші хлопці живуть удома, тримають господарство, городи", - розповідає "Апострофу" заступник директора компанії "Партнер Агро Груп" Віктор Марченко.

Цікаво, що через війну з росією в Україні практично зникло таке поняття як ейджизм. Це коли роботодавці вважали за краще не брати на роботу людей старше 45 років, вважаючи, що вони вже старі, особливої користі не принесуть, і краще брати на роботу молодих. Наприклад, до 35 років.

"Ейджизм як явище почав зникати ще до війни, а зараз і говорити нічого. Наразі за кордоном перебуває близько 5 млн українців. Це переважно жінки працездатного віку з дітьми. Роботодавці вже чудово готові працювати з людьми, яких вони раніше вважали "літніми", - каже директор кадрового агентства "Borsch рекрутинг".

Одним словом, через високий попит на фахівців та величезні демографічні проблеми, які лише посилилися війною, українські роботодавці опинилися в ситуації, коли їм особливо вибирати не доводиться. За офіційними даними Державної служби зайнятості, рівень безробіття в Україні за рік упав удвічі, що є історичним мінімумом. Цієї весни кількість безробітних становила 137 тис, а рік тому їх було 287 тис. Отже робота знайдеться для всіх бажаючих.

Читайте: Війна внесла корективи: що треба знати про нарахування страхового стажу

Читайте також

Починаємо з Великодня: головні свята травня в Україні

У травні буде кілька великих святкових дат, які українці завжди відзначають у родинному колі або з друзями

Де злочин? У справі про розкрадання в Нафтогазу 2,2 млрд. грн. відсутні збитки

Ярослав Дубневич має намір звернутися до Європейського суду з прав людини

Пере­завантаження мобілізації та нові правила для водіїв: головні зміни для українців у травні

Найголовніші зміни в Україні в останній місяць весни - торкнуться більшості українців

Новини партнерів