Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков представив 7 червня на IX Національному експертному форумі Стратегію відновлення цілісності України і деокупацію Донбасу, яка називається "Механізм малих кроків".
За його словами, Стратегія - це один з варіантів вирішення найважливішої проблеми для нашої країни, яка повинна стати основою для суспільної дискусії і відпрацювання конкретного, зрозумілого плану дій, йдеться на сайті глави МВС.
Аваков зазначає, що Мінський протокол в значній мірі вичерпав закладений в нього потенціал. А передбачені ним механізми, на жаль, не дозволили вирішити найважливіші завдання відновлення територіальної цілісності України, деокупацію, припинення військового конфлікту і загибелі людей.
Більш того, "Мінські домовленості" виходять за межі правового поля України і в нинішньому форматі не можуть бути ратифіковані парламентом України. Разом з тим, вони використовуються РФ для політичних спекуляцій на міжнародному рівні. Ключовим недоліком "Мінського формату" також є відсутність цілісного бачення вирішення конфлікту.
В рамках запропонованої стратегії Аваков пропонує в якості підготовчого етапу прийняття "Закону про амністію", під дію якого потрапить більшість людей, що живуть на окупованій території і залучених в конфлікт. Також пропонується прийняти "Закон про колаборантів".
Крім цього, передбачається введення міжнародної миротворчої місії, визначення статусу та порядку залучення міжнародних сил врегулювання.
В цілому ж, етап деокупації та реінтеграції «Механізм малих кроків» в рамках запропонованої Стратегії включає наступні пункти:
- Вибір окремої ділянки (району) окупованих територій Донбасу, на якому протиборчі військові формування відводяться за межі обумовленої лінії і створення демілітаризованої зони безпеки.
- Взяття під контроль спеціальної міжнародної миротворчої місії і Державної прикордонної служби України зазначену ділянку території, а також її межі.
- Проведення в межах звільненій території силами органів юстиції України підготовки до виборчого процесу і подальшим місцевих виборів відповідно до українського законодавства.
- Відновлення на території реінтегрувати ділянки роботи всіх державних інститутів і правоохоронних органів України.
- Початок процесу реінтеграції.
- Запуск процедури гуманітарного розмінування раннє окупованій території.
- Екстрене проведення робіт по усуненню техногенних і екологічних ризиків.
- Запуск термінової програми перевірки і відновлення українських документів для всіх людей, які прожили ці роки на окупованій території.
- Початок процесу відновлення соціально-економічної інфраструктури: доріг, мостів, установ, підприємств.
- Проведення робіт по поверненню вимушено переміщених осіб.
- Поновлення участі громадян, які проживають на раніше окупованих територіях у виборах до центральних органів влади України, але не раніше, ніж через 3-5 років.