RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Ціни в Україні: чи дорожчатимуть паливо та їжа

Фото: pixabay.com

В Україні у першому півріччі 2024 року зафіксовано безпрецедентне уповільнення зростання споживчих цін. Однак у найближчі місяці ситуація може суттєво змінитись, і інфляція в країні прискориться. "Апостроф" розбирався, що насправді відбувається з цінами і що дорожчатиме до кінця року.

Міністерство економіки України очікує на зростання споживчих цін вже найближчими місяцями. Про це йдеться у інфляційному огляді відомства.

У Мінекономіки нагадали, що у січні-травні 2024 року інфляція сповільнилася до 2%, що є найнижчим показником за останні роки. Однак незабаром зростання цін у країні може прискоритись.

"Очікується, що в найближчій перспективі й надалі переважатиме вплив чинників, що мають інфляційний характер характер", - повідомляє Мінекономіки.

До таких проінфляційних факторів, зокрема, належать: робота бізнесу в умовах обмеження енергопостачання, подорожчання логістики, зростання цін на сировину, збільшення витрат бізнесу на зарплати працівників в умовах дефіциту кадрів, що наростає (у тому числі через посилення мобілізаційних заходів). Ну і, звичайно, сам факт продовження військових дій на території нашої країни.

Цінове прискорення

Насправді вже зараз цілком правомірно говорити про прискорення інфляції. Якщо у січні ціни зросли лише на 0,4% порівняно з попереднім місяцем, у лютому – на 0,3%, у березні – на 0,5%, у квітні – на 0,2%, у травні – на 0, 6%, то у червні інфляція прискорилася одразу до 2,2%. З початку року ціни зросли на 4,3% (а за рік – червень до червня – на 4,8%).

Зв останній місяць зафіксовано або нульове, або мінімальне зростання цін на більшість продуктів харчування. Виняток становлять лише курячі яйця, які у червні подорожчали більш ніж на 15%. Щоправда, вони все ще суттєво дешевші, ніж у червні 2023 року – більш ніж на 22%.

Проте за останній місяць помітно додали в ціні комунальні послуги – на 17,4%. Насамперед це стосується електроенергії, яка подорожчала на 63,6%. Щоправда, по факту квитанції з новими тарифами на електрику приходять тільки зараз, у липні, а тому фактор електроенергії, що подорожчала, зіграє свою роль по повній у нинішньому місяці, а також у наступних.

"Зараз електроенергія і для бізнесу зросла в ціні, і це також впливатиме на інфляцію", - попереджає у розмові з "Апострофом" інвестиційний банкір та фінансовий аналітик Сергій Фурса.

При цьому ситуація з електроенергією – це не лише її подорожчання, а й дефіцит.

"Перший момент стосується того, що її відсутність призводить до скорочення обсягів виробництва, другий момент - ті, хто використовують генератори, за електроенергію платять у два-три рази більше, і це, звичайно, додаватиме (до кінцевих цін)", - розповів у коментарі виданню керівник аналітичного напряму мережі "АНТС" Ілля Несходовський.

Таким чином, вже зрозуміло, що ціни в місяці, що залишилися до кінця року, будуть зростати, але наскільки?

"Ми зараз входимо у низьку базу порівняння, тому що торік інфляція була рекордно низькою (5,1% – "Апостроф"). Але якогось різкого зростання цін не очікується, – каже Сергій Фурса. - Наша оцінка – до 8%, хоча не виключено, що прогноз буде переглянуто. Це пов'язано із ситуацією з енергетикою, коли бізнес змушений використовувати генератори, що відбивається на цінах, і може призвести до (збільшення інфляції) ще на 1-2 відсоткові пункти".

У свою чергу Ілля Несходовський прогнозує, що за підсумками 2024 року показник інфляції досягне 8-9%.

За його словами, одним із важливих факторів зростання цін є девальвація гривні порівняно з початком року: "Вже зараз плюс 7%. Відповідно додадуть до своєї ціни ті товари, які ми купуємо за кордоном, а ми дуже багато імпортуємо" .

Тютюн та алкоголь на паузі, бензин - у плюсі

Показник річної інфляції – це приблизно те саме, що середня температура по лікарні (проте це важливий макроекономічний показник, на який орієнтується не тільки уряд, але також міжнародні фінансові організації та потенційні інвестори).

Іншими словами, важливо зрозуміти, що конкретно дорожчатиме і якими темпами.

"Є три законопроекти щодо збільшення акцизів – на алкоголь, тютюн та паливо. Ось позиції, на які однозначно зростатиме ціна", - сказав "Апострофу" виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Він також додав, що у планах уряду – підняти ставку ПДВ із нинішніх 20% до 23%, і, відповідно, всі товари та послуги в країні зростуть на 3%.

Поки, щоправда, конкретики з реалізацією цих планів немає, а тому, швидше за все, до кінця поточного року підвищення ПДВ не відбудеться.

Також неясно, коли будуть введені нові підвищені акцизи на алкогольні напої та тютюнові вироби, а це означає, що ще рано говорити про те, коли й наскільки зростуть кінцеві ціни на ці товари.

А ось із пальним все вже більш-менш зрозуміло – очікується, що нові акцизи на автомобільне паливо почнуть діяти з вересня. За оцінками фахівців, роздрібні ціни на бензин та дизельне паливо після цього зростуть на 1-2 гривні на одному літрі (якщо зараз бензин А-95 у середньому продається по 57 гривень/літр, то до кінця року його ціна на АЗС може становити близько 60 гривень з урахуванням подальшого повзучого подорожчання палива).

Продовольство завжди в ціні

Слід мати на увазі, що зростання цін на пальне, як і на електроенергію, сприяє виникненню ланцюгової реакції, коли починає дорожчати те, що до них – палива та електроенергії – прив'язано. А це фактично все.

Насамперед підвищення цін на пальне призводить до подорожчання транспортних витрат бізнесу (це те саме подорожчання логістики, про яке попереджає Мінекономіки), які в результаті знаходять відображення у кінцевих цінах для споживачів.

Очевидно, що дорожчатиме продовольство.

"Але що буде з цінами на продукти харчування, стане зрозуміло ближче до кінця серпня, коли буде зрозуміло, що у нас із врожайністю та за обсягом зернових", - каже Олег Пендзин.

А врожай цього року, як очікується, буде гіршим за торішній.

"Рекордного врожаю цього року, я впевнений, не буде. Відповідно, скорочення пропозиції сприятиме збільшенню цін, зокрема, на овочі та фрукти", - каже Ілля Несходовський.

При цьому вже зараз можна однозначно сказати, що дорожчатимуть м'ясо та молочні продукти.

"Молочка безпосередньо залежить від рефрижераторів, холодильників, де зберігається молочна сировина. М'ясна група без електрики також не працює, - пояснює Олег Пендзин. - Якщо електрику відключають, значить гарантовано будуть втрати у продукції у зв'язку з її невідповідним зберіганням. Природно, що це буде перекладатися на споживача".

Але наскільки зростуть ціни – спрогнозувати набагато складніше.

"Тут не стільки бажання продавця продати дорожче, скільки те, чи зможе населення купувати. А це безпосередньо залежатиме від купівельного попиту. Можу лише сказати, що серйозне зростання навряд чи буде, тому що у людей немає грошей", - прогнозує експерт.

Це, до речі, стосується не лише молока та м'яса, а й інших продуктів. У довоєнні роки "продуктова" інфляція приблизно вдвічі перевищувала середню, проте наразі ця закономірність порушилася. За даними статистики, з початку 2024 року зростання цін на продукти харчування майже вдвічі менше, ніж середній показник інфляції. В ті півроку, що залишилися, продуктові ціни, відповідно до викладеного вище прогнозу, підростуть, проте це зростання навряд чи буде більшим, ніж 8-10% у річному вимірі.

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки

Новини партнерів