Сенатори США Джин Шахін (демократка, член Комітету Сенату з міжнародних відносин) та Ліндсі Грем (республіканець) заявили, що ухвалення в Україні закону, який обмежує незалежність НАБУ та САП, підриває антикорупційний прогрес країни.
Відповідну заяву вони оприлюднили після підписання закону президентом Володимиром Зеленським.
"Україна зробила величезні кроки у своїй антикорупційній програмі з часів Революції Гідності. Примітно, що цей прогрес було досягнуто, поки Україна боролася проти агресії Росії, що є свідченням надзвичайної волі українського народу", – йдеться у заяві.
Водночас сенатори зазначають, що "недавнє схвалення Верховною Радою закону, підписаного президентом Зеленським, підриває значну частину цього прогресу та суперечить величезному бойовому духу України, а також очікуванням громадян України та міжнародної спільноти".
Шахін і Грем нагадали, що одним із найпоширеніших аргументів проти надання підтримки Україні є наявність корупції, тож важливо утриматися від кроків, які підривають довіру.
"Продовжується значна двопартійна підтримка України та згода з тим, що в інтересах України – і в наших власних – відповідати очікуванням її громадян та забезпечувати, щоб структури управління гарантували економічне процвітання України та майбутні інвестиції США", – додають вони.
Також ми писали, що міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп прокоментував обмеження незалежності антикорупційних органів, нагадавши, що вони мають вирішальне значення для руху України до Євросоюзу.
У вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський заявив, що внесе до Верховної ради новий законопроєкт, покликаний "забезпечити силу системі правопорядку" без російського впливу на правоохоронну систему з нормами для незалежності антикорупційних органів.