RU  UA  EN

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

"Ми намагаємось наблизити нашу спільну перемогу над кремлівською диктатурою". Як литовські волонтери допомагають ЗСУ

Міжнародний Фонд Друзі України Фото: особистий архів

Литва з початку повномасштабного вторгнення Росії надає Україні найрізноманітнішу допомогу: фінансову, військову, гуманітарну. До допомоги своєї держави приєдналися прості литовці. Наприклад, активіст Валдас Барткевичюс організував «Міжнародний Фонд Друзі України», через який купує автомобілі та передає їх на фронт нашим захисникам. З лютого 2022 року Валдас привіз сотні машин та десятки тонн гуманітарної допомоги для українців. Вайдас Валіс та Міндаугас Лігейкіс приєдналися до проекту лише цього року, але вже кілька разів побували в Україні, зокрема й у прифронтових регіонах. Своїми враженнями литовські волонтери поділились із «Апострофом».

- Хлопці, чому виник ваш волонтерський проект та чому ви до нього приєдналися?

Вайдас Валіс: Цей рух розпочав Валдас, а я лише приєднався до нього у 2024 році. Я раніше працював в Англії, повернувся зовсім до Литви і тепер приєднався до проекту як волонтер. Я не міг інакше. Ви воюєте за нас і наш обов'язок допомагати вам.

Міндаугас Лігейкіс: Особисто я почав підтримувати українських дівчат та хлопців ще у 2014 році, коли рашка окупувала Крим та розпочала агресію на Донбасі. Але до Фонду приєднався лише 2024-го. Ми займаємось допомогою України, бо нормальна людина розуміє, що Путін, знищивши вас, прийде і до нас. Крім того, Литва з Україною має спільну історію, колись ми були частиною однієї держави, ми теж були окуповані Росією. Але потім наші шляхи розійшлися. Ми змогли відірватись від Росії, а ви ні. Але у 2014-му ви показали, що ви народ, який не хоче мати з Росією нічого спільного та жити самостійно. Наш обов'язок вам допомагати.

– Куди ви доставляєте автомобілі?

Міндаугас Лігейкіс: Здебільшого у прифронтові регіони: у Херсон, у Краматорськ, у Покровськ, у Харків. Ось я востаннє їздив аж до Сум.

Валдас Барткевичюс Фото: особистий архів

- О, ви проїхали через всю Україну із заходу на схід. І яке у вас враження про нашу країну?

Міндаугас Лігейкіс: Ну, враження змінювалося під час пересування. Західна і центральна — там все відносно добре, люди досить привітні, ситуація спокійна. Ближче на схід ситуація змінювалася. А ось у Краматорську, Ізюмі, Лимані бачили руйнування і там відчувалося напруження. Але загалом Україна сподобалася.

Вайдас Валіс: У мене було два протилежні почуття. Я був у Херсоні, у Покровську і бачив, як одні люди евакуюються, інші про це й не думають. Ось бабусі як сиділи на лавках, так і продовжують сидіти. Деякі люди як пили каву, так і продовжують пити, незважаючи на постійні обстріли і численні руйнування. І це вразило мене, можна сказати, шокувало. Я гадав, що там, у прифронтових містах, нікого не буде. Але люди пристосувалися та живуть.

Виїзд литовського каравану з Каунасу Фото: особистий архів

- А які ви автомобілі возите?

Міндаугас Лігейкіс: Ну, різні. Здебільшого, звісно, позашляховики. Це автомобілі не нові.

- Ви машини купуєте чи вам їх дарують?

Міндаугас Лігейкіс: Ну, по-різному. І дарують і купуємо через Фонд. Приганяємо машини із різних країн. Я ось приганяв з Норвегії, непоганий пікап «Нісан-Наварра», потім були авто зі Швеції, Ірландії, Великобританії.

– Проблеми з доставкою були?

Міндаугас Лігейкіс: Один випадок був. Ось, наприклад, у нас є хлопець Арнольдас Петрейкіс. Його затримали на польському кордоні через те, що машину, яку він переганяв, помилково було внесено до списку викрадених у Європі. Ніч він провів на кордоні, але потім прикордонники розібралися, відпустили його і доставив машину за призначенням. Якби була якась проблема з авто, то її навіть не відправили б.

Волонтери з автомобілями у Львові Фото: особистий архів

– Ви автомобілі, які приганяєте, комусь конкретно віддаєте?

Вайдас Валіс: Ми знаємо, куди віддавати, і запитів від українських підрозділів надходить багато. Валдас координує.

- Скільки у вас задіяно людей?

Вайдас Валіс: Важко сказати. Ми ж волонтери. Спочатку одні їдуть, коли вони мають час, потім інші. Одні грошима допомагають, інші — роботою. Причому, люди різні.

Міндаугас Лігейкіс: У нас є навіть американець Андрюс Мілюнас. Точніше, він литовець, але народився і більшу частину життя прожив у США і лише місяць тому перебрався до Литви і вже приєднався до нашого волонтерського проекту. Він, живучи у Штатах, знав, що наша країна тривалий час була під російською окупацією. Коли розпочалася повномасштабна війна, Андрюс в Америці ще з одним хлопцем збирав гуманітарку та відправляв до України. Тепер ось приєднався до нашого проекту та ставиться до справи дуже серйозно.

- Коли плануєте наступну партію автомобілів для ЗСУ доставити?

Вайдас Валіс: Буквально вчора (20 листопада – «Апостроф») в Україну зайшов невеликий караван із 3-х чи 4-х авто. А ось до нового року плануємо великий караван автомобілів для українських Сил оборони.

- Дякую, що підтримуєте наших захисників.

Вайдас Валіс: Це наш обов'язок.

Міндаугас Лігейкіс: Ми намагаємось наблизити нашу спільну перемогу над кремлівською диктатурою.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Суспільство

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки

Новини партнерів