Перед багатьма українцями, які досягли 60-річного віку, але не мають необхідного трудового стажу, постає питання про те, як бути у цій ситуації.
Про те, на що можуть розраховувати громадяни, які не мають необхідного страхового стажу і чи його вигідно купувати, розповідає "Апостроф".
Існує кілька ситуацій та варіантів виходу:
- На сьогоднішній день необхідно мати стаж 29 років та більше. Якщо людина на 1 січня 2022 року відпрацювала 28 років і 1 день, і далі продовжує працювати офіційно, то пенсію вона зможе оформити з 31 грудня 2022 року.
- Якщо стаж більше 19 років, але менше 28, то можна або продовжувати працювати, або не працювати та оформити пенсію у 63 роки.
- За наявності стажу від 15 до 19 років пенсію можна оформити у віці 65 років.
- Тим людям, які не відпрацювали навіть 15 років, або були неофіційно оформлені, від держави надається допомога, сума якої залежить від мінімальної зарплати. На сьогодні це 1934 грн, стільки ж становить мінімальна пенсія.
Чи вигідно купувати страховий стаж?
У 2021 році один місяць трудового стажу можна було “купити” за 2640 гривень. Необхідно було заплатити всю суму одразу за рік, тобто – 31 680 грн. У випадку, якщо людині не вистачає року трудового стажу для виходу на пенсію у 60 років, такі дії будуть вигідними, оскільки ще за три роки вона отримає близько 70 тисяч гривень пенсії. Якщо ж бажаючому отримувати пенсію не вистачає більше трьох років, то купівля трудового стажу є недоцільною.
Раніше ми писали, як зміна прожиткового мінімуму впливає на пенсію за віком.