RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Світ
Погляд

Колапс у Росії точно наступить: залишилося кілька років

Російський політолог про скорочення військових витрат РФ

Російський політолог про скорочення військових витрат РФ Фото: mil.ru

Щорічний звіт Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI) зафіксував перше за двадцять років і рекордне скорочення військового бюджету Росії – в 2017 році витрати РФ на оборонку в порівнянні з 2016 роком зменшилися на 20%. Чому таке скорочення не можна приймати за чисту монету і скільки часу РФ залишилося до колапсу, "Апострофу" розповів російський політолог Дмитро Орєшкін.

Я думаю, що цифрам у 20% скорочення військового бюджету Росії можна довіряти. Але треба мати на увазі, що, по-перше, фінансування військових витрат в РФ дуже часто йде не через військові статті бюджету, а, по-друге, іноді вони фінансуються взагалі не з бюджету. Є так званий "басейн", альтернативний бюджет, нікому не підзвітний – приблизно, як общак: олігархам по-хорошому пропонують поділитися – на вибори чи ще якийсь проект. І вони діляться. Природно, це ніде не прописано, ні в яких нормах оподаткування не зафіксовано.

Ніхто не знає, у скільки разів менший за бюджет цей "басейн". Напевно, у багато разів менший. Але це ніким не контрольоване специфічне джерело коштів, які ніякому парламенту, ніякому SIPRI ніхто ніколи показувати не буде – вони просто закриті. І ці гроші можна використати, зовсім не торкаючись якихось соціальних витрат, освіти – тільки туди, куди потрібно владній корпорації.

У бюджеті немає грошей на підтримку ЛНР-ДНР, а хтось же їх підтримує. Отже, звідкілясь гроші беруться. У бюджеті не було грошей на хімічну, бактеріологічну зброю, а дослідження в цій галузі велися. Те ж саме в Ірані та Північній Кореї.

Перевага такого роду корпоративної держави полягає в тому, що є непрозора частина фінансових надходжень, яка взагалі ніким не контролюється. І яка частка з них йде на озброєння – нікому невідомо.

Дуже ймовірно, що офіційно цифри військових витрат знижені, але це не означає, що грошей у військово-промислового комплексу стало менше. Я не думаю, що військові в Російській Федерації відчувають дефіцит грошових коштів. "Басейн" же можна збільшити, піднявши навантаження на олігархів. Або велика частина грошей піде не на будівництво яких-небудь заміських резиденцій, а їх "сірим" чином будуть вкладати в оборонку. Ну а як іще?

З іншого боку, великі військові проекти ж довгострокові. Виходить, що значну частину грошей вклали раніше, і почате будуть доробляти.

Думаю, міркувати про те, що Росія раптом перейшла на мирне співіснування, як свого часу зробив Микита Сергійович Хрущов, навряд чи є сенс – зараз не той час.

Звичайно, грошей стає менше, доводиться їх чіткіше контролювати. Проблеми це, зрозуміло, створює. Але не такі, які б зламали спину. Росія все-таки країна шалено багата, ринкова економіка, дуже істотну роль грає "сіра" економіка, виробництво орієнтоване на ринковий попит...

Ніякого краху режиму в найближчій перспективі не проглядається. Проглядається продовження застою, відставання від сусідів, зростання менше або близько 1% на рік. Але це ж усе одно зростання. Це поки не колапс – ще на кілька років вистачить. Ну а потім все одно буде колапс. Але радості від цього буде надзвичайно мало, навіть сусідам.

Читайте також

Біля ніг Путіна: чому Тбілісі відвертається від Заходу

Через ухвалення закону Грузія ризикує залишитись у цілковитій міжнародній ізоляції

Російська гра престолів: що задумав Путін, змістивши Патрушева та Шойгу

Путін явно хоче, щоб Росія остаточно перейшла на військові рейки

Росія заробляє мільярди на нафті: як перекрити цей "кран"

Захід має посилити санкції проти Росії, щоб позбавити її більшої частини чорних доходів