RU  UA  EN

Понеділок, 5 травня
  • НБУ:USD 41.20
  • НБУ:EUR 46.70
НБУ:USD  41.20
Суспільство

Мобілізація українців віком від 60 років — як це будуть реалізовувати

Едуард Цирон, ВСУ Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

Народні депутати пропонують залучати громадян 60+ на військову службу за контрактом. Як це вплине на комплектування особовим складом Сил оборони України — читайте у матеріалі “Апострофа”.

Як відомо, загальній мобілізації підлягають українці у віці від 25 до 60 років. Проте українці з 18 років можуть приєднатися до Сил оборони України, уклавши контракт, що передбачає службу на виключно бойових посадах. Громадяни, старші за 60 років, теж цікаві війську. Як пояснили “Апострофу” у Міноборони, зараз немає можливості підписати контракт людям 60+. “Втім, ті, хто увійшли в периметр Сил оборони до того, як їм виповнилося 60 років, - можуть продовжувати службу, попри граничний вік”, - зазначив речник відомства Дмитро Лазуткін.

Нещодавно у Верховній Раді з’явилася ініціатива надати можливість цій категорії українців за бажанням проходити військову службу.

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну значна кількість громадян віком 60 і більше років виявила активне бажання добровільно долучитись до захисту держави… Наявність різного роду технічних знань (часто унікальних) серед осіб старшого віку є надзвичайно цінним ресурсом в умовах широкомасштабних бойових дій, де потрібні не лише фізичні навички, але й глибокі професійні знання, практичний досвід їх застосування та управлінські компетентності”, - сказано у пояснювальній записці до законопроєкту.

У ньому нардепи пропонують дозволити громадянам 60+ добровільно проходити військову службу за контрактом після визнання їх придатності за станом здоров'я військово-лікарською комісією. “Доцільно залучати осіб віком від 60 років на небойові посади, де фізичне навантаження не є значним, але необхідні досвід, знання, дисципліна і відповідальність”, - вважають ініціатори документу. Охочим пропонуватимуть посади рядового, сержантського, старшинського складу, а також молодшого та старшого офіцерського складу (які були звільнені з військової служби після 01 січня 2015 року). Письмова згода командира військової частини на укладення контракту з особою, яка приймається на посаду молодшого або старшого офіцерського складу, надаватиметься виключно після погодження кандидатури з Генеральним штабом Збройних сил України.

Контракт укладатиметься на рік з можливістю продовження. При цьому він передбачатиме випробувальний період у два місяці, протягом якого контракт може бути розірвано у зв’язку з визнанням військовослужбовця таким, що не пройшов випробування, а також через службову невідповідність. Крім того, згідно з пояснювальною запискою, громадяни України, які досягли граничного віку перебування в запасі, можуть бути, за власним бажанням, повторно взяті на військовий облік військовозобов’язаних у разі письмової згоди командира військової частини щодо прийняття їх на військову службу за контрактом.

Ідея непогана - залучати людей, які бажають проходити службу, - коментує “Апострофу” начальник служби зв'язків з громадськістю 110-ї ОМБр Іван Сєкач. - Хоча практично не зустрічав таких людей. Не було, щоб хтось страждав, що йому виповнюється 60 років, і він хоче служити. Може, знайдуться [охочі після прийняття законопроєкту], якщо буде зберігатись, наприклад, пенсія і додатково грошове забезпечення від армії, тоді, ймовірно, люди підуть”.

На сайтах із пошуку роботи можна знайти резюме чоловіків 60+ з бойовим досвідом і без, які хочуть служити, зокрема, артилеристами, танкістами, бойовими медиками, серед охочих йти на військову службу є й інженери-радіотехніки. Отже, бажаючі у цій віковій категорії дійсно є. Автор ініціативи - секретар Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко - вважає, що шанси на проходження законопроєкту в Раді високі. “Не бачу перепон”, - каже він “Апострофу”. Його колега по комітету, нардеп Олександр Федієнко підкреслює: “це добровільна історія”. “У нас є багато відставних військовослужбовців, які, наприклад, мають величезний досвід. Ми не кажемо про військовослужбовців, які будуть виконувати якісь бойові завдання, які потребують фізичного й іншого навантаження. У нас не вистачає в штабах, у нас не вистачає військовослужбовців у тилових частинах", - зазначає він.

Водночас паралельно збільшити комплектацію на бойових посадах, навряд чи вдасться. “У добровільному порядку я сумніваюся, що хтось захоче переходити з небойової посади на бойову посаду, - міркує Сєкач. - Я б і на бойові посади дозволив [особам 60+], чесно кажучи, не тільки не на бойові. У нас тут люди по 59 років і нормально служать на бойових посадах”.

Якщо ж говорити про небойові посади, то громадянам, які досягли 60-річчя, можна було б доручити такі завдання, як охорона мостів, об'єктів, діловодство. "Наприклад, є фаховий військовозобов'язаний, якому 60+, але він класний фахівець у галузі звʼязку. Він хоче служити, він мотивований. Чому б його не взяти?" - зазначає Федієнко.

"Залежно від кваліфікації людини, якщо вона працювала керівником у цивільному житті, то може бути на керівних посадах", - додає Сєкач.

Ініціатива не стосується мобілізаційного ресурсу загалом, вважає військовий експерт Олег Жданов. “Трошки нововведення допоможе, бо це ж абсолютно на добровільній основі. Примусово мобілізовувати після 60 років вже забороняє закон, - каже він “Апострофу”. - У нас є певний дефіцит з мобілізаційним ресурсом. Точніше, не дефіцит, а неорганізованість чи неспроможність керівництва в опануванні всього мобресурсу країни”.

Він звертає увагу на те, що декілька мільйонів осіб не оновили свої персональні дані. “У держави є безліч механізмів для того, щоб провести [мобілізацію]. Є реєстри, в яких містяться всі персональні дані, - зазначає співрозмовник видання. - Міністерству оборони передати всі дані і розібратися, де знаходяться чоловіки у віці від 18 до 60, - не проблема. При наявності політичної волі це можна здійснити”, - резюмує експерт.

Читайте також

Новини партнерів