В Україні сезон грипу та респіраторно-вірусних інфекцій. Останнім часом фіксується збільшення захворюваності – якщо, згідно з даними Міністерства охорони здоров'я, за тиждень з 13 до 19 січня захворіло 106 639 осіб, з яких 54 887 дітей, то з 20 до 26 січня - вже 121 114 осіб (з яких 67 722 дитини), а з 27 січня до 2 лютого - 150 864 особи (з них 91 152 дитини). Про основні тенденції поточного епідемічного сезону "Апостроф" поговорив із київським лікарем – інфекціоністом вищої категорії Дмитром Дударем та провідним спеціалістом у галузі імунології та інфекційних захворювань з Харкова, який попросив не розкривати його особу.
Ми всі хворі – війною
Яка зараз епідемічна ситуація щодо грипу, ГРВІ?
"Зараз спостерігається підйом захворюваності. Це сезонний підйом захворюваності, і якоїсь катастрофічної ситуації немає. Але пацієнтів стало набагато більше", - каже Дмитро Дудар.
"Цього сезону поширюється грип типів А та В. Два місяці тому була хвиля захворювань, але зараз, наприклад, класичного типу А ми особливо не фіксуємо", - додає лікар із Харкова, який побажав не називати свого прізвища.
За його словами, визначити кількість хворих на грип складно, оскільки багато хто воліє лікуватися в домашніх умовах і не звертається до фахівців. Крім того, зізнається він, не завжди є тести, щоб встановити, яким саме типом грипу хворіє людина.
"Достатньо часто подібні захворювання мають ускладнення у вигляді пневмонії, і таких випадків зараз дійсно багато, - каже медик. - Начебто починається все як вірусне захворювання, вони вдома лікуються від ГРВІ, а через кілька днів потрапляють до нас у лікарню. Ми робимо знімок, і там пневмонія. Наше пульмонологічне відділення зараз все заповнене".
Але епідемічний поріг в Україні поки що не подоланий. Це, до речі, підтверджує й офіційна статистика - станом на 2 лютого захворюваність була на 13,3% нижче епідпорога. Але ми досить швидко до нього наближаємось.
"Зараз вже давно ніхто не носить маски, і, якби це було (якби було перейдено епідпоріг - "Апостроф"), ми б вже це помітили, - каже співрозмовник видання. - Коли починається епідемія, це відразу видно по співробітникам - всі починають хворіти, причому масово і по колу. Ті, хто молодший, хворіє один-два дні, хто старший – звичайно ж, довше".
Є відчуття, що зараз люди хворіють частіше ніж раніше. Чи це так?
"Це природний біологічний процес, у захворюваності на грип є циклічність у зв'язку з мутаціями вірусу, і на кілька років спостерігається підвищення захворюваності", - пояснює Дмитро Дудар.
Насправді ж точно на це питання відповісти практично неможливо, оскільки незрозуміло, наскільки вірна доступна нам статистика.
"Як взагалі зараз можна оцінити обстановку в країні з тими ж вірусними захворюваннями, коли частина України знаходиться під ворожою окупацією, якась частина зруйнована. Багато хто переїхав в інші регіони. Хтось оформився як ВПО, але є й такі, кому вистачає коштів, і вони ніде не реєструються, а тому не потрапляють до загальної статистики, - каже лікар з Харкова. - Захворюваність цілком зараз може бути вищою, ніж раніше, тому що протягом трьох років ми перебуваємо в стані хронічного стресу через постійні обстріли. А коли у людини хронічний стрес, вона може хворіти чим завгодно і коли завгодно".
Про ковід уже забули - чи надовго?
Останнім часом досить мало говориться про коронавірус, принаймні у зв'язку з ним немає такого ажіотажу, як кілька років тому. Яка зараз ситуація із захворюваністю на ковід?
Нинішньої зими в Україні, як і у всьому світі, переважає коронавірусний штам "Омікрон", у тому числі його підвид "Флірт".
"Омікрон" та інші види ковіда вже стали грипоподібними. "Омікроном" в основному хворіють діти, – розповідає харківський інфекціоніст. - Виділяти його, в принципі, потрібно, але зараз він входить до загальної групи вірусних інфекцій. Плюс багато хто вакцинувався, плюс він мутував, плюс до нього виробилися антитіла. Тобто він уже протікає як інші вірусоподібні захворювання".
Тож коронавірус не зник, і люди продовжують ним хворіти.
"Ковід нікуди не подівся, ми тепер з ним назавжди, будемо з ним жити, - каже Дмитро Дудар. - Підйому захворюваності на ковід ми (зараз) не спостерігаємо, але його випадки стабільно фіксуються".
Але чи можлива нова хвиля коронавірусу – нинішнього сезону чи наступного – подібна до тих, що були у 2020-2021 роках?
"Теоретично, напевно, ні. По ідеї, через те, що багато тих, хто раніше перехворів, багато щеплених, не повинно бути, - вирішується на прогноз інфекціоніст, який зберіг свою анонімність. - Але все одно є група ризику - люди з серцево-судинними захворюваннями, з діабетом. І будь-яка вірусна інфекція може погано закінчитися для тих, хто у групі ризиу".
Проте у перспективі небезпека зберігається.
"Вона (нова хвиля) буде, якщо з'явиться нова мутація вірусу, і у населення не буде імунітету проти цього штаму. У цьому випадку буде значне зростання захворюваності", - попереджає Дмитро Дудар.
"Щоб була хвиля, потрібно, щоб з'явився новий вірус, - погоджується його харківський колега. - Майже щороку у Південно-Східній Азії виявляють якийсь новий вірус. І останнім якраз і був ковід".
********************************
Для довідки: згідно з даними Міністерства охорони здоров'я України, з початку епідемічного сезону грипу та ГРВІ (до яких включають і ковід), у країні на респіраторно-інфекційні захворювання перехворіли понад 2 мільйони людей. У повідомленні МОЗ йдеться про те, що це 5,8% населення України (таким чином усе населення країни оцінюється в 34,5 мільйона осіб). Наголошується, що нинішня захворюваність на 22,5% нижча, ніж на аналогічний період сезону 2023-2024 років.