RU  UA

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Енергетика

Новини

22 січня

Всі новини

Загроза ядерної катастрофи на ЗАЕС: які завдання стоять перед Заходом і в чому проблема

Голова Громадської ради при Держатомрегулюванні Сергій Денісенко заявив, що територію навколо Запорізької АЕС потрібно демілітаризувати, а ООН повинна розробити загальний світовий порядок дій, що забезпечить безпеку ядерних об’єктів у випадку війни. Але яким би не було рішення ООН з питання безпеки АЕС, воно не буде швидким.

Про це він повідомив "Апострофу".

"Зараз на часі питання демілітаризації території навколо ЗАЕС, - говорить Сергій Денісенко. - Спосіб, в який буде вирішено цю проблему, вплине на розвиток всієї ядерної енергетики в світі. Дії Росії показали надзвичайну вразливість світу в разі виникнення бойових дій на територіях, де розташовані АЕС. І необхідне створення дієвого механізму реагування на такі події", - сказав голова Громадської ради при Держатомрегулюванні.

Як вважає Денісенко, існує механізм стримування, тобто ядерний удар викликає ядерний удар у відповідь. Але міжнародна спільнота не знає що робити, коли агресор загрожує зруйнувати атомну електростанцію.

"ООН повинна розробити загальний світовий порядок дій, який забезпечить безпеку ядерних об’єктів у випадку воєнної агресії. Причому це має бути набір конкретних дій міжнародного співтовариства, які дадуть можливість реального захисту ядерних об’єктів, а не декларативних побажань", - зазначив він.

У свою чергу, експертка з ядерної безпеки Ольга Кошарна у коментарі "Апострофу" заявила, що питання потребує прийняття радикальних рішень не тільки у сфері ядерної безпеки.

"На сьогоднішній день реальними повноваженнями з проведення миротворчих операцій володіє лише Рада безпеки ООН, де Росія може накласти вето на будь які рішення. Відтак при нинішньому порядку вона не дозволить створити жодних реальних механізмів вирішення проблеми. Саме тому вже не вперше порушується питання про реформування Ради безпеки і позбавлення Росії права вето", - розповіла вона.

Так, про підтримку відповідної ідеї вчергове заявила постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд. Але міжнародна бюрократія є надто повільною. Тому рішення ООН з питання безпеки АЕС та ухвалена 15 вересня резолюція Ради керуючих МАГАТЕ, що засуджує дії РФ та закликає її "негайно припинити всі дії проти ЗАЕС та будь-якого іншого ядерного об'єкта в Україні", навряд чи прискорять події.

Крім того, постпред Росії при міжнародних організаціях у Відні Михайло Ульянов назвав в етері пропагандистського телеканалу "Росія 24" резолюцію від Ради керуючих МАГАТЕ "декларативною та несерйозною".

"Оперативних наслідків ця резолюція не матиме, це суто пропагандистська акція з боку наших західних, з дозволу сказати, партнерів. Це ганебний документ, всерйоз його сприймати не можна", - сказав Ульянов.

Детальніше читайте у матеріалі "Апострофа": Мавпи з гранатами: як Росія поставила світ на межу ядерної катастрофи