RU  UA

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55

Новини

22 грудня

21 грудня

Всі новини

Комуналка під час війни: що робити з оплатою, якщо ви не мешкаєте в будинку або він зруйнований

Експерти пояснили, що робити з оплатою комунальних послуг тим, хто на тлі війни був змушений залишити свої оселі або житло зруйноване унаслідок бойових дій.

Про це повідомляє ZN.ua.

Факт війни є форс-мажором, обставиною непереборної сили, яка звільняє громадян від відповідальності у разі несплати чи несвоєчасної сплати за комунпослуги. Це наприкінці лютого засвідчила Торгово-промислова палата України відповідним листом. А в березні уряд ухвалив постанову, згідно з якою забороняється зупиняти надання комунальних послуг населенню у разі їхньої несплати чи сплати в неповному обсязі. Введено мораторій на нараховування, стягнення штрафу та пені, інфляційних нарахувань на час воєнного стану. Однак, мораторій не означає, що за комунпослуги можна не платити. Він лише дає можливість не платити за комунпослуги протягом воєнного стану без негативних наслідків.

Як кажуть експерти, на сьогодні нема дієвого правового механізму, який повністю звільнив би власника пошкодженого чи зруйнованого житла від розрахунків за не одержані комунпослуги. Хоч у березні у Верховну Раду внесли законопроєкт, який звільнив би від сплати комунпослуг споживачів, житло яких було зруйноване через збройну агресію РФ.

Проте законопроєкт не винесено на голосування та й профільному комітеті заявляють, що проти такої ініціативи, адже вона матиме негативні наслідки для держбюджету. Експерти стверджують, що насправді вимога платити за комунпослуги тим, хто втратив житло чи не живе в оселі, не відповідає принципам справедливості. До всього - дана вимога не відповідає нормам Закону "Про житлово-комунальні послуги".

Дії щодо комунальних рахунків, якщо людина не живе у будинку

Все ж громадяни, які виїхали, можуть не сплачувати комунальні послуги (крім постачання теплової енергії) у разі невикористання (за відсутності приладів обліку) за час відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) будь-яких осіб більше 30 календарних днів за умови документального підтвердження.

"Тому заздалегідь або відразу після повернення додому необхідно потурбуватися про докази відсутності у житловому приміщенні будь-яких осіб протягом більш як 30 днів. Такими доказами можуть бути відмітки в паспорті для тих, хто виїхав за кордон, довідка ВПО, покази свідків і сусідів. Ці документи знадобляться в разі виникнення спорів із постачальниками комунальних послуг", - кажуть експерти.

Що робити з рахунками, якщо комунікації будинку зруйновані

Якщо комунікації будинку зруйновано, це означає, що комунпослуги не можуть бути надані або надаються неякісно. Споживач має право вимагати зменшення розміру плати за комунпослуги або звільнення від сплати.

Дії з комунальними рахунками тих, хто залишив Україну

Громадяни, які виїхали за кордон можуть сплачувати комунплатежі з-за кордону. Найлегше - перерахувавши кошти із гривневого рахунку, відкритого в українській фінустанові.

Пом'якшення у роботі із боргом за комунальні платежі

Звільнення від сплати за комунпослуги можуть вирішувати органи місцевої влади у залежності від ситуації. Зокрема, так зробила Бучанська міськрада, прийнявши рішення про звільнення жителів від сплати за комунпослуги шляхом перерахунку за період з 24 лютого по 15 квітня (період тимчасової окупації).

Раніше "Апостроф" повідомляв, що буде взимку з тарифами на газ та тепло під час війни.