Атаки на енергетичну інфраструктуру, необхідність підготовки до нового, більш складного опалювального сезону, запровадження графіків відключення споживачів від електрики, а також значні борги населення і промислових підприємств у розрахунках за електроенергію змушують уряд прискорити розгляд питання про підвищення відповідних комунальних тарифів. Йдеться підняття тарифу за 1 кВт-годину електроенергії для населення до 3,5-4 грн. Утім, частину підвищення можна було б уникнути, якби в системі відбувалися ефективні розрахунки, зокрема у питанні стягнення боргів з банківськими гарантіями.
Таку думку висловив експерт Володимир Горковенко у коментарі виданню "Апострофу".
"Борги різних учасників енерегоринку одне перед одним сягають десятків мільярдів гривень. І фактично бездіяльність уряду в цьому напрямку лише нарощує цей "сніжний ком". Утім, додаються і безпосередні боржники серед споживачів. Наприклад, тільки в столиці Києві компанії винні постачальникам понад 1,13 млрд грн", - зазначив експерт.
Ще одним фактором ризику він називає відсутність ефективного управління у частині стягнення боргів за спожиту, але неоплачену електроенергію бізнесом. В якості прикладу він навів ситуацію з боргом наближеної до Ігоря Коломойського компанії "Юнайтед Енерджі" перед НЕК "Укренерго" у розмірі приблизно 1,4 млрд грн. Це більше, ніж борг всіх столичних компаній перед постачальником.
"Компанія отримала електроенергію ще на початку повномасштабного вторгнення, проте не розрахувалась за неї. Борг мала покрити банківська гарантія – без неї електроенергію б не відпускали. Таку гарантію надав невеликий банк "Альянс". Але як згодом з'ясувалось, він не мав права цього робити, оскільки, по-перше, це не відповідало показникам його фінансової стійкості, по-друге, він уже мав низку непогашених гарантій. Внаслідок цього НАБУ завело справу проти керівництва банку за перевищення службових обов'язків і завдання збитків державі на 1,4 млрд грн", - каже Володимир Горковенко.
За його словами, якби банк не блокував в суді погашення цієї гарантії, у "Укренерго" не утворилась би співмірна заборгованість на 1,4 млрд грн перед своїми постачальниками далі по ланцюжку. Відповідно, борговий тягар на всій системі зменшився б і підвищення тарифів могло б бути не таким значним.
"У банку "Альянс", за повідомленнями ЗМІ, відбувається перевірка НБУ. Чекаємо на результати... Але вкрай важливо, щоб такі випадки закінчувались не лише виведенням банку з ринку, але й розрахунками з учасниками енергетичних ланцюжків", – додав він.
Наразі уряд розглядає питання підвищення тарифу за електроенергію з сьогоднішніх 2,64 грн. за кВт-год до 3,5-3,96 грн. Тариф на електроенергію для населення затверджує Кабінет міністрів з подання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).