Український військовий після демобілізації стикається з новим викликом - інтеграція до цивільного життя. Цей перехід буде легшим, якщо ветеран матиме ціль, наприклад, реалізовуватиме свій бізнес-проєкт. Для цього в Україні, зокрема, діє програма від Мінекономіки “Власна справа”, у межах якої можна отримати грант до 7 років. Проте є нюанс - “за цей час вони мають повернути грант у вигляді сплачених до бюджету податків та зборів від діяльності свого підприємства, на відкриття або розвиток якого взяли кошти”. Непросто і з програмою доступного іпотечного кредитування “єОселя”. Так, фактично скористатись нею можуть тількивійськовослужбовці за контрактом. Очевидно, політика у сфері захисту інтересів ветеранів потребує підсилення. Про роботу Міністерства у справах ветеранів у цих напрямках «Апостроф» запитав у заступниці міністра Юлії Кіріллової.
- У Раді з осені минулого року на друге читання чекає законопроєкт про ветеранське підприємництво. Наскільки важливим є його прийняття?
- Так, він готується до другого читання. Невдовзі буде розглянутий на комітеті. Цей законопроєкт - надзвичайно важливий для нас, тому що він визначить взагалі поняття “ветеранського підприємництва”, шляхів підтримки бізнесів ветеранів. Ми зможемо розуміти, відслідковувати кількість ветеранів-підприємців, у яких сферах вони працюють, щоб надавати їм більш комплексну підтримку, тому що ветерани-підприємці, які мобілізувалися до лав Збройних сил України, їх підприємства у переважній більшості продовжують працювати. І ці компанії втрачають по суті, бо їх конкуренти продовжили роботу, а вони стають менш конкурентоспроможними. Для того, щоб відновити справедливість, будуть розроблені спеціальні механізми для підтримки.
- Є механізм по програмі “Власна справа”, з певними умовами. А що у Мінветеранів?
- У Міністерства у справах ветеранів діє програма Українського ветеранського фонду, де ми видаємо бюджетні власне гранти, які не потрібно повертати.
- Але тільки до 20 тисяч…
- Ні. Грантова підтримка “Варто” ветеранського бізнесу - це програма Українського ветеранського фонду. Це гранти, які не оподатковуються, не потрібно повертати, від 500 тисяч до 1,5 мільйона гривень, які ветерани можуть отримати на розвиток і започаткування власної справи. До 20 тисяч гривень - це програма гарантованого відшкодування понесених витрат, на які ветерани, ветеранки щось придбали.
- З приводу житлової програми “єОселя” - чому кредит на житло під 3% можуть оформити тільки контрактники, а для інших військових - 7%? Чи напрацьовує відомство свій іпотечний інструмент для ветеранів?
- Це не програма Міністерства у справах ветеранів і сьогодні не працюють взагалі програми іпотеки для ветеранів. Тому що людина, яка звільняється, стає одразу нецікавою.
Сьогодні ми готуємо і вже знаходиться на виході про піднайом житла для ветеранів. Тобто ветерани, які звільнилися з військової служби, є перехідний період, поки вони не мають власного житла, переважно це внутрішньо переміщені особи, які втратили своє житло, і Міністерство у справах ветеранів опікується цими категоріями. Власне, ми забезпечуємо житлом ветеранів-ВПО з числа осіб з інвалідністю І-ІІ групи, ми вже відшкодували-придбали їм понад 4 тисячі квартир. Ця програма продовжується, ми їх підтримуємо. Скоро запрацює піднайом житла. Ми намагаємося цю проблему більш системно вирішити і напрацьовуємо механізми і рішення.
- Які ще пільги для ветеранів і їх родин варто очікувати?
- Це потрібно слідкувати за новинамиМіністерства у справах ветеранів.
- Можливо, буде скорочення якихось пільг?
- Немає у нас скорочень.