Після запровадження Нацбанком деяких послаблень та обмежень на валютному ринку, в Україні утворилося три валютні курси: імпортери купують валюту за фіксованим курсом НБУ, карткові операції дорожчі за нього на 10%, а готівка коштує ще більше.
Про те, чи можна заробити або заощадити на цьому, з'ясовували в "Сьогодні".
Три валютні курси
Зараз в Україні фактично є три валютні курси. За фіксованим з початку повномасштабної війни курсом 29,25 грн за долар змушують продавати продукцію критичного імпорту, яку завозять у країну.
Водночас курси транзакцій за картковими гривневими рахунками за кордоном дозволяють встановлювати банкам на свій розсуд, тому в цьому випадку підвищення від офіційного курсу становить 10%.
Більшість банків конвертує гривню на рахунках клієнтів у місцеву валюту через долар за курсом 32-33 грн за 1 долар. До прикладу, Ощадбанк встановив курс за картковими операціями 32,27 грн за долар, Приватбанк – 32,68 грн за долар, "Укрексім" – по 32,17 грн, а Укргазбанк – 32,15 грн за долар.
Разом з цим готівковий курс значно вищий - у більшості банків долар продають на 4 гривні дорожче. В "Укрексімі" долар коштував 36,25 грн, а в Приваті – 36 грн. Приймали банки валюту в середньому на гривню дешевше. Подібні валютні курси на готівку спостерігаються й в обмінних пунктах чорного ринку.
Таким чином, якщо конвертувати гривню у валюту за кордоном за курсом карткових операцій та завезти її знову в Україну, то можна заробити щонайменше 10% від суми.
"Офіційно курс долара в Україні від початку війни тримається на рівні 29,25 грн. Цей курс доступний для імпортерів і трохи вищим можуть скористатися біженці, які платять за кордоном національною валютою. Неофіційно курс змінюється регулярно і навіть досягав рівня 40 гривень за долар. Відколи НБУ відпустив готівковий курс долара і дозволив банкам продавати валюту за будь-яким курсом, ціна іноземної валюти нестабільна", – пояснив аналітик компанії Esperio Олександр Болтян.
Однак люди з валютними накопиченнями на банківських рахунках не можуть продати валюту за такою ціною.
"Навіть при курсі 36 гривень за долар продаж валюти з рахунку здійсниться по 29,25 гривны за долар. Ситуація критична для банківського сектора та структури намагаються максимально заробити. Кредитна заборгованість населення і компаній зростатиме, відтік коштів із депозитів неминучий, нові кредити люди не братимуть зараз. Виходить, якщо війна не закінчиться, то банківський сектор може впасти і всі кошти на рахунках згорять. Тому ми й спостерігаємо таке ставлення до валюти, що конвертується з боку банків", – доповнив Болтян.
Валютний туризм
За даними НБУ, українці в день вивозили з країни за пільговим курсом валюти на суму 100 млн доларів. Однак експерти сумніваються в точності цифри, тому що хоч українці й користуються курсовою різницею і їздять за кордон, щоб там знімати валюту в банкоматах за пільговим курсом, а в Україні продають її вже за комерційним.
У зв'язку з цим Нацбанк обмежив максимальну суму, яку українці можуть зняти в іноземних банкоматах із гривневих рахунків, до 50 тисячами гривень на місяць. А раніше цей ліміт був 100 тисяч гривень на місяць.
"Якщо говорити про способи виведення грошей за кордон за пільговим курсом, то зазначимо, що НБУ подбав, щоб виключити таку можливість. Заборонені операції з купівлі криптовалют, а також поповнення через валютні гаманці Revolut, або через PayPal", – сказав експерт.
Однак українці знайшли спосіб оминати це обмеження, відкриваючи вдвічі більше карток різних банків: якщо раніше за трьома картками можна було обміняти 300 тисяч гривень на місяць, то тепер використовують картки шести банків або відкривають додатковий рахунок на чоловіка чи інших родичів.
"Наразі українці можуть лише напівшахрайськими способами реалізовувати свої потреби у валюті. Можна передати знайомим за кордон кілька карток українських банків, відкритих у різних банках на одну людину. За кожною карткою можна знімати у банкоматі валюту на суму до 50 тисяч гривень на місяць, близько 1,690 долара", – додав Болтян.
Водночас необхідно пам'ятати, що при перетині кордону діють ліміти, за яких валюту не потрібно декларувати. При цьому обмеження діють і на вивезення, і на ввезення валюти.
"Фізичні особи можуть переміщувати через митний кордон України готівкову валюту та банківські метали без письмового декларування митному органу у сумі/вартості, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро", – інформували у НБУ.
Також є ще один майже легальний спосіб, який зараз у тренді.
"Можна домовлятися з кимось закордоном про взаємну виручку. Ви тут передаєте гривню родичам, яким хтось із-за кордону шле гроші, а там вашим знайомим передають євро, на території країн ЄС, наприклад. І виходить, що ви тут не платите за конвертацію, а людина там не платить за конвертацію. Якраз у тому випадку, коли людина в Україні має гроші, а сама вона вирішила поки що пожити за кордоном, другий спосіб буде максимально зручним. Враховуючи велику кількість заробітчан, які роками передають своїм рідним гроші до України, – знайти такі взаєморозрахунки не важко", – підсумував Олександр Болтян.
Раніше "Апостроф" повідомляв, скільки коштує долар на "чорному" ринку та в банках.