RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

22 листопада

21 листопада

Всі новини

"Ворота в пекло" ні при чому: вчені назвали причину зникнення Місяця майже 1000 років тому

Вчені розгадали середньовічну таємницю, чому в 1100 році з небосхилу пропав Місяць - відбулося "чорне" затемнення.

Про це повідомляє Science Alert.

У перші 20 років минулого тисячоліття, між 1100 і 1120 роками н.е., в Європі можна було спостерігати сім повних місячних затемнень. Свідок місячного затемнення, яке відбулося в травні 1110 року писав, що в цей момент Місяць повністю зник з небосхилу.

"У п'яту ніч травня місяця з'явився Місяць, ввечері він сяяв яскраво, а потім мало-помалу його світло зменшилося, так що, як тільки настала ніч, він повністю згас, і нічого не було видно", - написав спостерігач в "Англосаксонській хроніці" .

З тих пір багато астрономів обговорювали це таємниче місячне затемнення. Зазвичай Місяць під час затемнення набуває мідного відтінку, але не стає повністю невидимим.

Явище, описане в "Англосаксонській хроніці", є прикладом більш рідкісного "чорного" затемнення. Дослідники ніколи не думали, що воно може бути викликане наявністю вулканічних аерозолів в стратосфері. Тепер же виявилося, що це найбільш ймовірна причина.

Гігантська хмара частинок, багатих сіркою, піднялася в стратосфері, і залишалася там кілька місяців або навіть років, перш ніж осіла на землю. Навіть небо в цей період потемніло.

Вчені вважають, що найбільш імовірним кандидатом є вулкан Асама в Японії. У 1108 році він справив гігантське виверження, яке тривало кілька місяців.

Запис, зроблений у щоденнику японського державного діяча, так описує виверження 1108 року: "Товстий шар попелу лежав в саду пана, рисові поля були непридатні для обробітку. Ми ніколи не бачили нічого подібного. Це дуже рідкісне і дивне явище".

Дослідники також вивчили дані про кільця дерев в Північній півкулі і зробили висновок, що 1109 р н.е. був виключно холодним. Сформовані в цей рік кільця були значно тонші, ніж зазвичай.

Вчені зібрали всі свідчення воєдино і прийшли до висновку, що в 1108-1110 роках н.е. внаслідок масштабного вулканічного виверження і попадання в стратосферу аерозолів на Землі спостерігалися несприятливі погодні умови, неврожаї і голод. Нарешті, навіть ненадовго Місяць зник з небосхилу.

Як повідомляв "Апостроф", в Україні фаза повного місяця настала 7 травня о 13:46. У цей момент відстань між Землею і її супутником стала мінімальною. Сам Місяць зійде в небі о 20:30, з цього моменту можна буде побачити супермісяць.