Консультантка зі стратегічних комунікацій, амбасадорка ефективного читання Надія Потоцька розгубилася через те, що її син є єдиною україномовною дитиною в класі однієї зі шкіл Києва.
Історією Потоцька поділилася на своїй сторінці в Facebook.
Жінка назвала цю ситуацію проблемою й трагедією. І запитала поради, що робити в таких випадках.
"Є у нас син Матвій. Птах, чию українську мову ми плекаємо і виборюємо 9 років. І є реально трагедія. Він - єдина україномовна дитина в класі. Великої приватної школи. Є ще один хлопчик, але він йде ось (+той хлопець почав співати і говорити російською потроху). Так ось. 2025, Київ, війна з РФ. І моя дитина - єдина україномовна в класі української школи. І її реально щемлять діти рос. кількістю. Поки ми ок пояснити, Матвій розуміє. Але він дуже набирається і старається бути в колективі, тож у підлітковому віці діти задавлять і зарусифікують. Вже бачу вплив і дзвіночки", - скаржиться консультантка.
Водночас Потоцька зауважує, що до школи питань нема. Мовляв, нагадують за українську, вчителі і вся команда теж українські.
"Була навіть велика розсилка за укр. мову. Наша вчителька - супер класна жінка. Ціннісна і патріотична. Вона постійно малим нагадує, робить багато для популяризації мови та культури. Але проблема у батьках. Батьки однокласників - російськомовні, значна частина навіть не переходить на українську. Навіть в школі з вчителем. Чого вимагати від дітей", - продовжує амбасадорка.
І вказує, що для неї це - показник цінностей, повністю відмінних від її. Разом з тим не знає, як діяти, аби ситуація з мовним середовищем змінилася на краще.
"І загалом не ок. Це не люди в халепі, які ледь стягують і куди там за мову думати. Люди можуть заплатити 400+ тис. грн за школу, досить соціальні. Тобто ресурс є. Питання лиш, що мова для них не пріоритет (як і культура, бо малі транслюють пісні рос виконавців та інші не ок штуки російські). Що робити? Чи є в цій ситуації інструмент, як достукатись до батьків? (Я не маю контактів і не є в чатах, ми все через школу, але технічно можна щось вигадати). Зробити спільні збори, листи всім написати? Книги подарувати? Зібрати? Через школу чи самій? Чи просто тікати з такого середовища? Бо вчителька дуже класна і я б за неї трималась. Але середовище російське", - констатує Потоцька.
Тим часом на цей випадок відреагував український журналіст Богдан Кутєпов.
"Це позорисько. Батьки, припиніть калічити своїх дітей, виховуючи їх мовою ворога. Це мертва мова без перспектив. Її не повернуть в університети й академії. Вона більше не буде "язьіком бизнеса" на наших територіях. Якого ви продовжуєте це робити, ще й прирікаєте своїх дітей на ганьбу та нові війни? Може вже ця війна закінчилась!? Може ви країною помилилися? Тут рускоязичним нічого хорошого не світить у найближчі років 100. Зробіть над собою мінімальні зусилля, увімкніть логіку і припиніть цей безглуздий і безжальний самотерор. Або принаймні заберіться від наших дітей", - закликав журналіст.
Раніше Одеський академічний театр музичної комедії ім. М. Водяного викликав обурення виставою російською мовою "Золоте теля".