RU  UA  EN

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Новини

22 грудня

Всі новини

Радониця 2022: значення свята, традиції та головні заборони

У перший вівторок після пасхального тижня православна церква відзначає Радоницю (у 2022 році - 3 травня). Це час помолитися за близьких, які залишили земне життя.

"Апостроф" зібрав все, що потрібно знати про цей день.

Радониця сповнена унікальними традиціями, що виникли на стику християнської віри і народного шанування предків. Здавна день вважали саме язичницьким слов'янським святом, яке відзначалося одразу після Червоної гірки. Радоницький тиждень цьогоріч триватиме до 9 травня.

Історія свята

Це свято пов'язане із зустріччю весни - звідси і назва "Радониця", від слів "радіти, радість". Ще є інші версії походження назви свята - від кореня слова "ра" - "сонце" чи слова "рід". Тоді як корінь слова "рада" означає збори всіх родичів - живих та мертвих.

Ще Радоницю називають: "Могилки", "Навій день", "Тризни" та "Радованиці".

У цей день здавна люди відвідували могили покійних родичів, приносили частування (млинці, кутю, паску, яйця) і спиртне (вино, пиво, брагу). На кладовищах було прийнято не сумувати, а веселитися, щоб покійна душа відчула повагу до себе. Також потрібно було роздати частування жебракам - за помин душі. Бо вірили, що після смерті дух перероджується, не вважаючи фізичну загибель закінченням життя.



Із приходом християнства традиція йти на могили рідних залишилася, проте церква присвятила Радоницю до іншого свята - дня пам'яті апостола Фоми. Також нарекла період шанування покійних Фоминим тижнем.

Традиції та звичаї

"На Радуницю до обіду орють, після обіду плачуть, а ввечері скачуть", говорить приказка. Вона означає, що з самого ранку слов'яни працювали, далі - ходили на кладовища, накривали поминальні столи, щоб вшанувати пам'ять покійних. У сучасному світі часто Радоницю називають Батьківським днем, мається на увазі, не тільки мама і тато, але і весь рід.

Заборони

У давнину суворих заборон у цей день не було, а ось православна церква висуває цілий ряд попереджень. Християни на кладовищі мають утриматися від:

  • вживання спиртних напоїв;
  • утриматися від веселощів і радості, навпаки - сумувати;
  • не влаштовувати бурхливі застілля на могилах;
  • не робити підношення у вигляді спиртного чи тютюну.


Священнослужителі негативно ставляться до поминок на могилах чи вдома, вважаючи, що краще віднести частування до церкви.

Також ми писали про Ураза-байрам. Це одне із найважливіших свят для мусульман, коли закінчується священний місяць Рамадан і суворий піст. По іншому це свято ще називають - "Свято розговіння".