Цього року Чорна п'ятниця припадає на 26 листопада - цього дня у багатьох магазинах стартують розпродажі.
"Апостроф", посилаючись на ВВС, розповідає головні факти з історії цього дня.
Словосполучення "Чорна п'ятниця" означає біржовий крах
Вперше його використали у 1869 році. Тоді двоє спекулянтів спробували монополізувати ринок золота на Нью-Йоркській фондовій біржі, проте втрутився уряд, додавши більше золота, і ціни на нього значно впали, інвестори через це втратили цілі статки.
Чорній п'ятниці передував Парад Санта Клаусів
Ідею параду американці запизичили у канадців. Американські універмаги, подібно до канадських, стали спонсорувати проведення парадів, які були сигналом початку сезону свят та покупок до них. Перший парад пройшов 1924 року в Нью-Йорку.
Раніше була Велика п'ятниця
Нинішню назву для дня шопінгу вигадали співробітники поліції у Філадельфії. Їх дратували великі затори, створені покупцями, і називали цей день "чорним". Продавцям така назва не сподобалася і вони назвали п'ятницю великою.
Сучасну назву Чорна п'ятниця отримала у 90-х роках минулого століття
Довгий час ця назва використовувалася тільки у Філадельфії, і лише в середині 90-х вона набула широкого поширення у всьому світі.
Дата Дня Подяки залежала від бажань покупців
З середини 19 до початку 20 століття День подяки відзначали останній четвер листопада. 1939 року він випав на останній день місяця, що не сподобалося продавцям. Вони попросили президента перенести свято, щоб люди мали більше часу на здійснення покупок перед Різдвом. В результаті, ще три роки свято у різних штатах відзначали у різні дні. Лише 1941 року День подяки призначили на четвертий четвер листопада.
"Чорна п'ятниця" означає прибуток
Going into the black означає "приносити прибуток" – так торговці намагалися знайти власне пояснення назви. При цьому вони і насправді досі отримують значний прибуток.
Чорна п'ятниця стала грандіозним днем покупок у 2001 році
Хоча день і був популярним до цього, свій статус він отримав лише на початку нульових.
Чорна п'ятниця стала міжнародним звичаєм
Канадські торговці, наприклад, були змушені пропонувати власні розпродажі, щоб покупці не їхали до США для здійснення покупок. 2005 року світ уперше почув про Кібер-понеділок, а в Китаї з'явився День холостяків.
Популярність дня шопінгу падає
Найбільший американський супермаркет Wal-Mart поставив свято під питання, зробивши День подяки робочим.
Раніше ми писали, як не стати жертвою шахраїв в Чорну п'ятницю.