Багаторічний член Венеціанської комісії від України (2009-2014) Марина Ставнійчук висловила прогноз щодо розгляду справи Віктора Януковича в ЄСПЛ, припустивши, що Європейський суд, швидше за все, буде змушений переглянути рішення українських судів, які оголосили четвертого президента України головним винуватцем втрати Криму.
Про це вона заявила в ефірі телеканалу "Наш".
"Звичайно, суспільство хоче знати всю правду (про події 2013-2014), але те, як проводилося все це слідство, як здійснюється судовий розгляд у справі Януковича - це неприпустимо, - заявила Ставнійчук. - Мені цілком очевидно, що все це шахрайство у вигляді об'єктивного слідства стане підставою для того, що ЄСПЛ скаже, що це є неприпустимим”.
"Неприпустимо, коли той самий прокурор Луценка за три дні до того, коли повинен буде визначитися суд, скаже, в якому суді та які судді увійдуть до трійки суддів, які розглядатимуть цю справу, - пояснила свою позицію юрист. – Неправомірно у цій справі було зібрано багато доказів. І все це почалося з Луценка й ось закінчується Венедиктовою. Нещодавно була пресконференція чинного генпрокурора. І вона також визначила, хто і в чому вже винен, попри те, що касаційний розгляд справи все ще триває".
За словами Ставнійчук, Верховний суд, який наразі перебуває на касаційній стадії розгляду справи про втрату Криму проти Януковича, зобов'язаний був розглянути її відповідно до положень матеріального та процесуального права, врахувати претензії адвокатів та незалежних юристів до судів попередніх інстанцій. Але оскільки судді перебувають під прямим тиском наразі адміністрації Володимира Зеленського (як і Петра Порошенка), для якого ця справа може стати зручним засобом відволікання від власних провалів, надій на об'єктивне правосуддя в умовах нинішньої політичної ситуації в Україні не залишається.
11 жовтня ЄСПЛ розпочав процедуру розгляду скарги Януковича, яку він подав 6 років тому. Захисником прав колишнього президента України адвокат Том Бізлі. У своєму зверненні до ЄСПЛ Янукович заявляє, що його кортеж обстріляли та намагалися затримати невідомі особи, коли той залишав територію України 21-22 лютого 2014 року. Проте, за словами позивача, українські правоохоронні органи відмовилися вести розслідування цієї події. Також він заявив, що проти нього в Україні незаконно відкрито 8 кримінальних справ. За словами Януковича, Україна порушила кілька положень Конвенції з прав людини, які стосуються тривалості кримінального розслідування. Також він заявив, публічні заяви представників посадових осіб щодо нього, нібито порушують один з основоположних принципів судочинства - презумпцію невинності.
"Він також скаржиться відповідно до статті 6 §1 Конвенції на те, що українські суди не є ні незалежними, ні неупередженими, і що судовий розгляд, який досі проводився за його відсутності, не був справедливим", - заявив ЄСПЛ.
Європейський суд з прав людини надіслав низку питань українському уряду. Зокрема, прохання проінформувати про те, як зараз відбувається розслідування проти Януковича, і чи було порушено його права. У вівторок, 23 листопада, відбулася пресконференція адвокатів Віктора Януковича, під час якої сторона захисту звинуватила експрезидента Петра Порошенка та чинну владу в особі Володимира Зеленського у тиску на судові органи та піарі на справах Януковича до восьмої річниці Майдану.