Ізраїльські молекулярні біологи досліджували матеріал древніх сувоїв, які виявили на узбережжі Мертвого моря, і зробили нові висновки про місце їх створення.
Про це повідомляє Reuters.
Автори нового відкриття з Тель-Авівського університету і Ізраїльського управління старожитностей провели аналіз ДНК матеріалу, на якому написані тексти сувоїв.
В ході дослідження вчені виявили: деякі сувої мають в своїй основі шкіру овець і корів. Тоді як раніше вважалося, що всі вони зроблені з козячої шкіри в умовах іудейської пустелі. Але корова не є пустельною твариною. А, значить, частина сувоїв має інше походження.
Біологи не змогли точно встановити, звідки саме прибули рукописи, написані на матеріалі з коров'ячої шкіри.
Дослідження, яке точно визначило біологічний склад сувоїв, допоможе в майбутньому захистити їх від підробок.
Матеріал сувоїв так само інформативний, як і зміст текстів, зазначив Ноам Мізрахі, професор вивчення Біблії в Тель-Авівському університеті.
Нагадаємо, що понад 900 сувоїв були виявлені в 1947-1956 роках в печерах Кумран, що на узбережжі Мертвого моря, в 20 км від Єрусалиму. Артефактам більше 2000 років. Рукописи містять тисячі фрагментів найдавніших релігійних текстів.
За сприяння шведської лабораторії ДНК ізраїльські дослідники визначили, що деякі сувої потрапили в Кумран ззовні.
Як раніше повідомляв "Апостроф", археологи в Перу виявили, що місцеві піраміди були споруджені з конічних адобов - величезних цеглин з глини-сирцю.