Україна проситиме внести зміни до нової масштабної економічної угоди, запропонованої президентом США Дональдом Трампом. При цьому включені будуть зобов'язання щодо збільшення американських інвестицій.
Про це повідомляє агентство Bloomberg з посиланням на джерело, знайоме з цим питанням.
Зазначається, що проєкт нової пропозиції щодо угоди надасть Вашингтону контроль над усіма основними майбутніми інвестиціями в інфраструктуру України та її корисні копалини, без жодних часових обмежень.
Втім, Київ занепокоєний тим, що ця угода може не лише підірвати заявку на вступ до Європейського Союзу, але й вимагатиме повернення всієї військової та економічної підтримки, наданої США з початку повномасштабної війни.
Також відомо, що українські посадовці днями провели закритий відеодзвінок зі своїми американськими колегами, включаючи експертів з юридичних питань, щоб отримати роз'яснення щодо майже 60-сторінкового проєкту угоди. Джерела стверджують, що американці не заперечували занепокоєння, висловлені Києвом, особливо щодо потенційного конфлікту пропозиції з цілями України щодо членства в ЄС, що "свідчить про те, що Вашингтон може бути відкритим до обговорення змін".
"Якщо угоду про партнерство ухвалять, США отримають ефективний контроль над інвестиційними рішеннями, що охоплюють значну частину української економіки, включаючи гірничодобувну промисловість, нафтогазову галузь, видобуток критично важливих корисних копалин, а також порти, автомобільні та залізничні шляхи", - йдеться у матеріалі.
До того ж Сполучені Штати отримають першочергове право на прибутки, перераховані до спеціального інвестиційного фонду реконструкції, який контролюватиметься Вашингтоном. Важливо, що США розглядають "матеріальні та фінансові вигоди", надані Україні після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року, як свій внесок до цього фонду.
Натомість українські посадовці за словами співрозмовника, висловили занепокоєння щодо цієї частини пропозиції під час телефонної розмови. А президент України Володимир Зеленський раніше виключив можливість того, що військова допомога, надана США, буде зарахована як борг.
Варто зауважити, що угода стосуватиметься всіх мінеральних ресурсів, у тому числі нафти та газу, на всій території України. Серед іншого, Вашингтон вимагає створити наглядову раду для спостереження за спільним інвестиційним фондом для розподілу доходів між двома країнами. Як передбачено, США призначать трьох із п'яти членів правління, даючи Вашингтону повне право вето щодо фонду.
Також новий проєкт угоди охоплює інфраструктуру, пов'язану з експлуатацією природних ресурсів, як-от дороги, залізниці, трубопроводи, порти та переробні заводи. Отримані гроші пропонується конвертувати безпосередньо в іноземну валюту і спрямовувати за кордон, а Україна нестиме відповідальність за компенсацію в разі затримок або спірних ситуацій.
Водночас видання The Washington Post повідомляло, що новий варіант угоди щодо корисних копалин має такий вигляд, ніби Україна програла війну США.