В Україні влада продовжила воєнний стан, запроваджений на тлі нападу Росії 24 лютого. Його дію буде пролонговано на 30 діб з 05:30 26 березня.
"Апостроф" нагадує основні заходи, які передбачає воєнний стан.
Воєнним станом називають особливий правовий режим, що надає спеціальні повноваження держорганам влади для запобігання загрозі. Він передбачає тимчасове обмеження прав та свобод громадян, законних юридичних інтересів.
Вимоги правового режиму, які можуть бути застосовані:
- використання потужностей та трудові ресурси підприємств, установ та організацій усіх форм власності на потреби оборони, зміна режиму їхньої роботи, зміна виробничої діяльності, умов праці, згідно із законодавством про працю.
- введення комендантської години.
- встановлення особливого режиму в'їзд/виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, руху транспорту.
- перевірку документів у громадян, а у разі потреби - огляд речей, транспорту, багажу та вантажів, службових приміщень, житла, за винятком обмежень, передбачених Конституцією.
- заборона мирних зборів, мітингів, ходи і демонстрацій, різних масових заходів.
- обмеження вільного пересування.
- обмеження права власності через примусове відчуження майна у громадян та підприємств на оборонні потреби (передбачена за це компенсація та повернення майна).
- обмеження трудових прав через запровадження трудової повинності, проте передбачаються: соцзахист, право на відпочинок, мінімальна зарплатня.
В час воєнного стану не можуть обмежуватися фундаментальні права людини: право на життя, повагу до гідності, свободу, особисту недоторканність, на рівність перед законом, на житло.
При цьому забороняється проведення виборів, референдумів, страйків; внесення змін у Конституцію.
За невиконання даних вимог передбачається відповідальність.
Нагадаємо, що 14 березня президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроект про продовження терміну дії воєнного стану в Україні ще на 30 діб, а речник парламенту Руслан Стефанчук підписав законопроект.