RU  UA  EN

Пʼятниця, 20 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Світ

Дешева нафта – слабка Росія: що може змусити країну-агресорку припинити війну

Путинська Росія разюче нагадує пізній СРСР

Путинська Росія разюче нагадує пізній СРСР Фото: pixabay.com

У 2025 році ціни на нафту, як очікується, знизяться, оскільки сьогодні на розвиток такого сценарію працюють відразу кілька факторів. Низькі ціни на нафту призведуть до погіршення фінансового стану Росії та її здатності вести війну проти України. "Апостроф" з'ясовував, при якій ціні нафти країна-агресорка втратить можливість продовжувати злочинну війну, і чому сьогодні не зайвим буде згадати події 40-річної давнини незадовго до розвалу СРСР.

Світові ціни на нафту в 2025 році можуть значно знизитися, такий сценарій бачиться як найвірогідніший провідним експертам у нафтовій галузі.

"Ціни можуть впасти до 30 або 40 доларів за барель, якщо ОПЕК відмовиться від нинішніх квот на видобуток , - цитує CNBC аналітика агентства з питань цін на нафту OPIS Тома Клозу. - За останні кілька років їхня частка на ринку помітно знизилася".

Фахівець із Eurasia Group Хеннінг Глойстайн також не виключив "різкого обвалу цін" на нафту з нинішніх 70 доларів до приблизно 40 доларів за барель. Таке падіння котирувань він пов'язує із уповільненням зростання світового попиту на енергоресурси наступного року.

Гра на зниження

На початку жовтня Саудівська Аравія пригрозила обвалити ціни на нафту (а у королівства такі можливості є) до 50 доларів за барель, якщо учасники групи ОПЕК+ не дотримуватимуться домовленостей щодо обмеження видобутку. Тоді інсайдери галузі та експерти сприйняли цю заяву як сигнал того, що саудити мають намір збільшити свою частку на ринку, яка помітно зменшилася через тривалий період скорочення рівня видобутку нафти.

Щодо уповільнення зростання попиту, то тут головна роль відведена Китаю. Друга економіка світу давно зростає не тими темпами, що раніше. Як очікується, ВВП Піднебесної цього року збільшиться менш ніж на 5% (для Китаю це низький показник), а 2025 року темпи зростання можуть виявитися ще скромнішими. Особливо якщо США на чолі з Дональдом Трампом відновлять торгово-тарифну війну, що напевно відбудеться.

"Китай так і не вийшов зі стану, в якому він перебував, його економіка уповільнює темпи зростання. Це призведе до суттєвого скорочення споживання нафти Китаєм, і, відповідно, (світовий) попит на нафту падатиме", - сказав у коментарі "Апострофу" керівник аналітичного напряму мережі "АНТС" Ілля Несходовський.

За його словами, Європа також скорочуватиме споживання нафти, але в менших, ніж Китай, масштабах, і, швидше, не з економічних, а з екологічних причин.

Але у будь-якому випадку глобальний попит на нафту скоротиться.

Ще одним чинником падіння нафтових цін у 2025 році стане внутрішня політика майбутньої адміністрації президента США щодо видобутку нафти – очікується, що Дональд Трамп зніме всі чи більшість екологічних обмежень на нафтовидобуток, які запровадив Джо Байден. Виробництво нафти у США зросте, як і її пропозиція на ринку, і це опустить ціни.

Внутрішня політика Трампа щодо стимулювання нафтовидобутку доповнюватиметься зовнішньою.

"Для того, щоб американці займали найкращі ринки, Трамп боротиметься за допомогою загроз певних торгових обмежень для тих країн, які не купуватимуть американську нафту", - каже Ілля Несходовський.

При цьому він сумнівається, що нафті дадуть впасти нижче 50 доларів за барель, оскільки видобуток сланцевої нафти в США стане нерентабельним.

З цим погоджується президент центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

"Американська сланцева нафта надто низьку ціну не витримає. У них проблеми почнуться вже при падінні нижче 50 доларів за барель", - сказав експерт у розмові з виданням.

При цьому не виключений сценарій, в якому ситуація вийде з-під контролю.

"Два найбільші гравці (США та Саудівська Аравія) гратимуть на зниження ціни, щоб захопити більший сегмент ринку. А що, інші члени ОПЕК (членом організації є Саудівська Аравія, але не США – "Апостроф") просто сидітимуть і дивитимуться? Вони будуть діяти так само. І тоді процес може стати некерованим, і ціна може просісти нижче 40 доларів", - пояснює Михайло Гончар.

Від півроку до кількох років

Падіння цін на нафту – не найприємніша новина для путінської Росії, яка, як і раніше, багато в чому живе за рахунок своїх нафтових доходів.

Нижчі ціни на нафту означають менші прибутки. А скорочення доходів країни-агресорки може негативно (для неї) вплинути на її можливості фінансувати війну.

Але як довго РФ реально зможе її вести при низьких цінах на нафту?

Відомий російський економіст та політемігрант Владислав Іноземцев у розмові з "Апострофом" спрогнозував, що якщо нафтові котирування впадуть приблизно до 40 доларів, Росія зможе дозволити собі війну проти України ще "протягом двох-двох з половиною років".

"Якщо ціна впаде до 40 доларів і навіть нижче, а через кілька місяців почнеться відскок, то (Росії) буде важко, але не фатально", - каже Михайло Гончар. - А ось якщо ціновий коридор 30-40 доларів за барель протримається роки три, то це буде фатально для російської економіки".

Проте проблеми у країни-агресорки розпочнуться набагато раніше.

"Російський бюджет при ціні 70 доларів за барель отримує досить великі доходи, які дають можливість продовжувати війну фактично нескінченно, при тому, що в інших (не пов'язаних з війною - "Апостроф") галузях будуть проблеми, - розповідає Ілля Несходовський. - При 60 доларах вони зможуть забезпечити тільки мінімальні потреби, і такою мінімальною потребою може бути війна. А от при 50 доларах фінансовий потік настільки зменшиться, що можливість підтримувати інші витрати буде суттєво обмежена. І, якщо на такому рівні ціни триматимуться півроку – максимум рік, це фактично унеможливить ведення війни".

На падіння нафтових цін накладатимуться інші проблеми в економіці, яка, згідно з даними Інституту вивчення війни (ISW), вже "тріщить по швах", і російська еліта, насправді, це чудово усвідомлює.

Одного разу 40 років по тому

Події сьогодення мають багато спільного з тим, що відбувалося 40 років тому.

Тоді, як і зараз, "імперія зла" вела колоніальну війну, лицемірно звинувачуючи Захід в ескалації. Економіка імперії на шкоду решті галузей працювала на "оборонку", щоб вести ту саму війну, а також ефемерну геополітичну боротьбу із Заходом. США та їхні союзники ввели проти "імперії зла" санкції, а також втягнули її в гонку озброєнь, яку та, насправді, не могла собі дозволити. Тоді в країні, яка займала шосту частину суші, був дефіцит продуктів, наприклад, вершкового масла - за ним вишиковувалися величезні черги, і його продавали на вагу, відрізаючи порційно від великого шматка і загортаючи в один оборот паперу, трохи щільнішого туалетного, рожево-бурого кольору.

Щоб пазл остаточно склався, не вистачає лише одного елемента – тоді, 40 років тому, світові ціни на нафту обвалилися. І вони також можуть впасти у 2025 році.

"Необоротні катастрофічні процеси почалися наприкінці 1980-х, тобто грубо кажучи, знадобилося близько п'яти років, щоб низька ціна на нафту вбила радянську економіку – як один із факторів", - каже Михайло Гончар.

І сьогодні ми як ніколи близькі до повторення тих подій, які, якщо хтось не пам'ятає, призвели до розвалу СРСР.

"Я думаю, що розпад Росії лежить не в соціальній площині, а виключно в економічній. І коли грошей буде дуже мало, окремі регіони та місцеві царки, які в них правлять, захочуть отримати більшу фінансову автономність від Москви, - резюмує Ілля Несходовський. - І це буде першим кроком до децентралізації і, зрештою, можливо, до розпаду Росії".

Читайте також

Поруч з Путіним: чим завершиться суд над керівництвом Ізраїлю

На Заході з'явилося велике лобі, яке виступає проти Ізраїлю

Ресурси Росії вичерпуються: як Путін намагається отримати від Китаю гарантії

І Україна, і Росія зараз відчувають брак ресурсів, і тому активно шукають допомоги в інших країнах

Від Парижу до Будапешта: навіщо Сі влаштував турне по Європі

Китаю дуже важливо закріпитись у Європі на тлі протистояння зі США

Новини партнерів