23 листопада відзначається День пам'яті святого Георгія (Юрія) Переможця. Православна церква вшановує святого Георгія трічі на рік – 6 травня, 23 листопада та 9 грудня. Святого Георгія назвали Переможцем за мужність та духовну перемогу над мучителями, які намагалися змусити його відмовитися від православної віри, але зазнали фіаско.
З нагоди цього великого свята "Апостроф" розповідає коротку історію цього свята, а також про деякі традиції та прикмети, пов'язані з цим днем.
Історія Святого Георгія
Майбутній Святий народився в Каппадокії (область у малій Азії) у глибоко віруючій християнській сім'ї. Батько Георгія був мучеником і загинув за віру у Христа. Тоді сам Георгій був ще дитиною. Після цього вони з матір'ю повернулися на батьківщину до Палестини. Там жінка виховувала Георгія у суворому благочесті.
Коли Георгій досяг зрілості, він вступив на службу римське військо. Згодом він отримав чин тисяцького. Він завжди виявляв хоробрість, силу та сильний розум. За рахунок цього Георгій завоював прихильність імператора Діоклетіана (284-305).
Дізнавшись про едикт імператора, який наказав переслідувати християн, руйнувати церкви і спалювати священні книги, майбутній Святий, відпустивши рабів на волю і роздавши своє майно бідним, оголосив себе християнином. Георгій пішов на прямий конфлікт із правителем, заявивши про його страшну жорстокість.
Імператор схопив Георгія і намагався змусити його зректися Христа найвитонченішими тортурами. Також він вимагав його принести жертвопринесення язичницьким богам. Однак Святий мужньо витримав усі ці страждання, прославляючи Господа.
Господь Георгія не залишав. На кожну наступну тортуру він був зцілений, славлячи Господа. У 303 році, після незліченних мук, які він витримав, Георгія було обезголовлено. Він так і не зрікся віри.
Мощі Святого упокоєні у місті Лод, де споруджено храм Георгія Побідоносця, а голова та меч зберігаються у Римі.
Традиції та прикмети
Святкові служби цього дня відбуваються у всіх чинних церквах.
За традицією це свято присвячується захисту худоби та всіх тварин. Це було особливо важливо для селян. Вважалося, що їхнє благополуччя безпосередньо залежало від здоров'я їхніх домашніх тварин.
Переказ свідчить, що ця прикмета з'явилася після того, як Святий Георгій на сьомий день тортур не тільки сам зцілився від ран, а й воскресив мертву людину і загиблого вола. З того часу люди вірять, що Георгій Переможець напередодні свята пролітає небом на своєму коні, захищаючи всіх тварин.
Прикмети:
- Випав іній 23 листопада – буде мороз
- Вітер дме – чекай на хуртовини та похолодання
- Не можна вирушати в далеку дорогу
- Увечері випав іній - чекай на сильний снігопад
- Багато снігу випало 23 листопада – зима, навпаки, буде теплою
- Туман по землі стелиться – за прикметами, чекай на відлигу
- Гучно цвірінькають горобці 23 листопада – буде відлига
- Багато пуху в горобиних гніздах – незабаром настануть холоди
Раніше ми також публікували календар свят та вихідних на 2022 рік.