RU  UA  EN

Понеділок, 4 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 44.30
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Росія виводить офіцерів з Донбасу: три небезпечні цілі Путіна

Україну покидають російські спостерігачі з СЦКК

Україну покидають російські спостерігачі з СЦКК Українські і російські генерали СЦКК разом з представниками ОБСЄ в селищі Широкиному Донецької області Фото: EPA/UPG

"Російські офіцери залишать територію України". Таку заяву у понеділок, 18 грудня, зробили в Міністерстві закордонних справ РФ. Вони це серйозно? Серйозно. Але, на жаль, Україну залишають тільки ті російські військові, які перебувають на території Донбасу легально – в межах роботи Спільного центру контролю і координації припинення вогню (СЦКК). Чому Кремль відкликає своїх спостерігачів і чи є в цьому ризики для України, розбирався "Апостроф".

Ніякої поваги

Спільний центр контролю і координації припинення вогню був створений у вересні 2014 року практично відразу після укладення перших угод в Мінську. Штаб-квартира СЦКК знаходиться в місті Соледар Донецької області. До робочої групи центру увійшли українські та російські офіцери, основним завданням яких був контроль над дотриманням припинення вогню на Донбасі. Для цих цілей були обладнані спеціальні спостережні пости як на підконтрольній Україні території, так і на окупованій бойовиками.

"Створення СЦКК – це була ідея для того, щоб виконувати "Мінськ-1", тому що Росія була підписантом і гарантом виконання угод, - розповідає "Апострофу" екс-заступник начальника Генштабу ЗСУ Юрій Думанський, який розгортав роботу СЦКК в 2014 році. – Ми завели на території Л/ДНР 48 робочих груп, які взяли під контроль незаконні збройні формування, почали виводити техніку і озброєння в певні райони і передавати її під контроль ОБСЄ. Це була перша функція центру. Крім того, ми займалися питаннями відновлення інфраструктури в буферній зоні та звільненням військовополонених".

Однак Думанський зазначає, що в такому форматі СЦКК працював нетривалий час, і за фактом його діяльність зупинилася.

У підсумку 18 грудня Росія заявила про відкликання своїх 75 офіцерів з СЦКК. По-перше, росіян в Україні ображали. "Українська сторона свідомо створювала для наших військовослужбовців напружену морально-психологічну обстановку. Мали місце випадки ставлення без поваги українських військовослужбовців до своїх російських колег", - поскаржилися в МЗС РФ.

Крім того, за російською версією, ЗСУ обмежували доступ офіцерів РФ до лінії зіткнення. "Справа доходила до заборон на спілкування з місцевим населенням", - додали у Москві. Українці, які "розперезалися", не хотіли документально регламентувати діяльність СЦКК, але найобурливіше, що з 1 січня 2018 року для громадян Росії, згідно з рішенням РНБО, буде діяти новий порядок в'їзду на територію України, який передбачає перетин кордону за біометричними паспортами, а залишати свої "пальчики" українським спецслужбам російським військовим якось не за поняттями. "Ця норма неприйнятна для російських військовослужбовців", - підсумували в МЗС.

У вівторок, 19 грудня, російські офіцери з другої спроби покинули територію, підконтрольну бойовикам, перетнули лінію розмежування і благополучно вирушать до Росії.

Гра Кремля

Дорікати військовому супротивнику в тому, що він обмежує ворога в діях на своїй території – це в дусі росіян.

"Тим більше більшість російських офіцерів у СЦКК – це офіцери ГРУ Генштабу РФ, по суті, вони виконували розвідувальні функції і навіть не приховували цього, - пояснює "Апострофу" член парламентського комітету з питань нацбезпеки та оборони Дмитро Тимчук. – Вони уважно вивчали позиції військ, пересування, дислокацію, розташування військових об'єктів і їхній вміст. Той факт, що українська сторона почала обмежувати їх у розвідувальній діяльності, – цілком логічний крок. Наших офіцерів у СЦКК адже теж не скрізь допускають".

Правда, за словами нардепа, останнім часом розвідувальна діяльність росіян в СЦКК була зведена до мінімуму.

"Російські офіцери посилено заважали на початку свого перебування в Україні, коли в силах АТО ще толком не розуміли, які у них повноваження, права та обов'язки. Після того, як почали розуміти, виробився алгоритм протидії, і на сьогодні росіяни вже не завдавали великої шкоди", - резюмував Тимчук.

Але наївно вважати, що Кремль просто образився і відкликав свої "очі" та "вуха", які цілком законно перебували в Україні. Тоді для чого це потрібно було робити?

Продавити "правильних" миротворців. Цієї версії дотримуються у вітчизняному МЗС, називаючи виведення російських офіцерів "провокацією". Уся справа в тому, що, будучи легально присутніми на окупованих територіях, російські військові були хоч якоюсь гарантією безпеки спостерігачів СММ ОБСЄ. "Своїм рішенням Кремль значно підвищує ризики безпеки для СММ ОБСЄ, зокрема з метою нав'язування Україні та її міжнародним партнерам неприйнятного варіанту розміщення миротворців ООН на Донбасі", - заявили в українському Міністерстві закордонних справ.

Представник російської сторони СЦКК Фото: Прес-служба ОБСЄ

Нагадаємо, що, за версією Кремля, миротворці ООН мають прийти на Донбас тільки на лінію розмежування, щоб забезпечити безпеку ОБСЄ.

"А якщо ситуація з безпекою ОБСЄ погіршиться, це дозволить Путіну дорікнути міжнародній спільноті, мовляв, я ж вам казав, а ви мене не слухали", - говорить "Апострофу" екс-заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко.

Але щоб ОБСЄ стало на Донбасі небезпечно, потрібно створити відповідні умови. Тут вже Росія може виступити надійним і авторитетним гарантом і...

Суттєво загострити ситуацію на Донбасі. Цей план РФ для України прогнозує аналітик Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич.

"Давайте подивимося, що відбувається сьогодні на Донбасі: обстріли з "Градів", певний ступінь ескалації, і ми отримуємо досить імовірну ситуацію, коли градус напруженості буде зростати, особливо найближчими місяцями, - зазначає "Апострофу" Тишкевич. – На цьому тлі залишати своїх офіцерів у СЦКК для Росії занадто ризиковано, бо якщо вони не будуть фіксувати порушення режиму припинення вогню з боку бойовиків, то дискредитують себе".

До речі, попутно дискредитувати Україну перед партнерами з ЄС та США – супутній бонус для РФ.

"Адже Захід сприймає СЦКК як майданчик для спільної роботи і діалогу між військовими, паралельно з Мінськом, де вирішуються гуманітарні та політичні питання", - додає Тимчук.

Піти на новий виток ескалації Кремль може для того, щоб вийти з політичного глухого кута.

"У нещодавньому інтерв'ю [перший заступник голови комітету Держдуми РФ у справах СНД] Костянтин Затулін заявив, що формат "Мінська" як способу нав'язати ОРДЛО Києву з можливістю широкої автономії на сьогодні зайшов в глухий кут. А якщо Україна на це не йде, значить, Росії необхідно підвищувати ставки", - констатує Тишкевич.

Підвищити ставки військовою компонентою і...

Змусити Київ сісти за стіл переговорів з бойовиками (які, до речі, вже встигли заявити, що продовжать роботу в СЦКК) – фінальне завдання операції "Ой, все" з виведення російських офіцерів.

"Росія реально змушує і використовує економічну, дипломатичну, військову та інформаційну складові для того, щоб Україна почала вести прямі переговори з представниками ОРДЛО, - пояснює "Апострофу" військовий експерт Олег Стариков. – Як тільки ми почнемо вести такі прямі переговори, бойовики, а не Росія автоматично стають стороною конфлікту. А якщо Росія – не сторона конфлікту, то ніякої окупації Донбасу немає. А якщо немає окупації, Росія виставить нам рахунок за спожиті в ОРДЛО енергоресурси. У результаті Україна буде платити за окупацію своєї території своїми грошима".

Читайте також