RU  UA

Четвер, 4 липня
  • НБУ:USD 40.35
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  40.35

Новини

4 липня

Всі новини

Українці затягнуть пояси сильніше: Нацбанк дав прогноз по зарплатах, ціні продуктів та пального

У цьому році зарплати в Україні з урахуванням інфляції скоротяться більш ніж на чверть, а продукти та паливо продовжать дорожчати й у 2023 році.

Про це йдеться в інфляційному звіті НБУ за липень 2022 року.

Заробітна плата продовжить падіння

Зниження зарплат викликано суттєвим перевищенням пропозиції над попитом ринку праці, а прискорення інфляції лише посилює ситуацію. Опитування показують, що падіння зарплат у приватному секторі у травні становило від 25% до 50% у порівнянні з довоєнним часом.

У НБУ очікують, що загалом номінальні зарплати у 2022 році знизяться ще на 12%, а з урахуванням інфляції – на 27%.

За прогнозами регулятора, у 2023 році відновлення економіки та збільшення попиту на робочу силу спричинить швидке зростання заробітної плати аж до перевищення довоєнного рівня.

Однак, враховуючи інфляцію, реальні доходи громадян навіть наприкінці 2024 року будуть все ще нижчими, ніж до вторгнення Росії.

Ціни на продукти зростатимуть

У НБУ зазначили стрімке подорожчання фруктів та овочів через брак ранньої продукції, яка традиційно вирощується на територіях, що виявилися тимчасово окупованими. Суттєво подорожчали крупи, зокрема гречка та рис, через вичерпання запасів та скорочення можливостей імпорту. Ціна на сіль підскочила внаслідок руйнування основного видобувного підприємства. Ціни на молочні та рибні продукти зростали швидше, ніж зазвичай.

За прогнозом регулятора, продовольча інфляція буде високою до кінця поточного року через проблеми з логістикою та високу вартість пального.

“З наступного року очікується стрімке уповільнення продовольчої інфляції завдяки відновленню технологічних та логістичних зв'язків, збільшенню оброблюваних площ та деокупації південних регіонів України. Додатково цьому сприятиме зниження світових цін на продовольство та енергоресурси, а також зростання врожаїв в Україні”, – йдеться у звіті.

За всіх перерахованих умов, а також сприятливої погоди у НБУ очікують, що продовольча інфляція до кінця 2024 року знизиться до 2,7%.

Пальне ще подорожчає

Регулятор зафіксував вибухове зростання цін на пальне на тлі його дефіциту, викликаного збільшенням логістичних витрат через руйнування НПЗ та інфраструктури, блокування українських портів та високі ціни на нафту. За даними НБУ, у червні 2022 року ціни на пальне майже вдвічі перевищували торішні.

"Хоча ситуація на ринку пального в Україні покращиться ближче до осені, коли будуть підписані довгострокові контракти з іноземними постачальниками, ціни вже стабілізувалися, хоч і на високому рівні", - наголошується у звіті.

Очікується, що у 2023 році поступове зниження світових цін на нафту може нівелюватися потребою повернення системи оподаткування палива на довоєнний рівень, яке нині нижчі, оскільки ПДВ на пальне знизили до 7%, а акцизи скасували повністю.

Нагадаємо, у 2023 році в Україні можуть не підвищити мінімальну заробітну плату, оскільки Міністерство фінансів та роботодавці виступають проти її збільшення.