RU  UA  EN

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.70
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.70
Суспільство

Новини

23 грудня

Всі новини

Пульсоксиметр: як виміряти сатурацію, скільки коштують і що радить доктор Комаровський

В Україні за минулу добу, 2 листопада, зафіксували 8 899 нових випадків коронавірусу. У цих умовах актуальним стає наявність в домашній аптечці пульсоксиметра - приладу, який вимірює пульс і насичення легенів киснем (сатурацію).

"Апостроф" зібрав всю інформацію про пульсоксиметр, яка може виявитися корисною.

Що таке пульсоксиметр?

Пульсоксиметр - це прилад, який вимірює пульс і насичення легенів киснем (сатурація). Його надягають на палець в стані спокою, він повинен бути нерухомим.

Нижня межа норми - це 95. Все що нижче - вже не дуже добре, все, що нижче 90 - погано. Природно, якщо у тебе 94, а через секунду - 96 - це ще не привід бити на сполох, важливо щоб показник тримався тривалий час. Цифри 94-96 - в межах норми. 92-93 - це вже насторожує. Якщо не доходить до 90 - це привід терміново звернутися до лікаря.

Для чого потрібен пульсоксиметр?

Серце змушує працювати легені, через які в організм потрапляє кисень, а кровоносна система розносить його по іншим органам. Нестача кисню призводить до порушень в роботі органів.

Саме для того, щоб визначити, чи достатньо в крові кисню і потрібен пульсоксиметр. Його професійна назва - пульсометр-оксиметр, він вимірює два показники - пульс і насичення крові киснем. Основна перевага приладу в простоті використання і швидкості отримання результатів.

Як працює пульсоксиметр?

Пульсоксиметр має периферичний датчик, мікропроцесор, а також дисплей, на який виводиться крива пульсу і його частота і показник сатурації. Однією з умов отримання достовірних даних є повна нерухомість пальця в процесі вимірювання. Нормою для людини є показник сатурації 95-98%.

Завдяки високоінформативному методу дослідження можна оцінити функції дихальних органів і розпізнати дихальну недостатність - коли показник сатурації нижче 95%. Ці прилади широко застосовують в анестезіології при проведенні операцій, при хронічних обструктивних захворюваннях легенів, туберкульозі, саркоїдозі, професійних легеневих хворобах і т.д.

Чи потрібен пульсоксиметр вдома і на що звернути увагу

Як сказано на Facebook-сторінці "НСЗУ для пацієнта", сімейна лікарка Мар'яна Климців радить хворим на коронавірусну інфекцію, які лікуються вдома, вимірювати сатурацію і записувати щоденні показники, щоб побачити зміни.

"Якщо сатурація нижче 94%, краще повідомити про це своєму лікареві", - радять лікарі.

Коментар доктора Комаровського

На думку відомого українського педіатра Євгена Комаровського, в більшості випадків пульсоксиметр в домашній аптечці не потрібен, але він може бути корисний при хронічних хворобах легенів, астмі, серйозної анемії, пороці серця, станах сильної м'язової слабкості, після операції, після видалення зуба під наркозом, після інсульту.


Що кажуть у МОЗ

Як пише "Гордон", заступник міністра охорони здоров'я України Ірина Микичак порадила українцям в умовах поширення коронавірусної інфекції не купувати ліки за сумнівними рекомендаціями, а придбати пульсоксиметр.

"Якщо у вас є зайва копійка для того, щоб купити такі медикаменти про запас, краще купити для себе, для дому, пульсоксиметр, який був би на рівні з апаратом для вимірювання тиску або термометром в сім'ї. Сьогодні це важливо. Цим ви підтримаєте і полегшите роботу сімейних лікарів, контролюючи особисто своє здоров'я ", - радить Микичак.

Що таке сатурація, який показник норми і навіщо її вимірюють при коронавірусі

Сатурація показує рівень насичення киснем крові. Чим вона вища - тим більше кисню знаходиться в крові людини, тим краще він доставляється до тканин.

При COVID-19 важливо контролювати сатурацию, адже якщо в легенях порушений газообмін, що спостерігається при коронавірусній інфекції, то в кров надходить недостатньо кисню, який необхідний всім тканинам організму для нормального функціонування.

Нормальні значення сатурації - від 94-96%, може доходити до 99-100%. Стан сатурації крові нижче (коли в ній недостатньо кисню) називається гіпоксією.

При гіпоксії відбувається порушення метаболізму в усіх органах і тканинах, починаються анаеробні процеси в клітинах з виділенням великої кількості шкідливих речовин, що порушує функціонування організму на клітинному рівні.

Ціни

За даними thepage.ua, в українських інтернет-магазинах ціни на домашній пульсоксиметр стартують з 250-300 гривень. В середньому вони коштують від 800 до 2000 гривень. Існують пульсоксиметри для дітей, їх ціна близько 2 800.

Вартість приладу залежить від виробника і набору функцій. Найпростіший показує сатурацию і частоту пульсу. Більш складні зберігають і записують ці показники протягом доби. Їх можна підключити до комп'ютера за допомогою USB кабелю або до смартфону за допомогою Bluetooth, а також встановити граничні значення і сигнал тривоги.

Як повідомляв "Апостроф", до Нового року показник щодобового приросту заражених Covid-19 в Україні може досягти позначки 15 тисяч - такий прогноз зробила лікар-імунолог Алла Волоха.