Українцям, які будуть продовжувати працювати після досягнення пенсійного віку (для чоловіків і жінок тепер становить 60 років) закон "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає матеріальні стимули у вигляді доплат до майбутньої пенсії.
"Апостроф" на прикладах розповідає, скільки отримуватимуть українці за надстрокову трудову діяльність.
Якщо людина досягла пенсійного віку і має необхідний для пенсії стаж, але висловлює бажання відкласти отримання пенсії, то за кожен повний відпрацьований місяць, після того, в якому їй виповнилося 60 років, вона згодом отримає добавку до пенсії в розмірі 0,5% від її основного розміру. Це, якщо пенсію відкладено менше, ніж на 60 місяців (5 років). А, якщо людина після досягнення пенсійного віку пропрацювала без пенсії від 60 місяців, добавка до пенсії складе 0,75% за кожен відпрацьований місяць.
Розглянемо приклад. Працівникові виповнилося 60 років в квітні нинішнього року, він має необхідний стаж і право на пенсію в розмірі, наприклад, 3000 гривень. Але він вирішує відкласти нарахування пенсії і попрацювати без неї до наступного року. Отже на початку 2022 року у цієї людини буде 8 місяців додаткового стажу (з травня по грудень), протягом яких вона не отримувала пенсію. Відповідно, в січні наступного року їй нарахують пенсію, яка буде на 4% більша, ніж та, яку вона могла отримувати з квітня. Тобто добавка до пенсії складе 120 гривень, а загальна пенсія – 3120 гривень.
А, якщо ця людина вирішить працювати без пенсії повних 60 місяців (5 років) - до кінця квітня 2026 року, то надбавка складе вже по 0,75% за кожен місяць. Тоді в травні 2026 року цій людині додадуть до пенсії вже 60%, що в грошах складе 1200 гривень. Тоді загальний розмір пенсії буде 4200 гривень.
Хоча реальні цифри будуть, скоріше за все, ще більшими, адже кожного року в Україні передбачена індексація пенсій (яка залежить від декількох факторів, тому її неможна розрахувати заздалегідь). Втім, ці приклади мають продемонструвати принцип, за яким відбувається збільшення розмірів пенсій.
Детальніше про те, які "сюрпризи" чекають пенсіонерів в майбутньому і які існують варіанти виходу на пенсію, читайте в матеріалі "Апострофа": Пенсійні сюрпризи: варіанти виходу на заслужений відпочинок