RU  UA  EN

Неділя, 28 квітня
  • НБУ:USD 39.35
  • НБУ:EUR 42.00
НБУ:USD  39.35
Суспільство

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Новини

28 квітня

Всі новини

У Львові помер легендарний соратник Бандери: фото

У Львові на 99 році життя помер один з лідерів ОУН (б), колишній в'язень нацистського концтабору "Аушвіц" Омелян Коваль.

Про це повідомляє "Громадське".

"Такі люди, як Омелян Коваль - це жива історія, це приклад справжнього непереборного духу і великого бажання не стояти осторонь, а власними діями показувати, як будувати свободу і незалежність на своїй землі. Співчуваємо рідним і близьким. Сумуємо усім світом", - сказав мер Львова Андрій Садовий.

Коваль став членом ОУН в 1938 році під псевдонімом "Дем'ян". У 1941 році керував проголошенням Акту відновлення Української держави в місті Долина на Івано-Франківщині, звідки він родом.

В кінці 1941 року він був відправлений до концтабору разом з першою групою 25 українських політв'язнів, названих "Групою Бандери". У ній також був брат Степана Бандери Василь, один з ідеологів ОУН Степан Ленкавський і політдіячів Петро Мірчук.

Після евакуації "Аушвіца" 18 січня 1945 Коваля відправили в концтабори "Мельк" і "Ебензее", звідки потім його звільнили американські війська.

"Я пробув у таборі до кінця війни, а вже перед кінцем війни нас забрали з "Освенцима" і перевезли до Австрії, бо наближався фронт. На початку 1945 нас вивезли з табору. Ми ще добу марширували до поїзда, тиждень тривала наша подорож в Австрію, потім нас відвезли в "Маутхаузен". Важко сказати, скільки всього членів ОУН пройшло через "Аушвіц". Але нас, провідних членів, які були арештовані нацистами на початку, було 50 осіб", - розповідав Коваль в спогадах про концтабір в інтерв'ю "Радіо Свобода" в 2015 році.

Після війни Коваль був головою ради українських громадських організацій Бельгії, а також одним з президентів Європейського Конгресу Українських. За Женевської конвенції Коваль мав статус біженця в Бельгії, а в 1997 році отримав громадянство України.

Коваль був нагороджений орденом "За заслуги" 3 ступеня, бельгійським королівським орденом Леопольда, орденом Володимира Великого, орденом Свободи.

Як повідомляв "Апостроф", 1 січня Києві пройшла смолоскипна хода на честь Бандери.