RU  UA

Четвер, 26 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.55

Новини

26 грудня

Всі новини

Забрати в "багатих" та віддати бідним: в Україні вигадали як вчинити з розподілом пенсій

Підняти надто низькі пенсійні виплати до прийнятного рівня можна коштом зменшення високих, подейкують в експертних колах.

Однак малоймовірно, що держава піде на такий крок, пише “Апостроф”.

До широкомасштабного вторгнення Росії проблему низьких пенсій у солідарній системі держава пропонувала вирішувати запровадженням накопичувального рівня пенсійного забезпечення.

"Але зараз впроваджувати накопичувальну систему дуже проблематично. Вважайте, що ми відклали цю реформу на кілька років, допоки не відбудеться відновлення України та ми не вийдемо хоча б на довоєнний рівень економіки", - вважає ексзаступник голови Пенсійного фонду Віктор Колбун.

В експертних колах звучать несподівані сценарії, наприклад, досягти відносного вирівнювання пенсій. Грубо кажучи, забрати надлишки у топпенсіонерів та додати їх до доходу бідних пенсіонерів.

"Було б справедливо, якби в солідарній системі була б диференціація саме за страховим стажем. Це б кардинально не виправило ситуацію, але просто додало б справедливості, – каже "Апострофу" директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Елла Лібанова - Ті, хто заробив пенсію по 20 тисяч гривень і більше, повірте, вони мають коштом чого жити. Це трохи "пахне" соціалізмом, але всю солідарну систему за цим принципом побудовано".

Виходячи із загальної кількості пенсіонерів та бюджету ПФ на 2022 рік, за приблизними підрахунками, таке рівняння забезпечило б усім пенсіонерам по 4 тисячі гривень пенсії. Але експерти вважають, що держава на такий крок не піде.

"З юридичної точки зору, якщо законодавство передбачало (у людини був великий стаж та гарний дохід), і хтось заробив 10 тисяч гривень пенсії, то така пенсія не є винятковою. Забрати частину цих пенсій і сказати, що всі отримуватимуть, наприклад, по 5 тисяч гривень - це не зовсім справедливо і навіть злочинно, адже це порушує права людей, - запевняє Колбун. - З іншого боку, є пенсії й по 100 тисяч, у суддів, прокурорів - це не зовсім нормально, тому що не функція держави – виплачувати такі розміри пенсій. Функція держави – забезпечити людей пенсіями розумного рівня".

Детальніше читайте у матеріалі “Апострофа”: Життя на 2 долари на день: як врятувати пенсіонерів