Державний комітет телебачення і радіомовлення України реалізує державну політику у сфері медіа, інформаційній та видавничій сфері. Відомство, зокрема, видає чи відмовляє у ввезенні на територію України та розповсюдженні видавничої продукції російською мовою, приймає рішення про накладення штрафу за поширення видавничої продукції антиукраїнського змісту. “Апостроф” поспілкувався з головою Держкомтелерадіо Олегом Наливайком про стан справ у вітчизняній видавничій сфері та боротьбу з пропагандистською книжковою продукцією.
- Видавців, попри таку складну економічну ситуацію, стало більше в Україні. З чим це пов'язано?
- Так, ми теж звернули увагу на це. Особливо у нас листопад-грудень 2024-го є зростанням. Потім є певний спад, але це спад технічний. Проблема з реєстром, бо він раніше у ручному режимі обслуговувався, а з першого листопада, згідно із законом, зараз перейшли в електронну версію…
Я думаю, що спрацював президентський проєкт про те, що виділяються певні кошти молодим людям на закупівлю книжки, ми відчули це на поліграфічних можливостях. І думаю, це пов'язано з тим, що от навіть наша сьогоднішня акція, про яку ми говорили, мільйон книг, грубо кажучи, експортовано людям. Це був подарунок у даному випадку, але свою промоцію для книги однозначно він зробив. І попит на неї, книготоргівля показує, що існує. Ми таким чином популяризували книгу і воно спрацювало.
- Комітет моніторить видавничу антиукраїнську продукцію. Які тенденції відзначаєте в цих пропагандистських виданнях?
- Ми ж видаємо і дозволи на ввезення тої чи іншої літератури. Як пороблено, за час з початку війни ніхто не звертався з подібними зверненнями, про те, що він просить ввезти літературу, яка видана в країні-агресорі або Білорусі на територію України. Їх не було. Безумовно, є література, яка з комерційної точки зору проноситься в руках контрабандою і так далі. У нас активно займається і Прикордонна служба, й наші громадські колеги, але це, безумовно, є. Ми час від часу разом з правоохоронними органами проводимо рейди, в тому числі на Петрівці, якщо в Києві, на інших книжкових базарах, - досить багато виявляється. Ця боротьба буде довга.
- А штрафи серйозні за це?
- Якраз зараз очікуємо рішення уряду, яке має визначити саме по сумі штрафів. Штрафи на сьогоднішній момент досить великі, в залежності від обсягів. У нас раз на тиждень-два йдуть судові процеси, відмовляються платити ті, хто оштрафовані, намагаються в судах якось блокувати. Але там суми штрафів від 30 до 60 тисяч гривень. Для дрібної, скажімо, книготоргівлі, це досить-таки.
- А українська патріотична продукція якось може потрапляти на тимчасово окуповані території?
- Упевнені, що потрапляє. Немає такої інформації.
- А є підтримка від держави для таких акцій?
- Вони входять у загальні програми. Скажімо, наша акція "Українським дітям - українську книгу”, я думаю, що потрапляє література туди, тому що наші переселенці мають цю книгу. Я думаю, що якісь є контакти, але об'єктивного у нас немає такого моніторингу.
- Уряд змінив правила перетину кордону для чоловіків призовного віку. Відтак деякі медіа можуть втратити можливість відряджати кудись працівників, якщо вони не матимуть статус критичних, це так?
- Це так… Ми оформляємо такі листи [для виїзду] тільки тим, хто належить до нашої сфери управління. Це суспільний телерадіомовник і ДАК “Укрвидавполіграфія”. Це наша зона відповідальності, все інше – це зона відповідальності міністерства і, відповідно, обласних військових і цивільних адміністрацій.
- Серед тих, кому ви оформляєте звернення, були порушення - неповернення з-за кордону?
- Мільйон кілометрів, які проїхали, [з українськими книгами у межах благодійної акції] - в значній більшості за кордоном, дуже багато було волонтерів по наших листах, - нуль, у нас ніхто не залишився за кордоном.
- Насамкінець, чи очікуєте, що видавці, які вимушено перейшли в інтернет, знову відновлять друк?
- Безумовно, так. З нашого спілкування з видавцями, з точки зору бізнесу значна частина - це саме друкована книга. І ясно, зараз для того, щоб надрукувати [потрібні] якісь авансові платежі, є проблеми, що важко знайти. Але, думаю, у майбутньому вони будуть повертатися.