RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Суспільство
Погляд

Плаваючі машини: ЗСУ отримали потужне посилення з Польщі

У лавах ВСУ засвітилися бойові машини Війська польського

У лавах ВСУ засвітилися бойові машини Війська польського БТР/БМП Rosomak Фото: HSW

У Збройних силах України вперше засвітилася польська бойова машина Rosomak. Відео з цією технікою з'явилося у соцмережах. Відомо, що машини Rosomak для українських військ замовили у квітні. Про переваги цих машин та їхні характеристики розповів в етері Апостроф TV експерт з питань озброєнь і головний редактор Defense Express Олег Катков.

Rosomak – це основна бойова машина війська польського. Треба розуміти, що вона є у вигляді бойової машини піхоти та БТР. Те, що засвітилося на відео, – це саме колісна бойова машина піхоти. Вона має бойовий модуль із чудовою 30-мм автоматичною гарматою Bushmaster. Вона має італійську башню від Oto Melara. Тобто це 22-тонна машина, яка може плавати, забезпечує класичний для будь-якого плаваючого бронетранспортера захист від 14,5 мм куль у лобовій проекції.

Читайте: ЗСУ Gepard, карети "швидкої допомоги" і не лише: Німеччина передала Україні новий пакет допомоги

Треба розуміти, що сама Rosomak – це доволі вдала машина. По-перше, це ліцензійна копія фінської машини Patria. А Patria – це насправді певний бестселер на ринку БТР. Окрім Фінляндії його замовили Швеція, низка балканських країн. Чудовий приклад того, що Patria є якісною машиною - її обрала Японія. А це країна з величезним оборонним бюджетом, при тому, що ми говоримо про одну з найпотужніших економік світу, яка може обрати будь-яку бойову машину в принципі. Але обрала саме Patria.

Польща у 2000-х роках також зробила вибір і максимально прагматично. Вони купили ліцензію на виробництво Patria, назвали її Rosomak, поставили італійський бойовий модуль із американською автоматичною гарматою - і вийшла машина Rosomak, яка забезпечує перевезення до 8 бійців десанту плюс 3 члени екіпажу. Вона має відповідний захист, який може бути посилений. Наприклад, через те, що там використовується модульне двошарове бронювання, верхній шар можна зняти, поставити керамічні панелі, і захиститися аж до 30 мм автоматичної гармати радянського зразка. Але звісно, після цього машина плавати не буде.

Машина має насправді доволі якісні ходові характеристики за рахунок потужного двигуна, високої прохідності. Вона обʼєктивно є доволі прагматичним вибором польських Збройних сил. Якщо ми будемо говорити про уніфікацію української техніки з натовськими зразками, то, на мій погляд, коли необхідно буде обирати колісну бойову машину, то треба брати якийсь західний зразок, який уже довів свою реальну бойову ефективність, і налагоджувати його ліцензійне виробництво в Україні. Тому що обʼєктивно технологія, яку може реалізувати українська оборонна промисловість, на жаль, зараз відстає від того, що реалізують на Заході.

Зараз уже відкритий шлях, який проходили в усіх країнах, коли компанія просто приходить, будує підприємство, і ти виробляєш зброю. Аналогічно з Leopard. Навіть БТР Fuchs будуть вироблятися ліцензійно в Україні від Rheinmetall – це вже офіційно повідомлено. Треба розуміти, що це такий тестовий проект, тому що Fuchs добре відомі, їх можливо збирати, але це тест. Його треба пройти для того, щоб потім перейти до виробництва значно цікавіших речей на кшталт БМП Lynx або танків Panther.

Читайте: Чекати залишилось небагато: коли ЗСУ отримають танки Abrams

Читайте також