RU  UA  EN

Вівторок, 5 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 44.30
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Донбасу загрожує небезпечний сценарій: приблизні дати вже відомі

Коли Росія може загострити війну на Донбасі?

Коли Росія може загострити війну на Донбасі? Фото: Ministry of Defense of Ukraine

15 липня в Росії завершиться чемпіонат світу з футболу. Напередодні головного футбольного форуму сепаратистські та російські пропагандистські ЗМІ активно розганяли страшилки про те, що ЗСУ підуть у масштабний наступ на бойовиків і відвоюють окуповану частину Донбасу, але цього не сталося. Однак сама Москва після завершення чемпіонату, позбувшись пильної уваги світової громадськості, цілком здатна "підігріти" бойовиків новою порцією зброї та зважитися на ескалацію конфлікту. У ймовірності такого небезпечного сценарію розбирався "Апостроф".

На даний момент на сепаратистських ресурсах практично щодня тиражуються новини про наступ Збройних сил України на позиції бойовиків. Атаки, як запевняють пропагандисти, відбуваються невеликими силами "карателів", від 10 до 15 осіб, і героїчно відбиваються "захисниками" молодих "республік". Таким чином, створюється правильне інформаційне тло для можливої ескалації конфлікту з боку РФ, мовляв, "карателі" не припиняють спроб наступів. До 15 липня ця інформаційна кампанія прогнозовано досягне свого апогею. Атаки ЗСУ в переказах сепаратистських "ЗМІ" стають все численнішими, і для відсічі бойовики вирішують піти на "вимушені" заходи.

Тим більше, що й нову порцію снарядів, схованих у підгузках, РФ вже підготувала.

"28 червня 2018 року в "Донецьку народну республіку" прибуває 78-й гуманітарний конвой МНС Російської Федерації", - повідомили в прес-службі так званого "МНС ДНР", підкресливши, що в Донецьк їде 288 тонн вантажу. А за старою доброю традицією після такої російської "допомоги" конфлікт розгоряється з новою силою.

На думку експертів, опитаних "Апострофом", сценарій ескалації конфлікту на Донбасі після завершення футбольного чемпіонату в РФ виглядає цілком ймовірним.

"Загострення конфлікту цілком ймовірне. Правда, це не буде виражено в масштабних наступальних діях, просто кількість обстрілів буде, наприклад, не 20 на добу, як зараз, а 120, - пояснює "Апострофу" військовий експерт Олег Жданов. - По-перше, стримуючий фактор дійсно зникає. По-друге, 2019-й - це рік підписання газових контрактів (завершення дії нинішніх, - "Апостроф"), і Росії необхідно буде максимально схилити Україну на свої умови як щодо газових контрактів, так і в плані продовження тиску щодо виконання політичної частини Мінських угод".

У короткостроковій перспективі на більш серйозну активність, на думку військового експерта Олексія Арестовича, Кремль не готовий. Більше того, Москві це не вигідно.

"По-перше, так звані, "армійські корпуси" ДНР і ЛНР ніякі бойові дії загострити не можуть - там некомплект 50%, - запевняє він "Апостроф". - Щоб загострити ситуацію, потрібно вводити російські війська. Добре, введуть. А яка мета у цих військ? Ну відіжмуть вони якесь селище або перехрестя доріг. Всі розвідки світу зафіксують цей факт, а народ згуртується навколо Порошенка як навколо верховного головнокомандувача, бо війна і діватися просто нікуди. Тому потрібно бути ідіотами, щоб на місці росіян зараз посилити бойові дії. В росіян є завдання постійного підігріву ситуації, щоб постійно кричали, що наші хлопці гинуть і влада неспроможна, а серйозні військові цілі вони не поставлять. Ставили на Мар'їнку (в червні 2015 року, - "Апостроф"), але отримали по зубах і заспокоїлися, а Дебальцеве (того ж 2015 року, - "Апостроф") обійшлося дуже дорогою ціною. Остання їхня опція - повномасштабне вторгнення в Україну або удар крилатими ракетами по наших об'єктах інфраструктури. Але для цього потрібен дуже серйозний привід. Інша справа, що піднімуть кількість обстрілів і заведуть на Донбас якихось курсантів для складання іспитів. Проте росіяни і так роблять це щороку і це ніяк не пов'язано з чемпіонатом світу".

Читайте також: Бойовики ДНР-ЛНР визнали себе Україною: яку гру затіяли на Донбасі

Крім того, відразу після закінчення футбольного форуму перед РФ постає інший стримуючий фактор.

"Ескалація, звичайно, можлива, але після закінчення чемпіонату вступає в дію підготовка зустрічі Путіна з Трампом (яка призначена на 16 липня, - "Апостроф"), - сказав "Апострофу" екс-заступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко. - Я не думаю, що Путін захоче розіграти цю карту (піти на ескалацію, - "Апостроф") до того, як зустрінеться з американським президентом".

Підсумок цієї зустрічі в теорії може змусити Кремль переглянути свою політику щодо України. Втім, експерти зазначають, що особливо радіти не варто, адже на носі президентські вибори, і росіяни планують зіграти в них не останню роль.

"Ближче до виборів росіяни можуть підігріти нашу "партію миру", "Опозиційний блок" і їм подібних, щоб у них був привід говорити про неспроможність влади. А для цього потрібно, щоб загинула якась кількість наших військових", - додає Арестович.

"Те, що вони будуть підігрівати ситуацію в Україні будь-якими способами, і на Донбасі зокрема, це гарантовано. І чим ближче до нашого виборчого циклу, тим гарячіше буде. Правда, спочатку на черзі Молдова. Там вибори призначені на осінь і певні технології випробують на Молдові, а потім вже й на нас, - пояснює "Апострофу" заступник директора дніпровської філії Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак. - Але не думаю, що після чемпіонату буде відразу різкий стрибок. Кремлю ще потрібно вирішити свої внутрішні питання і якось спустити пар з приводу підвищення пенсійного віку і ПДВ. Але потім поступово буде підігріватися ситуація і в Україні. До речі, не обов'язково за допомогою тільки Донбасу і не обов'язково військовими способами, але й терористичними".

Читайте також