Президент Володимир Зеленський 27 липня звільнив Руслана Хомчака з посади Головнокомандувача ЗСУ і призначив на його місце Валерія Залужного - командувача військами оперативного командування "Північ".
“Апостроф” зібрав факти про нового Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та його попередника на посаді Руслана Хомчака.
Що відомо про Валерія Залужного
Валерій Федорович Залужний народився 8 липня 1973 року в м.Новоград-Волинський Житомирської області та виріс у гарнізоні, серед військових. Тому, за його словами, мріяв стати військовим.
Має звання генерал-майора, до останнього часу був командувачем військами оперативного командування "Північ", у 2018-2019 роках - першим заступником командувача Об'єднаних сил, у 2017 році обіймав посаду начальника штабу - першого заступника командувача військами оперативного командування "Захід" Сухопутних військ Збройних Сил України.
У 2009-2012 роках був командиром 51-ї окремої механізованої бригади. До цього проходив службу на посаді першого заступника командира 24-ї окремої механізованої бригади в Яворові Львівської області.
У 2007 році закінчив навчання в Національній академії оборони із золотою медаллю (оперативно-стратегічний факультет).
У 1997 році закінчив загальновійськовий факультет Одеського інституту Сухопутних військ.
Одружений, має двох доньок. Примітна, що старша з них - військова, служить у Київському гарнізоні.
За словами Залужного, війна для нього почалася в середині липня 2014 року, з призначенням заступником командира сектора “С”, який формувався на Донеччині.
Важкими подіями він називає серпень 2014 року та Дебальцевський котел та досі памятає 25-й батальйон, який розставляв на позиції в тому районі.
Залужний вважає заслугою мобілізованих те, що зупинили ворога, та каже, що саме вони зробили це своїм життям і кров’ю.
Чим запам'ятався Руслан Хомчак
Руслан Хомчак очолював Генштаб ЗСУ з травня 2019 року. Як писав “Апостроф”, у лютому 2020 з'явилася інформація про його відставку, але пізніше її спростували. Йшлося про те, що його можуть звільнити через "суперечності з президентом" на спільному з лідером держави брифінгу. Але цього не сталося.
Пізніше був “квартирний скандал”. Фронтмен гурту "Антитіла" та волонтер Тарас Тополя оприлюднив в Мережі інформацію про те, що Хомчак нібито отримав від держави третю квартиру на додачу до двох наявних.
Головнокомандувач ЗСУ назвав заяву відомого музиканта частиною інформаційної атаки та призначив службову перевірку за фактом передачі оприлюднених службових документів, що містять персональні дані посадової особи.
Також набув розголосу конфлікт Хомчака з міністром оборони Тараном. Він досяг такої ступені напруги, що вони навіть не розмовляли один з одним.
Однією з причин погіршення відносин послужила історія з українським літаком ІЛ-76 МД, який відвіз комерційний вантаж з болгарського Бургаса в африканську республіку Руанда. Про цей політ Таран дізнався випадково і зажадав пояснень. Відомо, що на борту літака була зброя. Хомчак отримав сувору догану і намагався оскаржити її в суді, але потім відкликав позов.
Після цього конфлікт вийшов в публічну площину і єдиним способом його припинити залишалася відставка одного з учасників.
Вимоги Володимира Зеленського
В коментарях до здійснення кадрової перестановки, пресслужба глави держави повідомила, що Президент очікує налагодженої взаємодії на всіх рівнях у Збройних Силах, Міністерстві оборони та в структурах сектору безпеки, яка допоможе не припускатися помилок.
“Сфера оборони має функціонувати стабільно, скоординовано, з чіткою перспективою та без непорозумінь між керівниками”, - наголосив Президент.
Також він підкреслив, що від того, як побудовані відносини між керівниками, залежить виконання майже всіх завдань – від підготовки державного оборонного замовлення до конкретної роботи з військовими на передовій, їхнього забезпечення.