Радник президента України з питань комунікацій Дмитро Литвин відреагував на зауваження щодо мови під час інтерв’ю Володимира Зеленського американському спеціалісту з інформатики, ведучому подкасту та досліднику штучного інтелекту Лексу Фрідману.
Фрідман 4 січня 2025 року анонсував публікацію 6 січня 2025 року його інтерв’ю із Зеленським, яке триватиме 3 години.
"У мене була чудова розмова з Володимиром Зеленським. Епізод подкасту має вийти в понеділок. 3+ години", — зазначив Фрідман у себе в соцмережі X.
При цьому блогер Олег Костур звернув увагу на те, що Фрідман просуває свій подкаст в тому числі російською мовою.
"Для Зеленського важливо змусити Фрідмана ставити запитання англійською, а не дозволяти Лексу використовувати його для просування свого нового російськомовного каналу", — зазначив Костур.
На думку Костура, якщо Зеленський в розмові з Фрідманом перейде на російську — це буде великою помилкою.
При цьому в коментарі до Костура прийшов радник Зеленського Дмитро Литвин.
Судячи з його коментаря, Зеленський у розмові із Фрідманом не переходив на російську мову. Але Фрідман може зробити переклад та озвучку цього інтерв’ю із Зеленським російською мовою.
"Справа в тому, що на цьому (російськомовному, - ред.) каналі Лекса дубляж, і він (Фрідман, — ред.) може бути будь-якою мовою, він навіть почав використовувати штучний інтелект, щоб зробити дубляж більш реалістичним. На його основному каналі вже є російські аудіотреки, зокрема з Хав'єром Мілеєм (президент Аргентини, — ред.) та іншими, і на цьому каналі ви бачите його частини. Тому мова не йде про просування чогось", — спробував заспокоїти Костура Литвин.
Лекс Фрідман народився в місті Чкаловськ, Таджикистан.
Його батько, фахівець з фізики плазми Олександр Фрідман, народився в Києві, працював в Москві до 1994 року, та наразі є професором кафедри імені Джона А. Найхейма та директором Інституту плазми імені Сі Джея Найхейма в Інженерному коледжі університету Дрекселя.
Бабуся Лекса Фрідмана по материнській лінії народилася та виросла в Харкові, а його дідусь по материнській лінії був кулеметником Українського фронту під час Другої світової війни.
Родина Фрідмана переїхала до США у 1994 році, коли йому було приблизно 11 років. Він закінчив середню школу Neuqua Valley у Непервіллі, штат Іллінойс, у 2001 році.
У 2010 році він здобув ступінь бакалавра та магістра інформатики в Університеті Дрекселя, а у 2014 році отримав ступінь доктора філософії з електротехніки та комп’ютерної інженерії в Дрекселі.
Фрідман почав вести свій подкаст у 2018 році, в рамках курсу МІТ 6. S099 по загальному штучному інтелекту. Першою назвою подкасту була Artificial Intelligence Podcast (укр. Подкаст про штучний інтелект), яку пізніше було змінено на Lex Fridman Podcast, щоб відобразити ширший спектр тем, які він мав охоплювати.
Фрідман використовує свій подкаст для обговорення «ШІ, науки, технологій, історії, філософії та природи інтелекту, свідомості, любові та влади».
Подкаст створюється за моделлю розгорнутого інтерв’ю. Всі інтерв'ю проводяться особисто, зазвичай вони тривають від двох до чотирьох годин. У подкасті брали участь музикант Є (колишнє ім'я — Каньє Вест), шаховий гросмейстер Магнус Карлсен та бізнесмени Рей Даліо, Джек Дорсі, Ілон Маск і Марк Цукерберг.